Atkarība ir kompleksa un grūti ārstējama slimība, ko veido vairāki komponenti – fiziski, sociāli un psihoemocionāli riska faktori. Neskatoties uz medicīnas attīstību, tā joprojām ir grūti ārstējama un nodara neatgriezeniskas bioloģiskas izmaiņas cilvēka organismā. Narkoloģe Ilze Maksima raidījumā "Viņa skaidro" atklāj, kādi faktori ietekmē atkarību veidošanos.

Atkarība ir neatgriezenisks stāvoklis, pēc kura sasniegšanas cilvēks vairs nekad nevar atgriezties pie vielas epizodiskas lietošanas, skaidro narkoloģe. Tai ir divas formas – vielu un procesu atkarība. Pirmajā gadījumā cilvēks ir atkarīgs no cigaretēm, alkohola, narkotikām vai citām veselībai kaitīgām vielām, savukārt otrajā – no azartspēlēm, totalizatoriem un citiem atkarību veicinošiem procesiem. Tās var pat kombinēties vai pāriet no vienas atkarības otrā. Piemēram, cilvēks, kam ir bijusi atkarība no alkohola, kādu iemeslu dēļ ir pievērsies azartspēlēm. "Tas ir tikai laika jautājums, lai šī traģēdija, kas bija cilvēka dzīvē ar alkoholu, atkal eksponētos," atklāj narkoloģe. Kaut alkohola lietošana ir beigusies, atkarība ir palikusi, mainījusies tikai tās forma.

Atkarību dēvē par biopsihosociālu slimību, kas nozīmē, ka to ietekmē gan bioloģiskie, gan psiholoģiskie, gan sociālie faktori. Tālāk lasi, kādi vēl faktori ietekmē cilvēka iespēju kļūt atkarīgam no vielām vai procesiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!