Pirms auj kājās gumijas zābakus un tērpies laikapstākļiem atbilstošā apģērbā, lai dotos uz tuvāko purvu ogot, piedāvājam iepazīties ar uztura speciālistu Lizetes Pugas un Ingas Širinas viedokli par dzērveņu ietekmi uz veselību, piemēram, kādus vitamīnus tās satur, kāda ir to ietekme uz urīnceļu un sirds un asinsvadu veselību, un kāpēc ar to ēšanu nevajadzētu pārspīlēt. Tāpat ieskaties ''Tasty'' recepšu arhīvā un uzzini vairākas gardas receptes ar dzērvenēm.
Pašmāju superoga
Uztura speciāliste Inga Širina dzērvenes izceļ kā vienas no nedaudzajām ogām, kas aug mūsu platuma grādos un kas ir ļoti labvēlīgas cilvēka organismam. Tās satur maz kaloriju (tikai 46 kilokalorijas uz 100 gramiem) un daudz vērtīgu uzturvielu: īpaši C vitamīna (22 procentus no dienas devas), un šķiedrvielu (4,6 gramus uz 100 gramiem jeb 18 procentus no dienas devas). Tāpat viņa līdzīgi kā Puga akcentē, ka dzērvenes organismu var papildināt ar E un K vitamīniem, mangānu, kā arī vērtīgajiem antioksidantiem.
Portālā ''Health Line'' norādīts, ka 100 grami dzērveņu satur:
- 46 kalorijas
- 87 procentus ūdens
- 0,4 gramus olbaltumvielu
- 12,2 gramus ogļhidrātu
- 4 gramus cukura
- 4,6 gramus šķiedrvielu
- 0,1 gramu tauku
Sārtās ogas galvenokārt sastāv no ogļhidrātiem – saharozes, glikozes un fruktozes – un nešķīstošajām šķiedrvielām – pektīna, celulozes, hemicelulozes, kas palīdz uzturēt zarnu veselību.
Runājot par vitamīniem, kurus satur dzērvenes, lūk, kā tie ietekmē veselību:
- C vitamīns – viens no dzērvenēs dominējošajiem antioksidantiem, kurš ir svarīgs ādas, muskuļu un kaulu veselībai.
- Mangāns nepieciešams augšanai, vielmaiņai un ķermeņa antioksidantu sistēmas pilnvērtīgai darbībai.
- K1 vitamīns – arī pazīstams kā filohinons, kas ir būtisks asins recēšanai.
- Varš iesaistīts sirds veselības uzturēšanā un stiprināšanā.
Urīnceļu, kuņģa un mutes dobuma veselības stiprinātājs
Apskatot dzērveņu uzturvērtības, jau nedaudz atklājās, kā ogu ēšana var palīdzēt uzlabot veselību. Puga norāda, ka to sastāvā ir arī augsts bioloģiski aktīvo savienojumu daudzums, kā kvercetīns, miricetīns, peonidīns, tannīnus, kam ir būtiska loma urīnceļu veselībā. Taču jāatceras, ka dzērvenes pašas par sevi nevar izārstēt infekciju – tās tikai preventīvi samazina to izplatību. Tāpat ogas noder, lai uzlabotu kardiovaskulāro veselību – holesterīna līmeni, asinsspiedienu.
Arī Širina norāda, ka dzērveņu labvēlīgo ietekmi uz veselību lielākoties pēta ar to iedarbību uz urīnceļu saslimšanām, kā to profilaksi, tā arī ārstēšanu. Ir vairāki pētījumi, kas šo labvēlīgo iedarbību uz urīnceļu infekcijām gan pierāda, gan apgāž. Kā arī nav zināmas precīzas dzērveņu devas un forma (sula, tabletes, ekstrakts u.c.), kas tieši varētu ietekmēt urīnceļu infekcijas.
Tāpat, lai gan līdzīgi kā ar pētījumiem par dzērveņu ietekmi uz urīnceļu veselību vēl nav pietiekama pierādījumu bāze, lai izdarītu secinājumus par labu dzērveņu spējām ietekmēt saslimšanas risku vai izveseļošanos, tās arī tiek pētītas saistībā ar to labvēlīgo ietekmi uz sirds un asinsvadu saslimšanām, lēš Širina.
"Health Line'' raksta, ka sārtā oga var palīdzēt samazināt kuņģa vēža un čūlu rašanos. Tā kā dzērvenes satur unikālu augu savienojumu sauktu par A veida proantocianīdu, to ēšana var palīdzēt samazināt kuņģa vēža rašanās risku. Savukārt portāls ''Health'' norāda, ka dzērvenes līdzīgi kā mellenes iespējams dēvēt par antioksidantu karalienēm. Tādējādi, uzturā lietojot ogas, antioksidanti var palīdzēt pret novecošanos un hronisku slimību attīstību.
''Medical News Today'' atzīmē, ka dzērvenes par palīdzēt uzlabot arī mutes dobuma veselību. Tajās esošie proantocianidīni apgrūtina baktēriju piekļuvi zobiem, tādējādi novēršot zobu bojāšanos. Tāpat ogas var būt noderīgas smaganu slimību profilaksei.
