kodums ods moskīti
Foto: Shutterstock

Vasaras karstums mūs pamatīgi lutina, kas nozīmē, ka pamodušies ir arī moskīti, tai skaitā odi. Atpūšoties svaigā gaisā, redzi, kā garām tavai sejai pazib melns plankums vai dzirdi ausī atskanam spalgu sīkšana? Ja paveicas, laikus vari konstatēt odu klātbūtni, pirms tiem ir bijusi iespēja iekost. Bet vairumā gadījumu tu tos neievēro, kamēr kāds no tiem nav jau paspējis uzklupt tavām potītēm vai pleciem, uz ādas atstājot niezošas un sarkanas koduma vietas.

Bet kāpēc kukaiņu dzēlieni tik ļoti niez? "Barošanās procesa ietvaros visi asinssūcēji kukaiņi ievada upura brūcē siekalas," portālam ''Prevention'' skaidro Džonatans Dejs, moskītu pētnieks un medicīnas entomoloģijas profesors Floridas Universitātē.

Olbaltumvielas moskītu siekalās neļauj asinsvadiem sarecēt, stāsta Dejs, un tas ļauj moskītiem ātrāk un efektīvāk izsūkt asinis. Kad moskīts ir paēdis un aizlidojis, tā siekalās esošās olbaltumvielas joprojām atrodas brūcē. "Mūsu imūnsistēma šīs olbaltumvielas redz kā svešas vielas un nekavējoties uzbrūk tām ar histamīnu," stāsta Dejs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!