Veselības sargs rudenī – pīlādžogas. Kas tajās vērtīgs un kāpēc nepārspīlēt
Foto: Shutterstock
Ir cilvēki, kas pīlādzi vairāk uzskata par dekoratīvu augu, taču mazajās, sarkanajās odziņās ir daudz kā vērtīga, kamdēļ būtu vērts ar tām papildināt savu uzturu. Uztura speciālistes Lizete Puga un Gita Ignace atklāj, kādi vērtīgi vitamīni un uzturvielas atrodamas pīlādžogās un kāpēc ar to lietošanu nevajadzētu aizrauties.

Kaut apēst 100 gramus pīlādžu nav tik viegli, kā varētu šķist, šāds daudzums sarkano ogu satur 90 kilokalorijas, nepilnu gramu olbaltumvielu un četrus gramus balastvielu, kas stimulē zarnu peristaltiku, mazina kaitīgo vielu veidošanos resnajā zarnā, pazemina holesterīna līmeni asinīs, palēnina tauku un vienkāršo cukuru uzsūkšanos, mazina toksisko vielu iedarbību, novērš dažas gremošanas orgānu slimības un labvēlīgi ietekmē zarnu mikrofloru. Tāpat pīlādžogās atrodas mangāns, molibdēns, cinks, fosforāts, kālijs, dzelzs, kalcijs, varš, kā arī B grupas vitamīni (b3, b2, b1). Tās sastāvā ir divreiz vairāk C vitamīna nekā citronā un arīdzan A vitamīni.

Pīlādži būs ne tikai garda un vērtīga oga, bet arī lielisks līdzeklis, ko izmantot pret iekaisumu, šķidru vēdera izeju, kā arī to var pielietot kā diurētiķi – urīndzenošu līdzekli. Sarkanās ogas sastāvā ir arī daudz pektīna – šķīstošā balastviela, kas ir ļoti vērtīga un īpaši ieteicama cilvēkiem ar gremošanas problēmām, aizcietējumiem un paaugstinātu holesterīna līmeni. Tāpat ogā atrodamās vērtīgās bioloģiski aktīvās vielas var palielināt imūnsistēmu un stiprināt elpošanas sistēmu. Ignace piebilst, ka pīlādžogām piemīt arī antibakteriāla darbība.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!