Tveicīgās maija dienas, kad termometra stabiņš sasniedza +30 grādu pēc Celsija atzīmi, daudziem nesa ne tikai nosauļotus vaigus, bet arī iesnas, sāpošu kaklu un klepu. Iemesls tam nereti ir lielās temperatūras svārstības, piemēram, ilgstoši sēžot caurvējā vai ieslēdzot kondicionētāju, kas šķietami ir vienīgais glābiņš karstajos brīžos. Kā ārstēt šādu saaukstēšanos un kā izvairīties no slimošanas vasarā, skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" pneimonoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja Madara Tirzīte.
Kā portālam "Delfi" norāda speciāliste, saaukstēšanās jebkurā gadījumā ir vīrusu izraisīta saslimšana, tāpēc nav atšķirības, vai saslimsti karstā vasarā, atrodoties kondicionieru tuvumā, vai aukstā ziemā, kad izmirkušas kājas. "Vienalga, kādā veidā cilvēks ir saslimis ar vīrusa izraisītu saslimšanu, ārstēšanās ir vienāda." Pneimonoloģe uzver, ka šādās situācijās nevajadzētu sevi īpaši nodarbināt. "Jāsaglabā miers, saudzējošs režīms. Tāpat adekvātā daudzumā jāuzņem šķidrums, tā apjoms būs individuāls, ņemot vērā pacienta iespējamās blakusslimības."
"Nevajadzētu lietot kādus specifiskus klepus sīrupus vai tabletes, kā arī tautas līdzekļus kā medu, piemēram, jo tie pārsvarā klepu vai nu neietekmē nemaz vai var pat pasliktināt situāciju. Ja klepus ir sauss un ļoti mokošs, var konsultēties ar ārstu par specifisku, klepu nomācošu līdzekļu lietošanu," skaidro ārste. "Tāpat nevajadzētu arī aizrauties ar dažādu klepus "ledeņu" sūkāšanu, jo arī to sastāvs un efekts bieži ir līdzīgs jau iepriekš minētajiem klepus sīrupiem, kā arī pārsvarā sastāv no salīdzinoši liela cukura daudzuma. Tādējādi tiek uzņemts lieks cukura un kaloriju daudzums. Šo ledeņu sūkāšana dažkārt sniedz nelielu un īslaicīgu atvieglojumu, ja to sastāvā ir mentols, taču tad var izvēlēties tikai mentolu saturošus līdzekļus bez pievienota cukura vai kādiem citiem klāt pievienotiem klepus līdzekļiem. Tāpat īslaicīgu simptomātisku atvieglojumu var gūt no eļļainu aerosolu izsmidzināšanas rīklē vai eļļas deguna pilienu lietošanas, kas pārklāj rīkles un aizdegunes sakairināto gļotādu. Šeit gan uzmanīgi jāizvērtē līdzekļiem pievienotie ēteriskie savienojumi, kas dažiem pacientiem varētu izraisīt alerģiskas reakcijas vai nevajadzīgu papildu kairinājumu."