sievietes sirds veselība
Foto: Sharon McCutcheon / cc
Ļoti iespējams, daudzi joprojām uzskata, ka sirds un asinsvadu slimības lielākoties skar vecāka gada gājuma cilvēkus, taču tā nebūt nav. Mūsu ikdienas izvēles un paradumi ir tie, kas tiešā veidā ietekmē sirds veselību un slimību rašanās risku, – neveselīgi ēšanas paradumi un minimāls fizisko aktivitāšu skaits ir tikai pāris no tiem. Labā ziņa ir tā, ka, veicot kaut nelielus un vienkāršus soļus, tu vari palīdzēt uzlabot un stiprināt savas sirds veselību. Un tu vari sākt to darīt jau šodien!

Iedvesmojoties no portāla ''Live Strong'', piedāvājam iepazīties ar vienkāršiem paradumiem, kurus ieviest savā ikdienā, lai mazinātu sirds saslimšanas riskus.

Veic regulāras pārbaudes

Tai vajadzētu būt normai, ka vismaz reizi gadā dodies pie ārsta, lai veiktu standarta veselības pārbaudi, kuras laikā tiek pārbaudīta arī tavas sirds veselība. Un šāda pārbaude ir īpaši ieteicama tiem, kam ģimenē ir raksturīgas sirds un asinsvadu slimības. Tāpat regulāras pārbaudes jau savlaicīgi palīdzēs pamanīt slimību pazīmes, un laikus varēsi ķerties klāt slimību novēršanai.

Seko līdzi uzņemtajiem taukiem


Foto: Shutterstock
Iespējams, ilgu laiku esam dzīvojušas pārliecībā, ka – lai uzturētu sirdi stipru un veselu – nepieciešams ēst maltītes ar zemu tauku saturu, taču tā nebūt nav. Visi tauki nav vienādi, un ne velti mēdzam tos iedalīt divās daļās – sliktie un labie. Tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību tauku saturam mūsu ikdienas maltītēs.

Starptautiski atzīta un sertificēta dietoloģe un veselīga uztura speciāliste Patrīcija Bannana lēš, ka nepieciešams ierobežot piesātināto tauku – visbiežāk sastopami liellopu gaļā, piena produktos un ātrās ēdināšanas virtuvē – un transtauku – cilvēku radīti tauki ceptā ēdienā – patēriņu. Viņa aicina to vietā izvēlēties produktus ar nepiesātinātajiem taukiem, piemēram, avokado, riekstiem, sēklām, olīveļļu un treknām zivīm kā lasis. Šie tauki sirds veselībai nāks tikai par labu. Tāpat mēģini ikdienā piesātinātos taukus uzņemt aptuveni desmit procentu apmērā no tava kopējā dienas laikā uzņemto kaloriju skaita.

Ēd vairāk šķiedrvielu


Foto: Shutterstock
Lielai daļai cilvēku klupšanas akmens ceļā uz veselīgāku sirdi ir nepietiekams uzņemto šķiedrvielu daudzums. Ja tu esi viena no šiem cilvēkiem, ir pēdējais laiks to mainīt. Šķīstošās šķiedrvielas – atrodamas auzu klijās, miežos, riekstos, sēklās, pupiņās, lēcās, zirņos, daļā augļu un dārzeņu – ir tiešā veidā saistītas ar sirds veselību, jo tās palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs. Tāpat šīs šķiedrvielas uz ilgāku laiku rada sāta sajūtu, kas nozīmē, ka ilgāku laiku jutīsies paēdusi un tik drīz nemeklēsi pēc kā cita ēdama.

Bagātinot savu uzturu ar augu valsts produktiem, kas satur šķīstošās šķiedrvielas, sievietēm dienas laikā vēlams uzņemt vismaz 25 gramus šķiedrvielu, savukārt vīriešiem tie ir vismaz 38 grami. Tāpat šī gada augustā žurnālā ''The Journal of the American Health Association'' publicētais pētījums rāda, ka ikdienas uztura veidošana galvenokārt no augu valsts, ne dzīvnieku valsts produktiem ir saistīta ar labāku sirds veselību un samazinātu sirds un asinsvadu slimību attīstības risku.

Uzlabo miega kvalitāti


Foto: Shutterstock
Visiem zināms, ka katru nakti ieteicams gulēt septiņas līdz deviņas stundas. Ja šo nosacījumu neizdodas izpildīt, tas var kaitēt tavas sirds veselībai. Bannana skaidro, ka tiem, kuri cieš no nekvalitatīva miega, ir lielāks risks aptaukoties, sirgt ar paaugstinātu asinsspiedienu un sirdstrieku.

Lai izvairītos no nopietnām veselības problēmām nekvalitatīva miega dēļ, izgulēšanos nostādi kā prioritāti. Ja jau ilgstoši centies izgulēties, bet tas nekādi nesanāk, neatmet tam ar roku un nepieņem to kā pašsaprotamu – ir ikdienas darbības, kuras izskaužot iespējams uzlabot miega kvalitāti. Ir veikti pētījumi, kas liecina, ka pietiekami tumša un klusa guļamistaba, kā arī atbilstoša temperatūra telpās var palīdzēt ātrāk iemigt un ilgāk palikt guļus.

