Uzturs, iedzimtība un piesārņojums. Plaušu vēža riska faktori, kas nav smēķēšana
Foto: Shutterstock

Plaušu vēzis ir viena no izplatītākajām onkoloģiskajām slimībām Latvijā. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka pērn šī slimība diagnosticēta 1124 cilvēkiem. Kā ļoti nozīmīgs riska faktors šīs slimības attīstībā tiek minēta smēķēšana. Tomēr ar plaušu vēzi slimo arī nesmēķētāji, jo tabakas lietošana nav vienīgais plaušu vēža izraisītājs.

Statistika liecina, ka Latvijā vīriešiem plaušu vēzi atklāj vismaz trīs reizes biežāk nekā sievietēm. Galvenokārt ar vēzi slimo cilvēki, kas pārsnieguši 50 gadu vecumu. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka galvenais plaušu vēža izraisītājs ir smēķēšana. Tomēr šīs slimības attīstību ietekmē arī citi riska faktori, piemēram, iedzimtība un gaisa piesārņojums.

Rīgas Stradiņa universitātes lektors un ķirurgs Ints Siliņš ir uzsvēris, ka plaušu vēzis ir izplatīta slimība arī nesmēķētāju vidū. Speciālists norāda, ka slimība bieži tiek atklāta novēloti. "Plaušu vēzi atklāt laicīgi palīdzētu tā sauktās skrīninga programmas riska grupām, respektīvi, cilvēkiem, kuri ir smēķētāji vai kuriem ģimenē kādam jau ir bijis plaušu vēzis. Šos pacientus vajadzētu regulāri pārbaudīt ar zemas devas datortomogrāfijas izmeklējumiem," norāda ārsts, piebilstot, ka laikus atklāts vēzis labāk padodas ārstēšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!