Abas ogas visbiežāk esam iecienījuši ēst, lai mazinātu apetīti, kad nevaram sagaidīt pusdienu pauzi, kas sekos pēc darbiem dārzā. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka tās ir tikai gards našķis – no tām var pagatavot arī kūkas, ievārījumus un salātus. Tāpat našķējoties nedomājam par to ietekmi uz veselību, taču ir vērtīgi uzzināt, kā jāņogu un ērkšķogu ēšana var uzlabot veselību un kāpēc tomēr nevajadzētu ar ogu ēšanu pārspīlēt.
Lasi tālāk un noskaidro, kāpēc jāņogas var palīdzēt uzlabot gremošanas sistēmas darbību, bet ērkšķogas – sirds veselību. Tāpat arī uzzini ogu uzturvērtību un iepazīsties ar receptēm, kuru pagatavošanā vari izmantot gardās ogas.
Dārza ogas – bagāts šķiedrvielu, organisko skābju un antioksidantu avots
Ogās ir augsts C vitamīna un kālija daudzums, tāpēc tās palīdz stiprināt imūnsistēmu un uzturēt elektrolītu līdzsvaru, raksta ''Diet Health Club''. Tāpat savas sarkanās krāsas dēļ jāņogas ir bagātas ar tādiem antioksidantiem kā antocianīns un proantocianīds. Antocianīns palīdz cīņā pret brīvajiem radikāļiem un aizkavē to ietekmi uz veselību. Šie antioksidanti ir vērtīgi ceļā uz dažādu slimību rašanās risku mazināšanu, piemēram, tie var samazināt risku vai aizkavēt diabēta, sirds slimību vai vēža rašanos, kā arī palīdz palēnināt novecošanos.
Ērkšķogas, līdzīgi kā jāņogas, ir ar zemu kaloriju un tauku daudzumu, bet bagātas ar šķiedrvielām, varu, mangānu, kāliju un vitamīniem C, B5 un B6, raksta ''Health Line''.
B5 vitamīns ir nepieciešams taukskābju radīšanai, savukārt B6 vitamīns palīdz uzņemto pārtiku pārvērst enerģijā. Varš ir svarīgs sirdij, asinsvadiem, imūnsistēmai un smadzenēm. Taču mangāns veicina vielmaiņu, stiprina kaulu veidošanos, reprodukciju un imūno reakciju.
Kā jāņogas un ērkšķogas var palīdzēt stiprināt veselību, un kāpēc nepārspīlēt
Savukārt tēja, kas gatavota no žāvētām jāņogu lapām, var palīdzēt mazināt dažādu slimību simptomus, piemēram, reimatisma vai podagras. Jāņogu ēšana var arī uzlabot sviedru dziedzeru darbību, veicināt apetīti, samazināt drudzi un sievietēm palīdzēt tikt pie pareizas menstruāciju plūsmas.
Runājot par ērkšķogām, tās var palīdzēt kontrolēt cukura līmeni asinīs, raksta ''Health Line''. Tās, līdzīgi kā jāņogas, ir bagāts šķiedrvielu avots, savukārt šķiedrvielas palēnina cukura uzsūkšanos asinsritē. Tāpat, uzturā lietojot šīs ogas, to sastāvā esošās organiskās skābes neļauj dzelzim uzkrāties šūnās, tādējādi samazinot risku ciest no Alcheimera slimības vai insulta.
Ērkšķogas var arī palīdzēt uzlabot sirds veselību, jo ir bagāts antioksidantu un kālija avots. Ogās esošie antioksidanti novērš ZBL holesterīna oksidēšanos asinīs, tādējādi samazinot sirds slimību rašanos. Savukārt kālijs palīdz uzturēt regulāru sirdsdarbību un asinsspiedienu.
Uztura speciāliste Eva Kataja norāda, ka gan jāņogas, gan ērkšķogas vislabāk ēst ar visu mizu un svaigas, nevis pārstrādātā veidā sulās vai kā citādi. Tās uzlabos gremošanas procesus un apgādās organismu ar šķidrumu, kas ir būtiski pie kūtrākas vēdera izejas. Taču viņa piekodina, ka, pārspīlējot ar ogu daudzumu var iegūt pretēju efektu – gremošanas sistēmas traucējumus un diskomforta sajūtu. Pieaugušajiem vairāk par 300 - 400 gramiem vienā reizē apēst nevajadzētu. Tāpat ogas nav izteikti alerģiskas, bet atsevišķos gadījumos tās var izsaukt organisma pretreakciju.
