sieviete iesnas kabatlakatiņš gripa
Foto: Shutterstock

Rudens drēgnajos mēnešos, kad karsto sauli nomaina lietus un auksts vējš, elpceļu infekciju slimību izraisīts klepus un iesnas daudziem nav svešas. Kaut divas līdz trīs reizes gadā slimot ar vīrusu izraisītām augšējo elpceļu slimībām ir tikai normāli, ir veidi, kā samazināt saslimšanas risku. Dr. med. Madara Tirzīte, Rīgas Stradiņa Universitātes Iekšķīgo slimību klīnikas docētāja, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas "Gaiļezers" pneimonoloģe, skaidro, kāpēc rudenī mēs visbiežāk saslimstam ar vīrusu izraisītām augšējo elpceļu slimībām, kā samazināt risku un ko darīt, ja slimība tomēr tevi piemeklējusi.

Tās, ko bieži saucam par "saaukstēšanos", ir vīrusu izraisītas augšējo elpceļu infekcijas slimības. Kaut cilvēkam pastāv iespēja saslimt ar elpceļu slimībām visu gadu, risks saslimt palielinās laikā, kad cilvēki aizvien biežāk pulcējas noslēgtās telpās. Tāpēc rudenī, kad bērni atsāk apmeklēt mācību iestādes, aizvien biežāk slimo ne tikai skolēni, bet arī viņu vecāki un vecvecāki, jo augšējo elpceļu slimību izraisītāji tiek vieglāk pārnesti no viena cilvēka uz otru. Saslimušie bērni infekciju izplata citu bērnu starpā, kā arī savā ģimenē, savukārt citi ģimenes locekļi infekciju izplata tālāk savās darba vietā un citur.

Taču tas nav vienīgais iemesls, kāpēc rudens mēnešos mēs biežāk slimojam ar elpceļu slimībām. Gada vēsākajos un tumšākajos mēnešos arī pieaugušie biežāk pulcējas iekštelpās, nomainot āra aktivitātes uz iekštelpu aktivitātēm – kino, teātris, pasākumi iekštelpās un biežāki veikalu apmeklējumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!