Rudens neapšaubāmi ir skaists gadalaiks, taču svarīgi to sagaidīt možai un veselai. Cidonijas ir ne tikai lielisks līdzeklis imunitātes stiprināšanai, bet arī daudzveidīgs auglis, kura izmantošana uzturā neaprobežojas tikai ar sīrupa vai džema pagatavošanu.
"Mums visiem vienmēr liekas, ka kaimiņu zālājs ir zaļāks, skaistāks un labāks. Taču arī pašu zālājs ir gana labs. Šis stāsts attiecas arī uz cidonijām jeb pašmāju citronu," atzīst uztura speciāliste Lizete Puga. Viņa skaidro, ka dzeltenos krūmcidoniju augļus var dēvēt par rudens superproduktu. To garšas daudzveidība lieliski var papildināt jebkura veida ēdienu, taču lielākais ieguvums slēpjas cidoniju vērtīgajās uzturvielās.
Cidonijas var ne tikai iegādāties vietējos tirdziņos, bet arī izaudzēt pašu dārzā. Par ieteikumiem krūmcidoniju audzēšanā un Maijas Grosas krūmcidoniju biznesu lasi šeit.
Cidonijas – lielisks uzturvielu avots rudens sezonā
Dzeltenajās veselības bumbās ir daudz šķiedrvielu, minerālvielu, pektīnvielu, miecvielu un organisko skābju. Cidonijas satur arī A vitamīnu, B vitamīnu kompleksu, kalciju, kāliju, dzelzi, magniju, fosforu, selēnu un nātriju.
Amerikas Savienoto Valstu Lauksaimniecības departamenta mājaslapā norādīts, ka 100 grami krūmcidoniju augļu satur:
- 57 kalorijas;
- 0,4 gramus olbaltumvielu;
- 0,1 gramus tauku;
- 15 gramus ogļhidrātu;
- 1,9 gramus šķiedrvielu;
- 13 gramus cukura.
"Pēdējie pētījumi liecina par to, ka augļiem ir hepatoprotektīvs, pretiekaisuma, antibakteriāls un neiroprotektīvs efekts, kas ir saistīts ar lielu antioksidantu daudzumu augļos. Tāpēc jau pirms 3000 gadiem cidonijas augļus izmantoja ķīniešu medicīnā - anēmijas, reimatisma, podagras un sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā," atzīmē uztura speciāliste Svetlana Aleksejeva.
Atsaucoties uz portālu "University Health News", jāpiebilst, ka cidonijās atrodamās pektīnvielas nodrošina veselīgu holesterīna līmeņa saglabāšanu asinīs, kā arī palīdz dažādu gremošanas sistēmas problēmu gadījumos. Tāpat skābais auglis pazīstams kā dabīgs līdzeklis sliktas dūšas novēršanai un svara kontrolēšanai.
Ar cukurotajām sukādēm aizrauties nevajadzētu
Cidonijas uzturā drīkst lietot ikviens, taču jāpievērš uzmanība tam, kādā veidā un cik lielos apjomos tās tiek patērētas. Piemēram, cidoniju sukādēs pievienotā cukura daudzums var sasniegt pat 90 procentus. Turpretī 50 grami sukāžu satur nepilnas septiņas tējkarotes cukura, kas tomēr ir daudz. Žāvējot cidonijas mājās, speciāliste iesaka pievienot mazāku daudzumu cukura. Puga gan norāda, ka cidoniju sukādes jebkurā gadījumā ir lielisks uzturvielu avots, jo īpaši sezonā, kad pašmāju augļi un dārzeņu ir mazāk.
"Cidoniju sīrups, sukādes un ievārījumi ir gardi, taču tie noteikti nav ēdieni katrai dienai – it īpaši, ja cilvēkam ir nosliece uz lieko svaru vai ir cukura diabēts", piekodina uztura speciāliste.
Daudzveidīgā cidoniju izmantošana uzturā - receptes
Ābolu - cidoniju uzputenis
Labai dienai baudi ābolu - cidoniju uzputeni kopā ar pienu.
