sievietes utis mati pedikuloze
Foto: Shutterstock
"Palīgā, man ir utis!" Joprojām dzirdēta un aktuāla frāze ne tikai no bērniem, bet arī pieaugušajiem, kas dažādu kontaktu ceļā var iegūt kustīgos un parazītiskos radījumus. Kā sevi pasargāt, ko darīt utainības rezultātā un kāpēc ir svarīgi tikt ar šiem radījumiem galā, konsultē ģimenes ārsts un Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Kā informē Slimības un profilakses centrs un arī ģimenes ārsts Pauls Princis, kopš 2010. gada ir spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 277 "Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe un pirmās palīdzības pieejamība izglītības iestādēs", kas paredz izglītības iestādēm zināmu atbildību – kā uzraudzīt pedikulozi jeb utainību. Iestādēm vismaz reizi gadā ir jāveic kontroles pasākumi un jāapskata katrs bērns.

Slimības un profilakses centrā norāda, ka, kamēr Latvijā pedikuloze bija pakļauta reģistrācijai, gadījumu skaits neatspoguļoja reālo situāciju, jo ne visi vēršas pēc medicīniskās palīdzības utainības gadījumos, tāpēc ir grūti spriest par izplatību.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!