Pateicoties to izteiktajam aromātam un garšai, upenes mēdz izmantot dažādu ēdienu un dzērienu pagatavošanai. Tomēr tās nebūt nav peļamas arī svaigā veidā. Turklāt, svaigi salasītas, šīs ogas ir krietni veselīgākas, jo tajās būs vairāk C vitamīna un citu vērtīgu vielu.
Ieskaties un uzzini, kas vērtīgs aromātiskajās ogās un kad ar to ēšanu nevajadzētu aizrauties. Tāpat piedāvājam iepazīties ar gardu un interesantu ēdienu receptēm, kurās bez upenēm neiztikt.
Bagātīgs C vitamīna avots
Tas nav nekas pārsteidzošs, bet upenēs praktiski nav arī tauku un olbaltumvielu. Šīs ogas var lieliski noderēt, ja vēlies uzlabot garšu kādam ēdienam, kas ir bagāts ar olbaltumvielām. Tāpat upenēs ir diezgan daudz dzelzs. Neaizmirsti, ka C vitamīns ir viena no vielām, kas veicina dzelzs uzsūkšanos organismā. Upenēs atrodams arī kalcijs, fosfors un kālijs.
Uztura speciāliste Līga Balode iepriekš ir skaidrojusi: "Ogas ieteicams lietot tūlīt pēc novākšanas, jo jau pēc dažām stundām tās zaudē daļu vitamīnu. Gan augstais C vitamīna daudzums, gan arī augstais antioksidanta – antocianīda daudzums tajās palīdz organismam cīnīties ar dažādām infekcijas slimībām un izvadīt no organisma brīvos radikāļus, kā arī novēlot novecošanās procesus."
Veselību uzlabos gan ogas, gan lapu tēja
Upeņu sēkliņu eļļai piedēvē spēju regulēt holesterīna līmeni asinīs. Kādā pētījumā, kas veikts 2010. gadā un kurā piedalījās vairāk nekā 2000 cilvēku, secināts, ka, regulāri lietojot, upeņu sēkliņu eļļu, iespējams uzlabot holesterīna līmeņa rādītājus. Turklāt kādā nelielā 2005. gadā veiktā pētījumā secināts, ka upeņu sēkliņu eļļa šajā jomā var būt noderīgāka par zivju eļļu.
Tāpat upeņu ekstrakts var palīdzēt uzlabot acu veselību, palīdzēt organismam cīņā ar infekcijām un oksidatīvo stresu.
Veselības uzlabošanai noderēs arī upeņu lapu tēja. Jau iepriekš rakstīts, ka tā ir lielisks, veselīgs veids, kā veldzēt slāpes, un to var izmantot dažādu saslimšanu profilaksei. Upeņu lapu un ogu tēju var izmantot kardiovaskulāro saslimšanu profilaksei, jo tā uzlabo asinsriti, samazina trombu veidošanos un holesterīna daudzumu asinīs. Lapu novārījumu tautas medicīnā lieto reimatisma ārstēšanai un kā diurētisku un sviedrējošu līdzekli. Tas būs arī nervus nomierinošs līdzeklis.
Pārspīlēt nevajadzētu
Tāpat teorētiski upenes var pazemināt asinsspiedienu, tāpēc ar to ekstraktiem nevajadzētu pārspīlēt cilvēkiem, kam jau tā ir pazemināts asinsspiediens. Tāpat upeņu preparātus nevajadzētu lietot pirms operācijām.
Jebkurā gadījumā paturi prātā, ka nekādus uztura bagātinātājus vai "veselības uzlabotājus" nevajadzētu lietot bez ārsta ziņas. Ja runā par upenēm svaigā veidā, tad tās noteikti var papildināt pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu. Šādā gadījumā īpaši piesardzības pasākumi nav jāievēro.
Aromātisko ogu izmantošana virtuvē: kārdinošu recepšu izlase
Upeņu zupa ar biezpiena klimpām
Vasarīgs kārums - upeņu vietā droši var izmantot jebkuras citas ogas!
Sulīgie biezpiena kēksiņi ar saldētām upenēm
Kad ledusskapī uziets biezpiens, bet saldētavā – pērnā gada ogas, tad top biezpiena-upeņu kēksiņi. Recepti iesaka lasītāja Kristīne Kalneniece.
