Ziemassvētki garšvielas kanēlis krustnagliņas
Foto: Shutterstock
Laiks pirms Ziemassvētkiem daudziem asociējas ar mandarīnu, krustnagliņu un kanēļa smaržu. Našķiem un dzērieniem biežāk tiek pievienotas aromātiskās garšvielas, kas ne tikai piešķir īpašu garšu, bet arī zināmā mērā ietekmē veselību, piemēram, par ingvera spējām cīņā ar saaukstēšanos zina teju katrs. Tāpat arī kanēlis, kardamons un muskatrieksts var būt ļoti vērtīgi līdzekļi veselības uzlabošanai.

Piedāvājam iepazīties ar vairākām populārām Ziemassvētku garšvielām un to ietekmi uz veselību. Paturi gan prātā, ka tavu veselību ietekmē ne tikai garšvielas, bet arī produkti, ar kopā tās tiek lietotas – kanēlis var palīdzēt samazināt cukura līmeni asinīs, bet nevajadzētu iedomāties, ka šķipsniņa garšvielu atsvērs ar milzīgu tortes gabalu uzņemtā cukura daudzumu. Tāpat der atcerēties, ka laba daudz nevajag un, pārmērīgi lietojot noteiktas garšvielas, ir iespējams arī kaitēt savai veselībai.

Kanēlis

Foto: Shutterstock
Kanēlis ir viena no populārākajām un zināmākajām garšvielām, ko cilvēki izmanto ne tikai svētku laikā. To izmanto dažādu cepumu un kūciņu gatavošanai, kā arī mēdz pievienot kafijai. "Healthline" raksta, ka tā lietošana pozitīvi ietekmē veselību, piemēram, aromātiskajā garšvielā esošajiem antioksidantiem piemīt pretiekaisuma iedarbība, kas nozīmē – kanēļa lietošana var samazināt ļoti dažādu slimību risku.

Tāpat šī garšviela pozitīvi ietekmē sirds veselību, piemēram, normalizējot asinsspiedienu, kā arī holesterīna līmeni asinīs. Tāpat kanēlis palielina jutību pret hormonu insulīnu un pazemināt cukura līmeni asinīs. Šo efektu var novērot, ja dienā tiek lietota pustējkarote līdz divas tējkarotes kanēļa. Tiek pieļauta iespēja, ka garšviela samazina Alcheimera un Pārkinsona slimības, kā arī vēža risku. Kanēlis var būt arī efektīvs līdzeklis cīņā ar infekcijām, sliktu elpu un zobu bojāšanos.

Tomēr kanēli nevajadzētu lietot uzturā neierobežotā daudzumā. Uztura speciāliste Baiba Grīnberga iepriekš ir skaidrojusi, ka īpaši jāuzmanās, lietojot Ķīnas kanēli jeb kasiju. "Līdz četriem mēnešiem ilgi to lietojot pat pa tējkarotei dienā, nekāds kaitējums organismam rasties nevar, taču joprojām ir cilvēki, kam kanēlī esošā viela kumarīns var radīt kādas blaknes, piemēram, saasināt jau esošas aknu slimības," norādīja speciāliste. Tā kā garšviela palielina jutību pret insulīnu, uzmanīgiem ir jābūt diabēta slimniekiem, kā arī tiem, kas lieto dažādus medikamentus vai kam tuvāko divu nedēļu laikā ir ieplānota operācija.

Krustnagliņas

Foto: Shutterstock
Par krustnagliņu ietekmi uz veselību rakstīts vairākkārt, piemēram, šajā rakstā iepriekš skaidrots, ka šai garšvielai piemīt antiseptiska un pretiekaisuma iedarbība. Tās var palīdzēt atsvaidzināt elpu un atvieglot elpošanu un spēcina sirdi. Tāpat krustnagliņas var izmantot kā lokālas nozīmes pretsāpju līdzekli, piemēram, lai atvieglotu zobu sāpes. Tiek uzskatīts arī, ka krustnagliņu aromāts palīdz mazināt apetīti, tāpēc to aromaterapeitiskais efekts var noderēt cilvēkiem, kas mēģina atbrīvoties no liekā svara, bet nespēj atturēties no pārēšanās un nepārtrauktas našķošanās.

Tomēr ar krustnagliņu lietošanu jābūt uzmanīgiem. Tās var kaitēt hipertensijas un kuņģa čūlas, kā arī gastrīta ar paaugstinātu sākuma līmeni gadījumā. Tās nav ieteicamas arī smaga noguruma un pārslodzes gadījumā. Jau rakstīts, ka krustnagliņas var izraisīt miegainību. Tām piemīt izteikti atslābinošs efekts.