Citus paradumus, kas, iespējams, traucē tavam miegam, un kā to uzlabot, lasi šeit.

Izkusties katru dienu un atbrīvojies no liekajiem kilogramiem


Foto: Shutterstock
Kāds šī gada augustā žurnālā ''The International Journal of Epidemiology'' publicētais pētījums rāda, ka liekais svars ir tieši saistīts ar sirds slimību rašanās risku. Lai gan svara zaudēšana, ja tā tiešām nepieciešama, nebūt nav tik vienkārša, mūsdienās ir pieejami daudzi resursi, kas var palīdzēt – piemēram, ''Youtube'' video ar dažādiem vingrojumiem, aplikācijas, kas palīdz sekot līdzi dienas laikā uzņemtajam kaloriju daudzumam, u.tml.

Tāpat cīņā ar liekajiem kilogramiem palīdzēs tādas regulāras aktivitātes kā aerobika, ātra staigāšana, riteņbraukšana, kāpšana pa kāpnēm, peldēšana, lēkšana ar lecamauklu, skriešana un dejošana. Lai gan katram cilvēkam nepieciešamais aktivitāšu skaits un ilgums būs citādāks, speciālisti aicina vismaz piecas reizes nedēļā pa 30 minūtēm nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Ja esi uzsākusi veselīgu dzīvesveidu ceļā uz veselīgu svaru un sirds veselību, bet tev radušās bažas, ka ilgi pie šāda dzīvesveida nespēsi pieturēties, lasi šeit un uzzini vienkāršus paņēmienus, kā turpināt piekopt veselīgo dzīvesveidu.

Mazāk alkohola un smēķēšanas


Foto: Shutterstock
Nav nekāds noslēpums, ka mūsu kaitīgie ieradumi tiešā veidā atstāj pēdas uz mūsu veselību, un to dara arī alkohola lietošana. Lai gan ir pētījumi, kas liecina, – alkohols var paaugstināt ABL jeb labā holesterīna veidošanos, tomēr ir citi daudz veselīgāki veidi kā šī holesterīna līmeni celt. Piemēram, to palīdzēs darīt fiziskas aktivitātes vai augļu un dārzeņu ēšana. Tāpat, pieturoties pie veselīgākiem paradumiem, iespējams izvairīties no tādām negatīvām alkohola lietošanas sekām kā paaugstināts vēža, insulta un citu slimību rašanās risks.

Līdzīgi kā alkohols arī smēķēšana ir viens no kaitīgajiem ieradumiem, kas veselībai par labu nenāks. Mēs jau zinām, ka ir gana daudz pētījumu, kas rāda, ka tabakā atrodamās ķīmiskās vielas tiešā veidā ietekmē sirds veselību. Taču ir svarīgi atzīmēt, ka smēķēšana arī samazina skābekļa piegādi ķermenim, kas izraisa asinsvadu sašaurināšanos, kas arī nenāk par labu sirdsdarbībai. Savukārt, lai samazinātu sirds slimību risku, nepietiks tikai ar smēķēšanas biežuma samazināšanu un pāriešanu uz zemāka nikotīna un darvas daudzuma tabaku. Tam var palīdzēt tikai un vienīgi smēķēšanas atmešana.

Ja tu jau krietnu laiku apsver atmest smēķēšanu, lasi te un uzzini ieguvumus veselībai un kā to izdarīt.

Tāpat, ja neesi cigarešu smēķētāja, bet dot priekšroku elektroniskajām cigaretēm, izplatītākos mītus par tām uzzini šajā rakstā.

Iemācies vadīt stresu


Foto: Riccardo Mion / cc
Nav šaubu, ka mēs katrs stresu uzņemam un tiekam ar to galā citādāk, taču arī tas tiešā veidā var ietekmē tavas sirds veselību. Nepārliecinoties, ka ar stresu patiesi tiec galā un tev nav nepieciešama speciālista palīdzība, tas tikai var palielināt sirds slimību risku, paaugstinot asinsspiedienu un holesterīna līmeni asinīs. Tāpat, neprotot tikt galā ar stresu pašas spēkiem, tas var novest pie neveselīgiem ieradumiem, piemēram, alkohola lietošanas, smēķēšanas vai neveselīgiem ēšanas paradumiem.

Iespējams, apziņa, ka stress ir neatņemama mūsu katra ikdienas sastāvdaļa, par labu tā novēršanai nenāks. Taču tas arī nozīmē, ka līdz šim ir atklāti vairāki paņēmieni, kas var palīdzēt to mazināt, piemēram, fiziskās aktivitātes, meditācija, terapija, kvalitatīvs miegs. Ja tomēr nespēj tikt galā ar stresu pašas spēkiem un tev ir tendence tā varā ķert pēc cigaretes, glāzes dzirkstošā dzēriena vai neveselīgiem našķiem, iespējams, tev ir nepieciešama speciālista palīdzība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!