Spirgta ķirbju-cidoniju kūka
"Mūsu ģimenē novērtē tikai tās kūkas, kur pildījums ir trīs reizes biezāks nekā mīkla," raksta receptes autore Silvija. Maigā mandeļu miltu pamatne te satiekas ar svaigo cidoniju garšu un krēmīgo ķirbi.
Vienkāršāk par vienkāršu: rīvētas cidonijas ar cukuru ziemai
"Katrs, kurš kaut reizi mēģinājis sagriezt gabaliņos lielāku daudzumu cidoniju, lai ziemā cukura sīrupā peldošos augļus izmantotu aromātiska un vitamīniem bagāta dzēriena pagatavošanai, zina, cik laikietlilpīgs un nogurdinošs ir šis darbs. Jau vairākus gadus es no šī nepatīkamā pienākuma izvairos pavisam vienkāršā veidā, cietos augļus sarīvējot," – pārbaudītu cidoniju ieburkošanas veidu atklāj mūsu lasītāja Lelde.
Gatavo 3: cidonijas un to dažādais pielietojums virtuvē
Ja citronus dažādu kulināro meistarstiķu gatavošanā izmantojam uz nebēdu, tad cidonijas gan esam atstājuši nepelnītā novārtā, un velti. Tikpat skābas, veselīgas un dažādi pielietojamas kā citroni ir arī cidonijas. Raidījumā ''Gatavo 3'' tās bija galvenā tēma, kuru savās interpretācijās kā allaž pasniedza Linda Vilmansone, Anna Panna un jaunpienācējs Uģis Veits.
Biešu 'panna cotta' ar cidoniju musu
Klasiskā "panna cotta" jaunā gaismā – ar bietēm un cidonijām. Deserts sanāks tik skaists, ka šis gardums atradīs vietu pat uz svētku galda. Recepti "Tasty" lasītājiem piedāvā "Elvi".
Cidoniju ievārījums
Cidoniju ievārījums – veselīgs un gards našķis drēgnajiem rudens un ziemas mēnešiem.
Vistu stilbiņi ar cidonijām un medu
Medus ir visiem zināms palīgs saaukstēšanās gadījumos – garšīgs un bagāts ar imūnaktīvām vielām. Savukārt cidonijas satur rekordlielu devu C vitamīna un ārkārtīgi daudz antioksidantu. Kā izmantot šos produktus savā ikdienas ēdienkartē, skaidro "Rimi" gardēdis, šefpavārs Normunds Baranovskis, piedāvājot recepti, ko izmēģināt šoruden.
Mīkstās cidoniju sukādes
Mīkstās un gardās cidoniju sukādes iepriecinās ikvienu kārumnieku. Tās būs tik ļoti garšīgas, ka būs grūti pārtraukt ēst, tā apgalvo mūsu lasītāja Dace Auzenbaha, daloties ar savu noslēpumu, kā cidoniju sukādes pēc sīrupa atsulošanās pagatavot mīkstas nevis cietas un nesakožamas.
Biešu pankūkas ar putotu cidoniju krēmu
Rimi veselīgas ēšanas kustības Aikāgaršo šefpavārs Normunds Baranovskis rosina svētkus sagaidīt tradicionālās noskaņās, pagatavojot veselīgus un gardus ēdienus sarkanbaltsarkanā jeb Latvijas karoga krāsās. Izmēģini biešu pankūkas ar putotu cidoniju krēmu!
Henomela ledus tēja pieaugušajiem
Spirdzinoši sildošs džina un cidoniju sīrupa kokteilis ar Earl Grey tējas sodu. Recepti Tasty.lv lasītājiem piedāvā bāra "XIII" bārmenis Rolands Burtnieks.
Cidoniju sīrups
Cidoniju sīrups - vitamīni pudelē visai ziemai.
Vitamīnu trieciendeva burciņā: 10 idejas, kā pagatavot cidonijas ziemas krājumiem
Ja šķita, ka lielie konservēšanas darbi nu ir galā, tad nāksies mazliet sapurināt, jo atslābumam vēl nav pamata. Kamēr vēl ir iespēja, jāsteidz izmantot ražas pārpilnība un tas, ka cidonijas pieejamas tirgū, lai sagatavotu garšīgus ievārījumus, sīrupus un sukādes garajai ziemai. Lūk, dažas idejas no "Tasty" recepšu krājumiem!