Muskatrieksts

Foto: Shutterstock
Arī muskatriekstam piemīt antibakteriāla iedarbība, informē "Live Strong". Muskatriekstu pulveris palīdz iznīcināt ļoti dažādas baktērijas. Tāpat muskatriekstu pulverim piemīt pretkonvulsiju un pretkrampju iedarbība. Muskatrieksti palīdz uzlabot apetīti un noteiktas muskatriekstos esošo vielu devas var palīdzēt pret caureju un vēdera uzpūšanos. Mājas apstākļos gan sevi ārstēt ar muskatriekstiem nevajadzētu.

Tāpat nav ieteicams aizrauties ar pārspīlētu muskatriekstu lietošanu uzturā. Tā ir garšviela, ko pievienot dažādiem ēdieniem un našķiem, nevis pamatēdiens. "Healthline" skaidro, ka pārspīlēta muskatriekstu lietošana uzturā var kaitēt un izraisīt tādus simptomus kā halucinācijas, miegainību, reiboņus, sausas mutes sindromu, apjukumu un arī krampjus. Ir bijuši gadījumi, kad cilvēki mēģina izmantot muskatriekstus, lai iegūtu narkotisko vielu lietošanai līdzīgus efektus. Tomēr cerētā rezultāta vietā cilvēki var saskarties ar iekšējo orgānu bojājumiem.

Lai cilvēka organismam nodarītu nopietnu kaitējumu, pietiek ar 10 gramiem jeb divām tējkarotēm muskatrieksta. Tā kā parasti receptēs, kas paredzētas ēdiena pagatavošanai vairākiem cilvēkiem, tiek izmantots ievērojami mazāks muskatrieksta daudzums, tā pievienošana ēdienam nav bīstama.

Ingvers

Foto: Shutterstock
Viens no garšaugiem, ko bieži izmanto ne tikai ēdiena garšas bagātināšanai, bet arī veselības uzlabošanai, ir ingvers. Auga saknei patiešām piemīt ļoti daudz vērtīgu īpašību. Uztura speciāliste Eva Kataja iepriekš ir skaidrojusi, ka ingvers var palīdzēt uzlabot atmiņu un izvadīt no organisma toksīnus. Tāpat tas šķidrina asinis, palīdzot samazināt arteriālo asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs. Garšaugs ir arī lielisks vitamīnu, minerālvielu un aminoskābju avots – tajā atradīsi vitamīnus A, C, B1, B2, magniju, fosforu, dzelzi, kalciju, nātriju, cinku un kāliju.

Ingvers ir vērtīgs līdzeklis cīņā ar gripu un saaukstēšanos. Tāpat tas palīdz mazināt iekaisumu un sportošanas radītās muskuļu sāpes. Ingvers noderēs arī dažādu medikamentu negatīvo blakņu mazināšanai.

"Vairumam cilvēku ingvers nekādas blakusparādības neizraisīs, taču īpaša uzmanība būtu jāpievērš grūtniecēm un ar krūti barojošām māmiņām, kā tas ir ar teju jebkuru produktu attiecīgajā dzīves posmā. Tiem, kas lieto asinsreci veicinošus preparātus, arī nevajadzētu pārspīlēt ar ingvera daudzumu uzturā, jo tas var palielināt asiņošanas risku," skaidro Kataja. "Diabēta pacientiem jāņem vērā tas, ka ingvers var pazemināt glikozes līmeni asinīs, tāpēc ir jāseko līdzi insulīna devām." Ar ingvera lietošanu uzmanīgiem jābūt cilvēkiem, kas lieto medikamentus asinsspiediena samazināšanai. Krūzi ingvera tējas vari dzert bez bažām, bet, ja no ingvera izspied sulu, ar tās daudzumu nepārspīlē. Pieaugušam cilvēkam nevajadzētu uzņemt vairāk par četriem gramiem svaigas ingvera saknes dienā.

Kardamons

Foto: Shutterstock
Arī kardamons var palīdzēt samazināt asinsspiedienu, skaidro "Healthline". Garšvielā ir daudz antioksidantu un tam ir diurētiska iedarbība. Tāpat tajā esošās vielas mazina šūnu bojāšanos un var aizkavēt vai pat novērst iekaisuma veidošanos. Kardamons var palīdzēt uzlabot gremošanas sistēmas darbību, kā arī tiek izmantots, lai novērstu sliktu elpu un mazinātu zobu bojāšanos. Ēteriskās eļļas un ekstrakti, kas ir kardamonā var palīdzēt cīnīties ar baktērijām, kas veicina sēnīšu attīstību, kā arī uzlabot stāvokli pēc saindēšanās ar ēdienu. Lietojot kardamonu, iespējams atvieglot elpošanu.

Lielākajā daļā gadījumu kardamona lietošana ir droša, īpaši, ja tas tiek izmantos kā garšviela gatavojot, tomēr arī kardamonu nevajadzētu lietot pārāk daudz. Dažādus uztura bagātinātājus, kuru sastāvā ir garšviela vai arī kardamona ekstraktu ieteicams lietot tikai pēc konsultēšanās ar ārstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!