Vīrietis smēķēšana
To, ka smēķēšana ir kaitīga, nezina vai apšauba tikai retais. Šis ieradums pasliktina ādas un zobu stāvokli, kā arī veicina dažādu dzīvībai bīstamu slimību attīstīšanos. Netikuma atmešana var šķist sarežģīta un grūta, bet tā noteikti uzlabos pašsajūtu un veselību. Tiesa, lai atbrīvošanās no smēķēšanas būtu veiksmīga, ir ļoti jāgrib to izdarīt.

Pasaules Veselības organizācija norāda, ka tabaka nogalina apmēram pusi tās lietotāju, jeb apmēram sešus miljonus smēķētāju un 890 000 pasīvo smēķētāju. Tomēr šie dati neattur neskaitāmus cilvēkus no pirmās cigaretes aizdegšanas, kā arī ne vienmēr palīdz aptvert smēķēšanas kaitīgumu un mudina smēķētājus no kaitīgā ieraduma atbrīvoties.

Ieguvumi veselībai – kāpēc ieteicams atbrīvoties no smēķēšanas

Foto: Shutterstock
Veselības ministrijas izstrādātajā informatīvajā materiālā par smēķēšanas atmešanu norādīts, ka šis netikums veicina dažādu elpošanas orgānu slimību attīstību, izraisa dzimumsistēmas slimības, radot neauglības un impotences risku, kā arī samazinot sievietes iespējas un veiksmīgu grūtniecību. Tāpat smēķēšana izraisa gremošanas trakta, sirds un asinsvadu slimības, asinsrites traucējumus, veicina onkoloģisko slimību attīstīšanos un izraisa atkarību.

Atmetot smēķēšanu, pirmie ieguvumi novērojami ļoti neilgi pēc pēdējās cigaretes nodzēšanas. Sirdsdarbība un asinsspiediens normalizējas jau 20 minūtes pēc cigaretes izsmēķēšanas. Atturoties no smēķēšanas 12 stundas, normalizējas oglekļa monoksīda līmenis asinīs, bet pēc diennakts normalizējas garšas un smaržas sajūta. Divu līdz 12 nedēļu laikā uzlabojas asinsrite un plaušu darbība, bet pēc viena līdz deviņiem mēnešiem mazinās elpas trūkums un klepus.

Pēc gada bez cigaretēm uz pusi samazinās iepriekš ievērojami paaugstinātais risks saslimt ar konorāro sirds slimību, kā arī normalizējas kuņģa un zarnu trakta darbība. Ja no smēķēšanas atturas piecus gadus, samazinās arī paaugstinātais infarkta risks – pēc 15 gadiem tas būs tāds pats kā nesmēķētājiem. Tāpat pēc pieciem gadiem samazinās iepriekš ievērojami paaugstinātais risks saslimt ar kādu no onkoloģiskajām slimībām. Pēc 15 gadiem, kas pavadīti bez smēķēšanas, nāves un sirds slimību risks ir tāds pats kā nesmēķētājiem.

Ieteikumi vieglākai atmešanai

Foto: Shutterstock
Smēķēšanu atmest ļoti daudzos un dažādos veidos, bet pats galvenais ir gribēt to darīt un izstrādāt atmešanas plānu, skaidro ""Web Md". Kad tu esi izstrādājusi plānu, lai atbrīvotos no smēķēšanas, turies pie tā un nepieļauj izņēmumus – tā viena cigarete, ko uzskati par izņēmumu stresa brīdī, var būt tavs klupšanas akmens ceļā uz dzīvi bez tabakas.

Pieci izplatītākie veidi, kā atmest smēķēšanu, ir:

  • Pārtraukt un viss, paļaujoties tikai uz savu gribasspēku un vēlmi atmest;
  • Terapija ar speciālista palīdzību. Tās laikā jūs kopīgiem spēkiem atrodat veidus, kā tu vari nesmēķēt;
  • Nikotīna aizvietošanas terapija – plāksteri, košļājamā gumija un cilti līdzekļi, kas palīdz iegūt nikotīnu nesmēķējot. Visefektīvāk palīdz, ja to kombinē ar speciālista konsultācijām;
  • Pastāv recepšu medikamenti, kuru lietošanu nozīmē ārsts. To uzdevums ir mazināt atkarības simptomus un vēlmi atgriezties pie netikuma.
  • Dažādu atmešanas veidu kombinēšana – tas palīdz uzlabot izredzes atmest.