Līdzīgi kā ar jebko citu arī ar dzērveņu ēšanu nevajadzētu pārspīlēt, jo tas var izraisīt kuņģa darbības traucējumus, caureju, kā arī paaugstināt nierakmeņu rašanās risku, raksta ''Health Line''. Širina jautāta, cik daudz dzērveņu drīkst ēst, atklāj – pēc pašsajūtas. Taču nevajadzētu pārspīlēt, jo tās ir ļoti skābas un var radīt gremošanas trakta diskomfortu. Tāpēc vislabāk būtu tās kombinēt ar citu ēdienu. Tāpat viņa atzīmē, ka bez ārsta ieteikuma nebūtu ieteicams lietot dzērveņu uztura bagātinātājus.
15 gardas receptes ar dzērvenēm
Neskatoties uz to, ka pētījumi uz doto brīdi viennozīmīgi neapstiprina dzērveņu labvēlīgo ietekmi uz dažādu saslimšanu profilaksi un ārstēšanu, tomēr to lietošana uzturā ir tikai ieteicama, atzīmē Širina. Viņa aicina tās lietot, cik vien tas ir iespējams. Sezonas laikā noteikti jāsagatavo krājumi ziemai – klasiski glabājot tās stikla burkās ar ūdeni vai sasaldējot. Uztura speciāliste stāsta, ka ogas var lietot svaigas, var stampāt ar medu, pievienot smūtijam vai ūdenim citrona vietā. Viņa atzīmē, ka dzērvenes sastampājot vai sasmalcinot, būtu vēlams uzreiz tās arī apēst, lai maksimāli uzņemtu dzērveņu labvēlīgās uzturvielas.
Savukārt Puga skaidro, ka, protams, dzērveņu uzturvērtība būs visaugstākā, ja tās lietosim svaigā veidā vai vismaz svaigi blendētā veidā no rīta pie putras vai kokteilī. Tāpat ar sukādēm jābūt uzmanīgām, jo to sastāvā ir vismaz 90 procenti cukura. Tādejādi, tās ir labās konfektes, kuras lietojot uzturā jāievēro mērenība. Kā arī sārtās ogas var pārvērst sulās – tām bieži vien pievienots papildus cukurs, kā arī tiek izmantota cita sula kā bāzes produkts.
Paturpinot par sukādēm un sulām, Širina rūpnieciski ražotas dzērveņu sukādes, sulas un dzērienus, kas satur ļoti daudz cukura, iesaka tikai kā našķi. Un mudina, iegādājoties dzērveņu sulu, vienmēr pārbaudīt tās sastāvu – cik tad īsti tās sastāvā ir dzērveņu, jo bieži vien mēs patiesībā nopērkam ūdeni ar cukuru.
Iespējams, uztura speciālistes jau tevi ir iedvesmojušas kādam gardam našķim, kas gatavots no dzērvenēm. Taču pirms steidz meklēt blenderi vai sulas spiedi, ielūkojies ''Tasty'' recepšu arhīvā un uzzini, ko vēl vari pagatavot, izmantojot dzērvenes.
Pikantā dzērveņu salsa
Pavisam ātri un vienkārši uztapināmo dzērveņu salsu mājas ballītēs vari pasniegt gan kā atsvaidzinošu piedevu gaļas ēdieniem, gan arī izmantot to kā pikantu uzkodu kombinācijā ar sāļajiem krekeriem, kā arī kartupeļu vai kukurūzas čipsiem. Īpaši lieliskai garšu kombinācijai bļodiņā liec bezpiedevu krēmsieru un devīgi pārber to ar salsu, jo abi šie produkti lieliski papildinās viens otru.
Tik pazīstamo mazsālītās foreles garšu dzērveņu mērce paceļ jaunos augstumos.
"Padomju laiku ēdnīcas garša – kakao krēms. Var redzēt, ka neizturēju, jo stūrītī jau "iekampos" un nogaršoju – sanāca "verī gut"!", tā recepti piesaka Guntis Drevinskis.
Baltā šokolāde un dzērvenes būs ne tikai glīts sarkanbaltsarkano krāsu akcents uz svētku galda, bet arī radīs patīkamu saldā un skābā balansu. Lai pagatavotu šādu kēksu, tev būs nepieciešams ne vairāk kā 20 minūtes laika, visu pārējo paveiks cepeškrāsns.
Sulīgie kēksiņi ar maigo sviesta krēmu kusīs mutē kumosu pa kumosam. Recepti iesaka kulinārijas bloga "Našķoties" saimniece Zane.
Vienkārši, bet ļoti gardi - buberts ar skābenu dzērveņu mērci.
Rudens ogu – dzērveņu – musu ar vaniļas pienu, ko iesaka Normunds Baranovskis, vislabāk nobaudīt savienojumā ar patīkami saldenu šampanieti.
Šī saldā našķa sastāvā nav mākslīgo konservantu, kā arī garšas un krāsas uzlabotāju. Sukāžu pagatavošana ir izcili vienkārša: tev būs nepieciešamas tikai divas pamatsastāvdaļas – augļi un cukurs. Tās var pagatavot arī no ogām un pat dārzeņiem, noturot cukura sīrupā, bet pēc tam kaltējot zemā temperatūrā. Rudens ir īstais laiks, lai pagatavotu šo našķi, jo šobrīd daba mūs lutina ar dažādām veltēm, no kurām pagatavot žāvētos saldumus.
Vienkārša maizes zupa ar rozīnēm un dzērvenēm, kas pasniedzama ar putukrējumu.
Karsts dzērveņu dzēriens, kas sasildīs vēsā dienā. Ja zaļā tēja netīk, to var aizstāt ar vieglu melno tēju vai piparmētru tēju.