Liekais svars un aptaukošanās ir viena no nozīmīgākajām veselības problēmām mūsdienu pasaulē. Lai arī varētu šķist, ka liekais svars ir problēma, kas skar cilvēku izskatu, nevis veselību, tieši veselība ir galvenais iemesls, kāpēc ārsti saviem pacientiem mēdz atgādināt, ka jācenšas atbrīvoties no liekā svara. Aptaukošanās un liekais svars palielina dažādu veselības problēmu risku. Tas var veicināt diabēta, sirds slimību un pat noteiktu vēža formu attīstību.
Kā norāda Pasaules Veselības organizācija (PVO), pasaulē aptaukošanās apmēri kopš 1975. gada ir pieauguši vismaz trīs reizes. Apmēram 1,9 miljardiem pieaugušo pasaulē ir liekais svars, 650 miljoni no viņiem ir arī aptaukojušies. Šī problēma skar arī bērnus – 41 miljons bērnu vecumā līdz pieciem gadiem cieš no liekā svara vai aptaukošanās.
Ņemot vērā, ka liekais svars un aptaukošanās var radīt nopietnas veselības problēmas, ir svarīgi sekot līdzi savai fiziskajai formai. To, vai cilvēkam ir nepieciešams atbrīvoties no liekā svara, nosaka, ņemot vērā dažādus faktorus. Viens no tiem ir arī ķermeņa masas indekss. Rīgas 1. slimnīcas Ķirurģijas nodaļas vadītājs un bariatrijas ķirurgs Juris Žarinovs skaidrojis, ka šo skaitli iegūst, ķermeņa masu kilogramos divas reizes dalot ar auguma skaitlisko lielumu metros. Aptaukošanās pirmā pakāpe tiek noteikta, ja šis skaitlis ir lielāks par 30. Otrā pakāpe – ja tas ir augstāks par 35, bet aptaukošanās slimība tiek konstatēta gadījumos, ja ķermeņa masas indekss ir 40 un vairāk.
Normāls, veselīgs svars ir, ja ķermeņa masas indekss ir robežās no 18,5 līdz 25. Šeit tu vari atrast ķermeņa masas indeksa kalkulatoru.
Iedvesmojoties no "Web Md", piedāvājam iepazīties ar piecām veselības problēmām, kuru risku palielina aptaukošanās un liekais svars.
Sirds un asinsvadu slimības
Labā ziņa ir tā, ka atbrīvošanās no liekajiem kilogramiem risku ciest no sirds un asinsvadu problēmām var samazināt. Jo veselīgāks būs tavs svars, jo zemāks būs risks ciest no šīm slimībām. Ja vēlies atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, uzmanīgi izvērtē piedāvātās metodes, kā arī nepārspīlē, jo tavs mērķis nav sasniegt noteiktu vidukļa apkārtmēru, bet gan uzlabot veselību.
Šajā rakstā tu vari uzzināt, ko darīt, bet ko ne, lai atbrīvotos no liekā svara. Savukārt šeit ir pieejama informācija par to, kāds ir sirdij veselīgs uzturs.
Otrā tipa cukura diabēts
Ja tev jau ir otrā tipa cukura diabēts, tad atbrīvošanās no liekā svara, vairāk fizisko aktivitāšu un veselīgs dzīvesveids var palīdzēt tev kontrolēt cukura līmeni asinīs. Aktivitāšu daudzuma palielināšana samazinās nepieciešamību lietot medikamentus, bez kā diabēta pacienti nevar dzīvot. Par diabētu var liecināt pastiprinātas sāpes, nepieciešamība bieži urinēt, izteikts nogurums un citi simptomi. Vairāk par to šeit.
Paaugstināts dažu vēža formu risks
Tāpat arī "Health" norāda, ka palielināts svars paaugstina risku saslimt ar krūts vēzi, zarnu vēzi, endometrija vēzi un žultspūšļa vēzi. Risku saslimt ar barības vada vēzi liekais svars palielina pat par 50 procentiem. Tāpat liekais svars palielina nieru, aknu, smadzeņu apvalka, kaulu smadzeņu, olnīcu, aizkuņģa dziedzera, kuņģa un vairogdziedzera vēža risku.
Miega apnoja un elpošanas problēmas
Rīgas Stradiņa universitātes Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža ir skaidrojis, ka apnojas galvenais cēlonis ir liekais svars, bet citus miega traucējumus, piemēram, bezmiegu, parasti izraisa stress. Viņš arī norāda, ka mūsdienās no dažādiem miega traucējumiem cieš vidēji 10 līdz 20 procenti cilvēku. Lai ar tiem cīnītos, ir nepieciešams atrast cēloni – apnojas gadījumā ir ļoti svarīgi atbrīvoties no liekā svara.
Problēmas ar žultspūsli
Arī gastroenterologs Anatolijs Danilāns uzsver, ka straujš svara zudums nenāks par labu žultspūslim. Viņš ir norādījis: "Žults ir gremošanas sula, ko nepārtraukti izstrādā aknas šūnas. Gremošanas starplaikos šī sula uzkrājas žultspūslī. Daba visu prātīgi izdomājusi – sākam ēst un žultspūslis saraujas, izsviežot žulti, lai palīdzētu sagremot, tikt galā ar taukvielām. Bada kūres laikā žultspūslis ilgstoši nedabū iztukšoties, pamazām žults kļūst arvien koncentrētāka. Ja ir nosliece uz žultsakmeņu rašanos, žultspūslī var sākt veidoties nejaukais akmentiņš."