vīrietis pārdomas vecumdienas
Foto: Shutterstock
Atmiņas traucējumi un prāta spēju samazināšanās – tās ir lietas, kas biedē daudzus cilvēkus, domājot par novecošanu. Vai tas ir neizbēgami, un kā rīkoties, lai pēc iespējas ilgāk nosargātu savu prātu? Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem, uz sarunu aicinājām Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neirologu Andreju Kostiku. Tās laikā koncentrējāmies uz jautājumu par cilvēka atmiņu un līdz galam neizprasto un biedējošo Alcheimera slimību.

Speciālists stāsta, ka Latvijā prāta spēju zudums, kļūstot vecākam, bieži tiek uzskatīts par neizbēgamu, tāpēc cilvēki nevēršas pēc palīdzības pie speciālistiem. Lai arī Alcheimera slimība nav ārstējama, tās attīstību ir iespējams palēnināt, tāpat pastāv arī līdzekļi slimības risku mazināšanai un pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai.

Kostiks norāda, ka cilvēka prāts ir sadalīts vairākās daļās. "Mēs tos saucam par dažādiem domēniem, un katrs domēns par kaut ko atbild. Viens domēns ir atmiņa, viens domēns ir valoda, un viens domēns ir sociālā uzvedība," dažas no jomām uzskaita speciālists. Tāpat atsevišķi tiek iedalīta empātija, plānošana, telpiskā domāšana un citi domēni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!