Seši ieteikumi, kas palīdzēs izvairīties no kaitīgās sevis salīdzināšanas ar citiem
Foto: Shutterstock
Sevis salīdzināšana ir niķis, kas raksturīgs daudziem no mums. Jau skolas laikā tiek salīdzinātas bērnu talanti un dotības. Nav brīnums, ka arī turpmāk dzīvē mēs savu mauriņu turpinām salīdzināt ar to, kas atrodas aiz kaimiņa žoga. Karjeras veiksmes un neveiksmes, izglītība, sasniegumi un privātā dzīve – teju viss, ko darām, ikdienā bieži tiek vērtēts, ņemot vērā to, kas notiek citu cilvēku dzīvēs.

Podkāsta "Laimes laboratorija" pēdējā epizodē ārsts-psihoterapeits Andris Veselovskis skaidro, kāpēc šīs darbības mums mēdz kaitēt un kā no tām atbrīvoties. Paturi prātā, ka mēs ikviens esam atšķirīgi, un gluži tāpat, kā tu nevari cerēt, ka vijole skanēs tieši tāpat kā trompete, tu nevari salīdzināt vienu cilvēku ar otru, uzskata psihoterapeits.

Veselovskis piekrīt, ka ikvienam instrumentam orķestrī ir sava vieta un savs skanējums. Viņš ir pārliecināts, ka deviņos gadījumos no 10 salīdzināt sevi ar citiem nav vēlams. Speciālists skaidro, ka sevis salīdzināšana ar citiem ir saistīta ar vairākām lietām, piemēram, nedrošību par savām pozīcijām. Tā saistāma ar izdzīvošanas instinktu – cilvēks vēlas būt labāks par citiem. Tāpat cilvēki mēdz satraukties par to, vai viņi ir normāli un vai atšķirīguma dēļ viņi netiks atraidīti vai izstumti. Trešais iemesls, kāpēc cilvēki sevi salīdzina ar citiem, ir sevis mānīšana, proti, ja cilvēks nejūtas labi esošajā situācijā, viņš to salīdzina ar citu situāciju pārliecībā, ka, nonākot iedomātajā situācijā, kļūs laimīgs un apmierināts.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!