Ja esi nolēmusi atmest smēķēšanu, izvēlies sev piemērotāko veidu mērķa sasniegšanai un nosaki datumu, kad sāksi to realizēt. Datumu izvēlies tā, lai spētu tam sagatavoties, bet pa to laiku nezaudētu motivāciju atmest. Pastāsti draugiem, ka plāno atmest (lai saņemt atbalstu un viņi tev nepiedāvātu doties kopā uzsmēķēt), atbrīvojies no cigaretēm, apdomā, kādi faktori izraisa tevī vēlmi aizdegt cigareti un atrod veidu, kā ar tiem tikt galā.

Atceries, ka pirmās dažas dienas būs vissmagākās, un nepadodies kārdinājumam. Katru reizi, kad ļoti vēlēsies smēķēt, bet šai vēlmei pretosies, izredzes atmest pieaugs. Tev noteikti nāks par labu, ja biežāk tiksies ar draugiem, kas nesmēķē, un veiksi aktivitātes, kuru laikā neesi pieradusi smēķēt. Neaizmirsti sevi apbalvot par sasniegumiem, piemēram, par līdzekļiem, ko parasti iztērē cigaretēm, nedēļas beigās nopērc sev dāvanu, piemēram, dodies uz masāžu.

Tas, cik grūti tev būs atmest smēķēšanu, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, piemēram, ikdienā izsmēķēto cigarešu skaita, iemesliem, kāpēc smēķē, un tā, vai tavi tuvākie cilvēki smēķē. Centies atcerēties iemeslus, kāpēc vēlies atmest un visu, kam jau esi gājusi cauri, lai atbrīvotos no netikuma. Vai tiešām esi gatava to visu padarīt bezjēdzīgu?

Diena bez cigaretēm – kā neļauties kārdinājumam ievilkt dūmu

Foto: Panther Media/Scanpix
Atceries, ka tad, ja būs noturējusies vairākas nedēļas, bet vienā dienā nenoturēsies un uzsmēķēsi, ļoti iespējams, viss būs jāsāk no sākuma. Tāpēc centies katru dienu saplānot tā, lai tā tiktu aizvadīta bez cigaretes aizdegšanas. "Smokefree" norāda, ka ir svarīgi ne tikai izstrādāt plānu un izvairīties no faktoriem, kas izraisa vēlmi smēķēt, bet arī sevi pietiekami nodarbināt, lai nerastos laiks prātot, ka, iespējams, ir pienācis brīdis, lai uzsmēķētu. Un ja tomēr tevi nomoka domas par cigaretēm, mēģini to vietā izmantot košļājamo gumiju vai ledenes. Mēģini nomierināties, veicot dziļas ieelpas un izelpas. Tev palīdzēs arī tas, ja dzersi daudz ūdens.

Būt aizņemtai īpaši svarīgi ir pirmajā dienā, kad vairs nesmēķē. Tas palīdzēs sākt jaunu dzīvi bez tabakas. Saplāno savu dienu tā, lai aizņemta būtu teju katra tās minūte – dodies uz treniņu vai pastaigā. Nodarbini savu prātu ar grāmatu, filmu vai kādu videospēli, uzaicini ciemos draugus, kas nesmēķē, vai apmeklē kādu vietu, kur smēķēšana nav atļauta.

Atmetot smēķēšanu, ir ļoti svarīgi, pievērst uzmanību arī savam dzīvesveidam un pašsajūtai, jo nogurums var radīt nepārvaramu vēlmi uzsmēķēt. Kvalitatīvs miegs un uzturs, kas nerada miegainību, ir ļoti svarīgs – dzer daudz ūdens, ēd augļus un dārzeņus. Laikus saplāno savas maltītes, lai izvairītos no pārēšanās un tai sekojošas miegainības.

Ja tev rodas grūtības, nekautrējies vērsties pēc palīdzības!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!