Ēst ne tikai svaigas, bet arī konservos. Ko pagatavot no jāņogām un ērkšķogām
Tāpēc ieskaties ''Tasty'' recepšu arhīvā un uzzini, ko no gardu no ogām iespējams pagatavot.
Jāņogu kūka ar bezē un mīklas drumstalām
Garda jāņogu laika kūka ar bezē un zeltainām mīklas drumstalām. Vari to cept gan veidnē ar noņemamām malām, gan plātsmaizes formā.
Jāņogu želeja ziemai
"Jāņogu želeja noderēs kūku un citu kulinārijas izstrādājumu pildījumam, kā piedeva pankūkām vai vienkārši tāpat – uz maizes šķēles. Ātri un gardi, turklāt želeja saglabā košo krāsu. Recepte lieliska, vien precīzi jāseko priekšrakstiem," tā pārbaudītu jāņogu želejas recepti iesaka mūsu lasītāja Natalija Novikova.
Jāņogu kūciņas ar krēmsieru
Spriganās jāņogas izcili sader ar maigo krēmsieru. Droši ļaujies garšu eksperimentiem, aizstājot skābenās ogas ar avenēm, upenēm vai ķiršiem.
Sulīgā ābolu un jāņogu plātsmaize
Nereti jāpieķer sevi pie mūžsenā jautājuma – ko lai paņem cienastā? Šoreiz draugi paši pačukstēja, ka vēlas kādu pašgatavotu gardumu, tāpēc tapa sulīga ābolu un jāņogu plātsmaize.
Gurķi ar sarkanajām jāņogām
Gurķi ar sarkanajām jāņogām - gardums ziemas krājumiem.
Zemeņu un jāņogu džems
Zemeņu un jāņogu sezonā šī ievārījuma gatavošana ir pašā laikā! Skābā un saldā balanss lieliski derēs dažādu saldo ēdienu gatavošanā.
Jāņogu kompots ar apelsīnu
Gards jāņogu kompots ar mazu devu apelsīna. No dotajām sastāvdaļām sanāks viena trīslitru burka ar dzērienu.
Ērkšķogu čatnijs ar dillēm un ķiplokiem
Ērkšķogas ir vienas no tām ogām, kuras grūti pilnasinīgi izmantot. Ievārījumos tik daudz nenoēst, saldēt nemaz nav luste, taču šī čatnija recepte var pilnībā mainīt priekšstatu par adatainā krūma ogām. Čatnijs ļoti labi garšos pie gaļas un zivs ēdieniem.
Banānu un ērkšķogu smūtijs
Kad kārojas kaut kas salds, bet ne pārlieku trekns, smūtijs būs pašā laikā. Kā brokastīs, tā launagā vai vēlā vakarā.
Ērkšķogu marmelāde ziemai
Ērkšķogu marmelāde ziemai, kas glabājas ļoti labi. Visgardākā sanāks no ogām, kas nav pilnībā gatavas.
Marinētas ērkšķogas ar kanēli
Marinētas ērkšķogas ar kanēli, krustnagliņām un smaržīgajiem pipariem.
Ērkšķogas ziemai – kara laika receptes no Vāczemes
Pašlaik ir īstais laiks, kad konservēt ērkšķogas. Tās ir vislabāk konservējamās ogas, jo ērkšķogas var gatavot un uzglabāt ziemai arī negatavas.
Ar cukuru vai bez? Dažādi veidi, kā saglabāt ziemas krājumiem ērkšķogas
Ja dārzā no kāda krūma vēl nav nolasītas ērkšķogas - vissviens, zaļas, pusgatavas vai pavasam gatavas – mūsu padomu pūralādē ir dažādas idejas, kā skābenās odziņas sagatavot ziemas krājumiem. Starp citu, ir vairāki veidi, kā ērkšķogas vari garšīgi "ieziemot" arī bez kripatiņas cukura.