Acne vulgaris jeb pinnes ir viens no biežākajiem iemesliem konsultācijai pie dermatologa. Ar akni kādā no dzīves posmiem slimo vairāk nekā 85 procenti cilvēku, turklāt meitenēm pinnes parādās nedaudz agrāk nekā zēniem (vidējais vecums ir attiecīgi 12,1 un 12,8 gadi).
Pieaugušo vecumā akne vairāk skar sievietes, savukārt jauniešu vidū ir vairāk izplatīta vīriešiem. Biežāk dermatologa padomu un ieteikumus sakarā ar šo kaiti meklē sievietes estētiskā aspekta dēļ. Savukārt jaunieši paši meklē palīdzību, vai arī to vēlas viņu vecāki, ja akne jau ilgstoši nepāriet. Akne ir signāls, ka ādas aizradzība arī ar nākotnes prognozes iespēju ir nepilnvērtīga.
Runājot par iemesliem, kāpēc cilvēki izvēlas šo ādas saslimšanu ārstēt, speciālisti skaidro, ka pacienti cieš ne tikai no sāpēm, niezes un diskomforta, bet arī emocionālu un psiholoģisku pārdzīvojumu dēļ. Tāpat dzīves kvalitāte, pašcieņa, attiecības ar vienaudžiem bieži pacientu nomāc vairāk par slimības izraisītajām fiziskajām ciešanām. No tā izriet – liela loma saslimšanas ārstēšanā ir izskatam, estētikai.
Lasi tālāk un uzzini, kas ir akne, kādas ir tās izpausmes, kā samazināt rašanās riskus, kā notiek ārstēšana un kādi ir izplatītākie mīti.
Kas ir akne
Speciālisti skaidro, ka ādas iekaisuma apstākļos notiek pastiprināta atšķirīgo tauku dziedzera un matu maisiņa šūnu lobīšanās, to saķeršanās un izvadu aizsprostojums (korķis). Zem korķa uzkrājas mikrobi, nepilnvērtīgie tauki un šūnu atliekas. Pakāpeniski palielinās aizsprostotais "balons" – sākumā bez iekaisuma, vēlāk jau ar nervu karinājuma mediatoru izdali. Process saistīts ar tauku izstrādes kvalitāti vielmaiņas procesā, mikrobioma īpatnībām un diētu. Piņņu attīstību veicina arī pārtika ar augstu glikozes enerģētisko vērtību. Nozīme ir arī tauku dziedzeru aktivitātes stimulācijai ar androgēniem, kā arī to izdali veicinošiem faktoriem.
Savukārt ar akni saistīto ādas eļļu sauc par sebumu. Tā ir ādas eļļa, ko ķermenis rada, lai pasargātu ādu no izžūšanas. Sebuma daudzums ievērojami palielinās pubertātes laikā, kad tādi hormoni kā androgēns veicina pārlieku intensīvu sebuma ražošanu. Akne sāk veidoties tāpēc, ka ne viss sebums spēj nokļūt uz ādas un tiek kavēta tā vienmērīga izdalīšanās. Tādējādi aizsprostotajās vietās, kur sakrājies pārlieku daudz Propion baktērijas daudzums, veidojas iekaisumus un rētas. Savukārt aknes izpausmes veids ir atkarīgs no poras aizsprostojuma dziļuma un attiecīgi arī iekaisuma pakāpes.
Aknes tipi, smaguma pakāpes un rašanās iemesli
Dermatoloģijā runā par četriem aknes izpausmes veidiem:
- komedons – neliels iekaisums, saistīts ar sebuma plūsmas aizsprostojumu tuvu ādas virsmai, ārēji izpaužas kā melnās vai baltās pinnes, sākumā neiekaisušas – kā ādas krāsa, vēlāk iekaisušas – sarkanas;
- pūtīte jeb papula – plūsmas aizsprostojums, atrodas vidēji dziļi ādā;
- pustula – ar strutām pildīta pūtīte, kura rodas, ja poru aizsprostojums ir vēl dziļāks;
- mezglveida uzaugums vai cista – vissmagākā aknes izpausme; tā ir sāpīga un saistīta ar ļoti dziļu sebuma plūsmas bloķēšanos, apkārtējos audos izraisītiem destruktīviem procesiem.
