Iedvesmojoties no "Everyday Health", piedāvājam iepazīties ar piecām sūdzībām, par kurām noteikti vajadzētu pastāstīt savam ginekologam vai arī kuru gadījumā nepieciešams doties pie ārsta.
Problēmas ar urināciju un zarnu trakta darbības traucējumi
Varētu šķist, ka šie jautājumi nav ginekologa kompetencē, tomēr, ja tev ir problēmas ar urīnceļiem vai zarnu trakta darbību, par to vajadzētu informēt arī ginekologu, jo audi, kas atbalsta šīs orgānu sistēmas, var tikt traumēti dzemdību laikā. Ja muskuļi ir vāji un tu ciet no urīna nesaturēšanas, ārsts var ieteikt speciālus vingrinājumus, kas palīdzēs. Viņš palīdzēs atrast piemērotāko risinājumu arī plīsuma gadījumā.
Diskomforts un sāpes vēdera lejasdaļā
Tāpat regulāras sāpes var liecināt arī par endometriozes attīstību. Kā zināms, endometrioze ir endometrija (dzemdes iekšējā slāņa) audiem līdzīgu audu attīstība ārpus dzemdes, kā rezultātā veidojas iekaisuma process, kas var novest pie rētaudu (saaugumu) veidošanās. Tas izraisa hronisku iekaisuma reakciju, kas var novest pie rētaudu veidošanās. Pasaulē no šīs slimības cieš katra desmitā sieviete reproduktīvā vecumā. Slimības simptomi var parādīties reizē ar pirmajām mēnešreizēm un būt manāmi arī pēc menopauzes. Ne visos gadījumos izpaužas pilnīgi visi slimības simptomi.
Ar endometriozi saistītie simptomi:
- sāpīgas mēnešreizes un ovulācija;
- sāpes dzimumakta laikā un pēc tā;
- spēcīga asiņošana;
- hroniskas sāpes iegurnī;
- nespēks;
- neauglība.
Vairāk par šo slimību vari uzzināt šajā rakstā.
Asiņošana starp menstruācijām vai pēc menopauzes
Asiņošana ir jautājums, ko nevajadzētu atstāt bez ievērības. Ja pamani nelielu asiņošanu vai smērējumus laikā starp mēnešreizēm, tev nav nekavējoties jāskrien pie sava ginekologa. Tomēr, ja vizīte ieplānota cita iemesla dēļ, atceries, ka arī šo jautājumu vajadzētu pārrunāt ar speciālistu.
Steidzamu vizīti vajadzētu ieplānot tad, ja novēro ne tikai nelielus smērējumus, bet saskaries ar spēcīgu asiņošanu, tā ilgst vairākas dienas vai arī to pavada sāpes. Tas var liecināt par savainojumu, spontāno abortu vai pat audzēju. Ja starp menstruācijām regulāri novēro asiņošanu, arī tad ieteicams jautājumu apspriest ar ginekologu. Ja jau esi piedzīvojusi menopauzi un mēnešreizes vairs nepiedzīvo, bet saskaries ar asiņošanu, nekavējies, piesakoties pie ārsta, jo asiņošana var liecināt par audzēja attīstību.
Netipiskas mēnešreizes vai to trūkums
Dažādi saaugumi, infekcijas vai problēmas ar vairogdziedzeri var izraisīt izmaiņas mēnešreizes. Konsultējies ar speciālistu arī tad, ja menstruāciju laikā jūti nespēku un reiboņus. Ārstam jāpastāsta arī par neregulārām vai ļoti retām mēnešreizēm, jo tas var liecināt par policistiko olnīcu sindromu. Savukārt mēnešreižu neesamība var liecināt par grūtniecību vai medicīnisku problēmu, ko nedrīkst atstāt bez ievērības.
Netipiski izdalījumi un sāpes
Ja saskaries ar sāpēm dzimumakta laikā, neatstāj to bez ievērības. Dažādas sāpes var liecināt pat dažādiem cēloņiem, piemēram, maksts sausumu, infekciju vai saaugumiem. Šādā gadījumā ārsts veiks analīzes, lai atrastu sāpju cēloni, un ieteiks piemērotāko risinājumu.