Kā skaidro "WebMd", dilles ir populāras ne tikai Latvijā – tās ir zināms garšaugs visā pasaulē. Tāpat tās mēdz izmantot kā maģisku brīnumlīdzekli veselības uzlabošanai. Viduslaikos dilles pat tika lietotas aizsardzībai pret tumšajām zintīm, bet mūsdienās diļļu sēklas, kā arī auga daļas tiek izmantotas arī medicīnā. Tās izmanto ļoti dažādu veselības problēmu risināšanai, tomēr tas nebūt nenozīmē, ka slimības gadījumā viss, kas nepieciešams, ir diļļu saišķītis.
Dilles satur salīdzinoši maz kaloriju. 100 gramos garšauga ir tikai 43 kalorijas. Tajās ir arī neliels daudzums olbaltumvielu un tauku, raksta "Very Well". Tāpat dillēs ir diezgan daudz A vitamīna, C vitamīna, riboflavīna (vitamīnsB2) un antioksidantu. Dillēs atrodamas arī dažādas minerālvielas, piemēram, kalcijs, dzelzs, magnijs, kālijs, mangāns un citas.
Redzei, skaistai ādai un apetītes uzlabošanai
Arī "Very Well" norāda uz garšauga pozitīvo ietekmi uz veselību. Piemēram, dillēs esošais A vitamīns palīdz uzlabot redzi, imunitāti, ādas stāvokli, kā arī reproduktīvo veselību. Tavu veselību pozitīvi ietekmēs arī C vitamīns, kā arī dillēs esošās minerālvielas.
Protams, ir būtiski tas, cik daudz diļļu apēd. Tā kā dilles parasti izmanto kā garšaugu, iespēja, ka uzņemsi ap 100 gramiem diļļu dienā, ir visai neliela. Lielākos daudzumos dilles var palīdzēt nieru problēmu gadījumā un miega traucējumu mazināšanai. Pasaulē tiek veikti arī pētījumi par diļļu ietekmi diabēta riska samazināšanai.
Veselīgs produkts, bet ne zāles
Tiesa, ja vēlies dilles izmantot kā zāles, tas jādara ļoti, ļoti uzmanīgi. To nevajadzētu darīt grūtniecības laikā vai laikā, kad baro bērnu ar krūti. Diļļu lietošana uz ādas var būt ļoti kairinoša, bet diļļu sulas lietošana uzturā var tevi padarīt jutīgāku pret saules starojumu. Ja tev ir diabēts, uzņem papildu litiju vai tuvāko divu nedēļu laikā ieplānota operācija, konsultējies ar savu ārstu, pirms uzsāc sevis dziedināšanu ar dillēm.
Ēdieni īsteniem diļļu cienītājiem
Ieskaties "Tasty" recepšu krājumā un iepazīsties ar vairākām receptēm, kurās dilles ir viena no būtiskākajām sastāvdaļām.
Gardā svētku maize ar diļļu-ķiploku sviestu
Aicinot Latvijas svētkus svinēt ģimeniskā gaisotnē, kopīgi gatavojot un 18. novembrī sēžoties pie skaisti klāta svētku galdam, kulinārijas bloga "Našķoties" saimniece Zane Ozoliņa sadarbībā ar “Dobeles dzirnavnieks” iesaka iesmaržināt māju ar svaigi ceptas maizes smaržu, ceļot galdā vēl silto kukulīti ar diļļu-ķiploku sviestu.
Vegāniskā diļļu mērce
Gardu diļļu mērci ķiploku grauzdiņu, dārzeņu salmiņu vai čipsu iemērcēšanai var pagatavot arī bez piena produktiem un majonēzes. Recepti iesaka Zane Metla.
Dažādi veidi, kā saglabāt aromātisko diļļu ražu ziemai
Fakts, ka dilles ir populārākais zaļumu veids, ko latvieši izvēlas saglabāt ziemas krājumiem, it nemaz neizbrīna, jo tās mums tīk dāsni pievienot teju visiem ēdieniem, izņemot varbūt vienīgi desertus. Sezonas pilnbriedā, kad smaržīgie diļļu kāti lekni sazēluši visos dārza stūros, būtu grēka darbs neizmantot dabas doto bagātību – atliek tikai izvēlēties sev tīkamāko metodi, kā to paveikt.
Ātrais brieža tartars ar baltajiem sīpoliem un diļļu ziediem
"Tradicionāli tartars tiek gatavots no liellopa filejas, bet, tā kā vīrs ir mednieks, mūsmājās cieņā ir brieža filejas tartars, kura garša uzlabota ar dobē lekni saaugušiem, aromātiskiem diļļu ziediem un jaunajiem sīpoliem. Šī ir arī lieliska iespēja likt lietā no omes mantoto gaļas mašīnu, aiztaupot laikietilpīgo gaļas kapāšanas procesu," tā savu vienkāršotā tartara recepti Sīpolu ceļa konkursam piesaka Marta.
Kādas garšvielas un garšaugus likt marinētu gurķu burkās
Tā kā gurķi siltumnīcās jau izstiepušies, to sālīšanas un marinēšanas laiks uzņem apgriezienus. Ne velti dārza darbu kalendārā teikts, ka šonedēļ jāatvēl laiks tieši šai nodarbei. Tā kā pamatrecepte marinēšanai ir viena, atliek izlemt, kādus garšaugus un garšvielas vēl pievienot, lai gurķi būtu izteikti kraukšķīgi un gardi.
Ņiprais biezpiens ar dillēm, lokiem un sarkanajiem sīpoliem
Ātri pagatavojams un ļoti veselīgs paēdiens, ko likt uz maizītes vai ar ko aizdarīt krāsnī ceptus kartupeļus un siļķi. Ja sarkanais sīpols šķiet par sīvu, aizstāj to ar šalotes sīpolu. Vasarā droši piegriez klāt smalki sakapātus redīsus.
Ērkšķogu čatnijs ar dillēm un ķiplokiem
Ērkšķogas ir vienas no tām ogām, kuras grūti pilnasinīgi izmantot. Ievārījumos tik daudz nenoēst, saldēt nemaz nav luste, taču šī čatnija recepte var pilnībā mainīt priekšstatu par adatainā krūma ogām. Čatnijs ļoti labi garšos pie gaļas un zivs ēdieniem.
Kraukšķīgās kabaču pankūkas ar dillēm
Gardais vasaras dārzeņa – kabača – kārums. Sajauc sarīvētu kabaci ar mazliet olas, miltiem un garšaugiem, un rezultātā iegūsi ceptas, brīnumgardas pusdienas.
Sviestā cepti jaunie kartupeļi ar dillēm
Kartupeļi, kas palikuši pāri no iepriekšējās dienas maltītes, savu labo garšu attaisnos, ja tos apcepsi sviestā, pārkaisot ar aromātiskajām dillēm.