sieviete virve risks līdzsvars
Foto: Shutterstock
Dašai ir 25 gadi un bipolārie traucējumi. Agrāk šo slimību sauca par maniakāli depresīvo psihozi. Tas nozīmē, ka cilvēks brīžam slīgst apātijā, citkārt kļūst neparasti enerģisks un darbīgs. Šādā stāvoklī viņš ir spējīgs uz neprātīgu rīcību – piemēram, par visu naudu aizlaist uz Lasvegasu un nospēlēt visu kazino.

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2016. gadā Latvijā uzskaitē bija 687 cilvēki, kam diagnosticēti bipolāri afektīvie traucējumi. Pēdējo gadu laikā šī slimība diagnosticēta arvien lielākam cilvēku skaitam. 2014. gadā diagnoze uzstādīta 13 cilvēkiem, 2015. gadā uzskaitē uzņemts 21 jauns pacients, bet 2016. gadā – 32.

"Baidos, ka likšu vilties, – neko pa īstam neprātīgu mānijas stāvoklī neesmu sastrādājusi," smejas Daša. "Ir divu tipu bipolārie traucējumi. Vienā noskaņojums virzās pa sinusoīdu un, kad nonāk "līdz griestiem", cilvēks dara savādas lietas. To sauc par māniju. Man ir otrā tipa traucējumi, līdz mānijai nenonāku. Lielāko daļu laika šāds cilvēks pavada subdepresijas stāvoklī – dzīve ir sūdīga, spēka nav, tomēr kaut kā dzīvot var. Pēc tam nāk hipomānija – dzīve ir skaista, bezgalīga enerģija, it kā dieviņš būtu sabučojis. Tai brīdī ir grūti noticēt, ka nebeidzamās enerģijas ilūzija tiešām ir tikai ilūzija. Baterijas nosēžas ļoti ātri. Un tad sākas depresīvā fāze – guli un vāļājies kā tāds ronis, nemazgājies, smirdi."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!