Aknes smaguma pakāpi var ietekmēt dažādi iekšējie faktori, kā arī ārēji kairinājumi. Izšķir četras smaguma pakāpes:
Pirmā pakāpe: mazāk par desmit aknes elementiem uz sejas, nav rētošanās, komedonu akne.
Otrā pakāpe: 10–25 aknes elementi, skarta arī ķermeņa āda, maz iespējama rētošanās, novērojamas papulas/pustulas.
Trešā pakāpe: vairāk par 25 elementiem, viegla rētošanās, papulas/pustulas, mezgli.
Ceturtā pakāpe jeb smaga akne: daudz elementu, cistas, izteikta rētošanās.
Savukārt, runājot par aknes rašanās iemesliem, speciālisti skaidro, ka precīzi cēloņi vēl joprojām nav zināmi, taču pētnieki ir atklājuši galvenos aspektus:
- iedzimtība – matu un tauku dziedzera izvades šūnu īpatnības, metabolais sindroms ar cukura un tauku vielmaiņas traucējumiem;
- hormoni – nelīdzsvarotība starp sievišķajiem un vīrišķajiem hormoniem, sievietēm androgēnais sindroms un menstruālā cikla hormonālās vētras, androgēno hormonu lietošana sportā;
- emocionālais stress un katras ādas šūnas nepietiekoša aizsardzība perifēras aizsargbarjeras nepietiekamības dēļ, menstruācijas;
- nepietiekama vai nepareiza ādas kopšana vai, tieši otrādi, pārspīlēta sejas ādas mazgāšana, kā arī nepiemērotas kosmētikas lietošana, vielmaiņas traucējumi, vitamīnu deficīts, normālas mikrofloras iznīcināšana ar antibiotiķiem, alkoholu un smēķējot.
Kā samazināt risku
Tāpat pareizi jākopj āda, lai pārlieku nenomazgātu ādas taukus un neveidotos atūdeņotas ādas rajoni. Sausumā ādas šūnas saķeras, nenolobās, tādējādi izveidojot zvīņas un korķus matu maisiņā. Lai no tā izvairītos, āda jāsargā no ūdens un tauku emulsijas zuduma un jāmitrina.
Taču atceries, ka katrai ādai ir savs kopšanas režīms un piemērotākie kopšanas līdzekļi. Parasti sebums ādu pasargā no atūdeņošanās un ārējās vides kaitīgās iedarbības, taču aknes gadījumā ādā veidojas pārmērīgi daudz vai nepilnvērtīgs sebums. Tomēr tā noņemšana ar intensīvu pīlingu, spirtu saturošiem attīrošiem līdzekļiem vai biežu ādas mazgāšanu ar ziepēm var radīt pretēju efektu – attaukotā āda sāks veidot vēl vairāk sebuma. Mūsdienās aptiekās var nopirkt lieliskus ādas kopšanas līdzekļus, kuri paredzēti tieši pacientiem ar noslieci uz akni.
Citi biežākie kontrolējamie faktori ir: liels cukura un citu ogļhidrātu ar labu uzsūktspēju patēriņš (baltmaize, kartupeļi utt.), smēķēšana, vēdera mikrobioma iznīcināšana (alkohols, antibiotikas), hormoni – androgēnu lietošana un piena sūkalu pulveri fitnesā.
Ārstēšana
Sākotnējā aknes ārstēšana jāturpina vismaz sešas nedēļas, un tad var tikt pieņemts lēmums par tās efektivitāti. Jāņem vērā, ka, uzsākot gan lokālu, gan arī sistēmisku terapiju ar retinoīdiem (A provitamīni), bieži gaidāms acne vulgaris paasinājums. Nevajadzētu uztraukties, ja pirmo divu ārstēšanās nedēļu laikā aknes simptomi pastiprinās, jo lēna uzlabošanās sagaidāma tikai vēlāk. Kā arī, lietojot sistēmiski "Roaccutane" tabletes, āda var kļūt izteikti sausa, mēdz būt sausas arī lūpas, ka arī var parādīties sausuma sajūta acīs. Šajā periodā vērts īpaši mitrināt ādu, lietot lūpu balzamu, kā arī acu pilienus.
