Vai tu smēķē un kāda glāze alkoholiska dzēriena ir tava ikdiena? Cik daudz tu kusties un cik daudz laika pavadi ārpus telpām? Tie ir tikai daži no jautājumiem, kas var palīdzēt saprast, vai tavi paradumi un ikdienas darbības nekaitē tavai kaulu veselībai. Mainot savu dzīvi, tu vari saglabāt kaulus spēcīgus un mazināt dažādu slimību un savainojumu risku arī vecumdienās.
Piedāvājam iepazīties ar vairākiem kaulu veselībai kaitīgiem paradumiem un darbībām, ko izcēluši "Web Md" un "Everyday Health" eksperti. Protams, jāpatur prātā, ka tavu veselību var ietekmēt arī slimības un citi faktori, tāpēc, pamanot problēmas ar kauliem, ir nepieciešams vērsties pie speciālista.
Smēķēšana un alkohola lietošana
Arī smēķēšana tavu kaulu veselībai tikai kaitē. Smēķētāju kauli ir trauslāki, tāpēc viņi biežāk piedzīvo kaulu lūzumus, tāpat cigarešu kūpināšana paildzina dzīšanas procesu. Tabakas lietotājiem ir zemāks kaulu blīvums. Tajā esošie radikāļi nonāvē šūnas, kas veido kaulus, tāpat smēķēšana liek izdalīties stresa hormonam kortizolam, kas vājina kaulus un kavē kaulus atjaunojošu hormonu izdalīšanos. Tāpat kauliem par labu nenāk arī tas, ka smēķēšana sašaurina asinsvadus un kavē skābekļa apmaiņu organismā. Par to, kā mainās cilvēka dzīve un pašsajūta pēc smēķēšanas atmešanas, vari lasīt šeit.
Mazkustīgs dzīvesveids un ilgstoša sēdēšana
Lai kauli būti stipri un veseli, tev ir nepieciešamas fiziskās aktivitātes. Gluži tāpat kā muskuļus, arī kaulus sports padarīs spēcīgākus, protams, ja vien veic vingrojumus pareizi un negūsti traumas. Kaulu stiprināšanai noder tādas aktivitātes, kā staigāšana, kāpšana pa kāpnēm un spēka treniņi ar svariem. Jāpiebilst, ka fiziskās aktivitātes uzlabos arī tavu stāju un līdzsvara sajūtu, samazinot lūzumu un traumu risku. Ja vēl neesi pārliecināta par to, ka ikdienā jāievieš vairāk kustību un jāatbrīvojas no mazkustīga dzīvesveida, ņem vērā, ka tas palielina arī sirdsslimību, audzēju un diabēta risku. Par to vairāk šajā rakstā.
Pārāk daudz sāls uzturā
Ārste-dietoloģe Jūlija Bastrigina ir norādījusi, ka pieaugušam cilvēkam diennakts sāls deva ir četri līdz seši grami, bērnam līdz septiņiem gadiem – divi līdz trīs grami. Viņa norāda, ka pārmērīga sāls lietošana var veicināt pieņemšanos svarā, un iesaka vārāmā sāls vietā lietot sāli ar samazinātu nātrija saturu.
Uzturēšanās tikai telpās
Ja tavam organismam trūkst D vitamīna, kauli kļūst trauslāki un samazinās to blīvums. Ja tev nav iespējas uzņemt D vitamīnu ar saules staru palīdzību, atceries, ka tas atrodams arī dažādos pārtikas produktos, piemēram, lasī, olu dzeltenumos un ēdienos, kas papildināti ar D vitamīnu.
Aizraušanās ar tievēšanu un pārāk mazs svars
Tāpat atceries, ka dažādas diētas un mēģinājumi notievēt nenāks par labu tavai veselībai. Diētas un badošanās neļaus tev uzņemt visus organismam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, padarot vājākus ne tikai tavus kaulus, bet arī pasliktinot veselības stāvokli. Tāpat ierobežojošas diētas un atteikšanās no ēdiena ir viena no dzīvesstila kļūdām, kas kavē vielmaiņas darbu, padarot notievēšanu vēl sarežģītāku. Plašāk par to šeit.