Ieguvumi veselībai, atmetot smēķēšanu, un ieteikumi netikuma uzveikšanai
Foto: Shutterstock
Visiem zināms, ka smēķēšana veselībai nebūt nenāk par labu – tabakas produktu lietošana var izraisīt plaušu, elpceļu, kakla un rīkles vēzi. Tāpat tā ir atkarība, no kuras nav iespējams atbrīvoties vienas dienas laikā. Tam ir nepieciešams liels gribasspēks. Par to, kā uzlabojas veselība pēc smēķēšanas atmešanas un kā to atmest, skaidro narkoloģe Maija Jēkabsone, psihoterapeite Aija Lukstraupe un sabiedrības veselības speciāliste Aija Bukova-Žideļūna.

Ik gadu tiek publicēti arvien jauni pētījumi, kas pierāda, ka smēķēšana veicina saslimšanu ar elpošanas ceļu infekcijām, t.sk. tuberkulozi, kā arī ar diabētu un reimatoīdo artrītu. Atmetot smēķēšanu, jau pēc divām nedēļām stabilizējas asinsspiediens, uzlabojas plaušu darbība, un jūtami palielinās fiziskā izturība. Lai tavs ceļš pretim smēķēšanas atmešanai būtu vieglāks, speciālistes ir sagatavojušas vērtīgus ieteikumus, kā pateikt cigaretēm "nē", un uzskaitījušas atmešanas pozitīvos ieguvumus.

Tabakas dūmi satur vairāk nekā 4000 ķīmisko vielu, un var teikt, ka smēķēšana plaušās iedarbina ķimikāliju ražotni. Viena no vielām, kas rodas tabakas degšanas procesā, ir acetons, - to pazīstam kā nagu lakas sastāvdaļu, bet, nonākot organismā, tas var izraisīt nieru un aknu bojājumus. Dūmos atrodams arī benzopirēns, kas ir viena no spēcīgākajām vēzi izraisošajām vielām, bet toluols ir ļoti indīga viela, ko izmanto krāsas šķīdināšanā, tas izraisa bezspēku un apetītes zudumu. Pat neliels tabakas dūmu daudzums var tūlītēji iedarboties uz asins recēšanu un trombu veidošanos. Ir pierādīts, ka puse ilgstošo smēķētāju mirst tabakas izraisīto slimību dēļ.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!