Pacientiem ar pirmās un otrās smaguma pakāpes akni terapiju kombinē, lietojot lokālus līdzekļus ar nolobošu darbību, medikamentus, kas satur salicilskābi, un medikamentus, kas satur pretmikrobu līdzekļus (benzoperoksīdu, sēru). Lokālie retinoīdi vienlaicīgi noloba ādu, samazina tauku daudzumu un veicina imūnsistēmas neiecietību pret mikrobiem.
Kombinēta ārīgi un iekšķīgi lietojamu medikamentu terapija jāordinē otrās, trešās un ceturtās smaguma pakāpes aknes pacientiem, lai izvairītos no izteiktas iekaisuma reakcijas un tai sekojošas rētošanās.
Savukārt ceturtās smaguma pakāpes aknes gadījumā nepieciešama rūpīga ādas kopšana, taču tikai lokāla terapija nelīdzēs. Dermatologam pēc izmeklējumu un asins analīžu rezultātu izvērtēšanas būs jālemj par sistēmiskiem hormonāliem medikamentiem (antiandrogēniem, kombinētiem hormonāliem pretapaugļošanās līdzekļiem, glikokotrikoīdiem) vai izotretinoīnu jeb "Roaccutane".
Smagos vai ielaistos gadījumos terapija mēdz būt ļoti laikietilpīga un samērā dārga, jo, lai sasniegtu labus rezultātus un cīnītos ar rētām, ir nepieciešama sistēmiska terapija, lāzerterapija, pīlings, krioterapija u. tml.
Ja acne vulgaris netiek savlaicīgi ārstēta, progresē iekaisums, var izveidoties sāpīgas cistas, sākas rētošanās process. Cilvēks cieš no izsitumiem, kas kavē vēlmi satikties, publiski uzstāties, sportot, noģērbties.
Tāpat atceries, ka diemžēl pilnīgi izārstēt akni nav iespējams, jo mēs neviens nevaram izmainīt mūsu ģenētisko kodu, vielmaiņu, tauku sastāvu un ādas īpatnības. Tas, kas ir iespējams, – atrast balansu, iemācīties pareizi kopt ādu, nepieciešamības gadījumā saņemt terapiju un sasniegt labus rezultātus, lai āda ir pievilcīga un bez izsitumiem. Ja pašas spēkiem galā netiec – tev palīdzēs speciālists.
Populārākie mīti par akni
Solārijs uzlabo ādas izskatu un ārstē pinnes. Solārija, kā arī saules tūlītējs efekts ir iekaisuma samazināšanās bojājumu vietās, taču vēlākā periodā tiek veicināta ādas pārragošanās ar tālāku tauku dziedzeru nosprostošanos un piņņu saasināšanos.
Kosmētika aizsprosto poras un vēl vairāk pasliktina ādas stāvokli. Cilvēki, kuriem ir problēmas ar akni, var izvēlēties tādu kosmētiku, kas nav komedogēna.
Akne ir tikai pubertātes vecuma problēma. Pusaudžiem patiešām to novēro daudz biežāk, bet akne mēdz būt jebkurā vecuma grupā. Vecuma grupā pēc 25 gadiem incidence ir 40–54 procenti, bet lokalizācija – sejas un kakla apvidū. Apmēram 3 procentiem vīriešu un 12 procentiem sieviešu līdz pat pusmūžam novēro acne vulgaris. Retāka ir veco ļaužu akne – sakarā ar pārragošanās problēmu, kā arī saules ietekmē.
Pinnes izraisa nepietiekama ādas attaukošana. Ja tu ādu mazgā vai attauko pārāk bieži un daudz vai lieto abrazīvus skrubjus, tavas ādas stāvoklis patiesībā tikai pasliktinās. Vislabāk ādas kopšanai izvēlēties maigus un saudzīgus kopšanas līdzekļus.