Foto: Shutterstock

Sievietes gandrīz vienmēr menstruāciju periodā saskaras ar krampjiem un diskomfortu. Aptuveni katrai desmitajai sievietei vecuma posmā no 15 līdz 44 gadiem aiz šīm šķietami ierastajām iegurņa sāpēm slēpjas viens liels vaininieks: endometrioze. Šī kaite spēj ievērojami pasliktināt sievietes pašsajūtu, ietekmēt dzīves kvalitāti.

Endometrioze ir slimība par kuru īpaši nerunā, jo zinātnieki vēl joprojām nav atklājuši iemeslus, kāpēc tā rodas. Lai arī ir liels skaits sieviešu, kuras ir saskārušās ar šo slimību, nav novēroti gadījumi, kas būtu raksturīgi pilnīgi visām sievietēm un spētu izskaidrot rašanās iemeslu, skaidro Vita Kalniņa Latvijas Endometriozes biedrības (LEnB) valdes priekšsēdētāja.

Endometriozes simptomi var būt ļoti dažādi - asas sāpes, ģīboņi, asiņošana, kas pamatīgi ietekmē dzīves kvalitāti. Taču daudzām sievietēm šī kaite izpaužas arī vieglā un pat nepamanāmā formā. Tāpēc ir nepieciešama individuāla pieeja katrai pacientei gan ārstēšanā, gan simptomu noteikšanā.


Kas ir endometrioze?


Foto: Shutterstock
Endometrioze ir dzemdes iekšējā slāņa un stromai līdzīgu audu attīstība ārpus dzemdes, kā rezultātā veidojas hronisks iekaisuma process, kas var novest pie rētaudu jeb saaugumu veidošanās. Līdzīgi kā dzemdes dobuma gļotāda arī šie audi menstruāciju laikā asiņo, taču tie netiek izvadīti no organisma, radot spēcīgas sāpes un iekaisumu.

Lielākajai daļai sieviešu ar šo stāvokli nav viegli sadzīvot. "Endometriozes dēļ tiek pamatīgi ietekmēta dzīves kvalitāte, jo bieži vien šajās dienās sievietes izvēlas neapmeklēt darbu, skolu. Tiek traucēta seksuālā disfunkcija. Bieži vien ir slikta pašsajūta, kas izpaužas neizturamās sāpēs, nogurumā, enerģijas trūkumā " portālam "Prevention" atklāji ginekoloģe Alisa Dveka.

Lai arī precīzs šī stāvokļa cēlonis nav zināms, pastāv apstrīdāma versija, ka šo slimību var ģenētiski pārmantot. "Ja tavai mammai vai māsai ir endometrioze, tad pastāv liela iespēja, ka šī kaite būs nodota arī tālāk paaudzēs, " medijam skaidro Dženifera Konti, Stenfordas universitātes dzemdniecības un ginekoloģijas klīniskā docente.

Tāpēc, lai varētu cīnīties ar slimības radītajām sekām, nepieciešams sekot līdzi sava ķermeņa valodai, pašsajūtai. Svarīgi pamanīt galvenos simptomus, uzreiz doties pie ārsta, lai noskaidrotu to iemeslu. Endometrozes diagnostikai var būt nepieciešami vairāki gadi, lai to atklātu, tāpēc jārīkojas ir nekavējoties.


Menstruāciju laiks ir ļoti sāpīgs


Foto: Shutterstock
Sāpes parasti sākas dienu vai divas pirms menstruācijām un turpinās vairākas dienas pēc tam. "Tām bieži vien ir hronisks, blāvs, pulsējošs, ass vai dedzinošs raksturs," atklāj Konti. "Šajā gadījumā sāpes nevar raksturot ar vienkāršu diskomfortu. Tās ir izteiktas, kas var novest arī pie ģībšanas un vājuma, kas var traucēt pat piecelties no gultas," skaidro LEnB valdes priekšsēdētāja.

Šīs paaugstinātās sāpes menstruāciju laikā ir saistītas ar ķermeņa hormonālo reakciju. Katru mēnesi audi, kas veido dzemdes dobumu, reaģē uz hormoniem, sabiezē, pēc tam izdalās un asiņo. Lielākā daļa endometrijas izdalās no dzemdes asiņu formā menstruāciju laikā, taču kāda daļa izdalījumu pa olvadiem var nonākt vēdera dobumā. Retrogrādā menstruācija ir pirmā endometriozes izcelsmes teorija.

Kalniņa LenB apgalvo, ka teorija par retrogrādo menstruāciju ietekmi uz endometriozes slimības simulēšanu pastāv, taču tas nav vienīgais un galvenais iemesls, kāpēc rodas šī kaite. Jo retrogēnās mēnstruācijas ir novērojamas diezgan bieži, taču endometrioze attīstās tikai daļai sieviešu.


Sāpes dzimumakta laikā


Foto: Shutterstock
Endometrioze var izraisīt arī sāpes un nepatīkamas sajūtas dzimumakta laikā. Dzemdes audi, kuriem katru mēnesi vajadzētu izdalīties menstruāciju laikā, var uzkrāties iegurņa rajonā, kas dzimumaktu var padarīt nepatīkamu.

