Foto: Shutterstock
No 12 gadu vecuma visas meitenes Latvijā var saņemt valsts apmaksātu vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV) – dzemdes kakla vēža galveno izraisītāju. Ik mēnesi šī slimība izdzēš vidēji deviņu Latvijas iedzīvotāju dzīvības, tomēr vien puse vecāku piekrīt vakcinēt savu bērnu. Kādēļ tā? "Delfi" aicināja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktoru, epidemiologu Juriju Perevoščikovu izskaidrot izplatītākos aizspriedumus, kas saistīti ar šo vakcīnu.

"Jūs tiešām vēlaties šo vakcīnu savai meitai? Apdomājiet labi! Mums ir informācija, ka bezmaksas vakcīna, ko piedāvā Latvijā, darbojas tikai pret tādiem CPV genotipiem, kas Eiropā ir reti sastopami. Tie vairāk izplatīti Āfrikā. Ja tiešām gribat pasargāt bērnu, ir vakcīnas variants ar "eiropiešu genotipiem". Bet tā maksā 120 eiro." Šādi kādā Rīgas doktorātā uz lūgumu uzrakstīt nosūtījumu 12 gadus vecas skolnieces vakcinācijai pret CPV reaģēja ģimenes ārsts.

Šādas runas nav retums. Pusaugu meiteņu vecāki tīmeklī un forumos var uziet daudzas un dažādas drūmas prognozes un versijas. Kā vēsta SPKC speciālisti, sabiedrības skepse par CPV vakcīnu sit visus rekordus ne tikai Latvijā. "Vakcīna raisa viskaismīgākos nespeciālistu strīdus," apstiprina epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. "Turklāt tā ir daudz efektīvāka un drošāka par citām vakcīnām, kas tiek uztvertas krietni mierīgāk."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!