Upeņu liķieris ar ingveru un vaniļu
Vasarā, kad uznāk konservēšanas drudzis, arī man gribas piedalīties un iespundēt ogu garšu burciņā, bet ievārījumi un kompoti nav mans lauciņš. Toties liķiera pagatavošana gan nav raķešzinātne. Ja tas ir pa spēkam man, tad to var paveikt katrs!
Vienkāršā drumstalkūka ar upenēm no saldētavas krājumiem
Ja tā padomā, tad saldētavas tīrīšana ir visai patīkama nodarbe, ja pēc tās seko kaut kā garda pagatavošana. Šajā gadījumā upenes, kas tā arī lielāko daļu ziemas glabājās neskartas, nu gardu uzmanību izpelnas plātsmaizē. Vienkārši un garšīgi – vai vajag vēl kādu iemeslu receptes izmēģināšanai?
Sulīgie mafini ar upenēm no saldētavas
Brīvdienas ir kā radītas tam, lai pagatavotu ko tādu, kam ikdienā neatliek laika. Šie sulīgie mafini ar skābajām ogām uz kārā zoba labi garšos tējas pauzē vai noderēs saldam noslēgumam kādā nesteidzīgā ēdienreizē.
Skābā krējuma un upeņu plātsmaize
Ja jāliek lietā jaunas iemaņas, kā ogas iekļaut saldajos, pagatavo šo vienkāršo plātsmaizi.
Baltās šokolādes 'blondijs' ar upenēm
Tā kā mājās bija aizķērusies baltā šokolāde, tumšais braunijs pārtapa par ''blondiju'', bet patīkamākam kontrastam izmantoju tirgū nopirktās upenes. Gala rezultāts? Viens teica, ka garšo līdzīgi biezpienmaizei, kaut gan no biezpiena šeit nav ne smakas, cits izjuta izteiktu baltās šokolādes garšu, bet vēl kādam labpatika saldā un skābā balanss. Kā patiks tev, jānoskaidro ar vienkāršāko – receptes izmēģināšanas – taktiku.
Upeņu, aveņu un banānu smūtijs
Pavisam ātri pagatavojams smūtijs ar upenēm, avenēm un banānu. Pievieno gāzētu minerālūdeni vai mandeļu pienu (pēc savas gaumes) un mazliet medu saldumam.
Upeņu sīrups kokteiļiem
Vienkārši pagatavojams upeņu sīrups, kas noderēs vienkāršiem padzērieniem, kokteiļiem ar ledu un citiem dzērieniem. Ar doto proporciju daudzumu sanāks divas sīrupa pudeles.
Upeņu želeja
Upeņu želeja – C vitamīns burciņā. Upeņu želeju, tāpat kā ievārījumu, ziež uz maizītēm, cepumiem, starp biskvīta kārtām, ēd ar pankūkām vai kāri notiesā tāpat, pa karotītei vien.
Biezpiena sacepums ar upenēm
Pīles fileja ar rukolas salātiem, ciedru riekstiem un upeņu-apelsīnu mērci
Veselīga un garšīga maltīte svētkiem – apcepta pīles fileja ar lapu salātiem un atspirdzinošu mērcīti pa virsu. Recepti Tasty.lv iesūtījis Kārlis, kurš piedalās konkursā "Veselīgās svētku receptes".
Zeltaini dzeltenie salāti ar āboliem, sēnēm un upenēm
Šis ir īpašais pirmdienas stāsts - ļoti ātri pagatavojami siltie salāti, kuros rudens sēnes saspēlējas ar āboliem un ogām. Neparasta garšu kombinācija, bet, reiz izmēģināta, tiek baudīta atkal un atkal! Ja vēlies, papildini salātus ar karamelizētiem sīpoliem vai apceptiem ķirštomātiem.
Upeņu sorbets
Karsti? Atvēsinies ar mājās gatavotu upeņu sorbetu, ko iesaka bloga "Maltite.lv" autore Inese Rozentāle.
Viegls upeņu un olu putu mākoņu deserts
Īsts brīvdienu deserts. Izmanto saldētas vai svaigas ogas un sajauc ar saderīgu liķieri, piemēram, saldētas upenes ar upeņu liķieri (cassis). Pa virsu liec putotus olu baltumus un cep cepeškrāsnī grila režīmā, līdz olu mākoņi kļuvuši viegli brūni.