Tas nozīmē, ka endometrioze var sākt ietekmēt intīmās attiecības, ja tai netiek pievērsta uzmanība. "Dzimumakts var būt mazāk patīkams sāpju dēļ. Tāpēc ir svarīgi konstatēt endmetriozi un rast risinājumus. Nepieciešams saprast kā gūt baudu sev un partnerim, vēl vairāk nekaitējot endometriozes izraisītajam stāvoklim," portālam "Prevention" atklāji Leina Naša, "UCLA Health",
ginekoloģe.

"Sievietēm, kurām ir endometrioze, dzimumakta sāpes nav vienādas. Dažām tās ir tikai ovulācijas laikā, citām tās ir visu laiku. Sāpju slieksni ietekmē arī izvēlētā poza," piemin LenB valdes priekšsēdētāja.


Neauglība


Foto: Shutterstock
Centieni ieņemt mazuli nav devuši nekādus rezultātus? Ir vērts parunāt ar ārstu par endometriozes iespējamību, jo tas ir viens no bieži sastopamajiem neauglības cēloņiem.

25 līdz 50 procentiem sievietēm, kas saskaras ar neauglību, ir konstatēta endometrioze, par to liecina "The Journal of Assisted Reproduction and Genetics" publicētie pētījumu dati.

Nav noskaidrots, kāpēc endometrioze izraisa neauglību. "Pastāv uzskats, ka rētaudi, kas izveidojušies endometrozes laikā, noved pie nelabvēlīgas vides, un tā spēj aizkavēt apaugļošanos, " medijam stāsta ginekoloģe Naša.

"Nav jāļaujas panikai, ka endometrioze ietekmēs auglību un liegs pilnīgu iespēju tikt pie bērna. Katras sievietes gadījums ir citāds, ir daudzas pacientes, kuras, ārstējot šo kaiti, ir veiksmīgi tikušas pie pēcnācējiem, " mierina LenB valdes priekšsēdētāja.


Nepatīkams spiediens vai sāpes vēdera izejas laikā


Foto: Shutterstock
Tualetes apmeklēšanas reizes kļūst ļoti sāpīgas un nepatīkamas. Endometriozes spēj ietekmēt arī šo dzīves daļu.

"Endometriozes implanti var asiņot, reaģējot uz cikliskām hormonu izmaiņām, un asinīm nav kur glābties, izveidojas rētaudi, kas var izraisīt sāpes jebkurā iegurņa apvidū, arī pie urīnpūšļa un taisnās zarnas. Iegurņa rajonā nevietā esošās asinis kairina ķermeni un endometriozes "cistas", var mehāniski spiest uz urīnpūšļa vai taisnās zarnas, izraisot sāpes," portālam "Prevention" skaidro Dveka.

Ja ir konstatēti asins piejaukumi vēdera izejā, tad tas arī ir viens no signāliem, kas brīdina par endometriozes iespējamību. Taču arī šajā gadījumā pastāv tikai iespējamība, jo ir arī daudzas citas kaites, kurām ir šādi simptomi.


Jūtamas sāpes arī menstruāciju perioda starplaikā


Foto: Shutterstock
Tāpat kā endometrioze var izraisīt sāpes menstruāciju laikā, tā var izraisīt sāpes iegurņa apvidū arī neatkarīgi no mēneša perioda. "Sāpju iemesls ir saistīts ar to, ka endometriozes audi ir hormonāli reaģējoši neatkarīgi no tā, kurā vietā organismā tie atrodas, un, atrodoties ārpus dzemdes, var izraisīt iekaisuma reakciju, kas noved pie sāpēm," iemeslu skaidro dzemdību un ginekoloģijas klīniskā docente.

"Dažām sievietēm sāpes ir visu laiku, visu mēnesi. Ir gadījumi, ka tās ir ļoti stipras un nelīdz pat pretsāpju medikamenti, " stāsta LEnB valdes priekšsēdētāja.

Piemēram, Danai 12. klasē divas reizes šādu sāpju dēļ tika vesta no skolas uz slimnīcu. Sāpes bija ne tikai menstruācijas laikā, bet arī ovulācijas periodā. Vairāk par to vari lasīt šeit.


Smaga asiņošana menstruāciju laikā un smērēšanās menstruāciju starplaikā


Foto: Shutterstock
Endometrioze var izraisīt smagu asiņošanu menstruāciju laikā un smērēšanos menstruāciju starplaikos. Šīs ķermeņa reakcijas var radīt ne tikai neērtības, bet arī satraukumu. Gadījumos, kad parādās smērējumi, bet nevarat precīzi noteikt iemeslu, konsultējieties ar ārstu par endometriozi.

Endometrozi nevar izārstēt, taču ir dažādi veidi, kā mazināt simptomus. Ja ir novērotas sāpes menstruāciju, dzimumakta vai vēdera izejas laikā, nepieciešams vērsties pie ārsta. Šo slimību var noteikt ginekologs, izmantojot ultrasonogrāfijas aparātu, taču šajā gadījumā ļoti svarīga ir arī ārsta profesionalitāte, vai viņš spēs atpazīt un pamanīt kaiti.

Endometriozes noteikšana nav viegls un ātrs process. Diagnostika var aizņemt pat sešus līdz septiņus gadus. Kaites pilnīga noteikšana ir iespējama tikai operācijas laikā, veicot perēklīšu histoloģijas analīzes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!