rokas zieds menopauze
Foto: Matthew Henry / cc
Ikvienas sievietes dzīvē agrāk vai vēlāk iestājas menopauze, no kuras neizbēgt nevienai. Bieži vien, runājot par šo dabisko procesu, rodas sajūta, ka dāmas par menopauzi domā nelabprāt un tās iestāšanos gaida ar šausmām. Lai gan tā patiesi izmainīs sievietes ikdienu un, iespējams, arī veselību, tomēr tam varam sagatavoties jau laikus – pie pirmajām menopauzes iestāšanās pazīmēm. Lai arī tu būtu gatava jaunajam dzīves posmam, kopā ar "Veselības centra 4" ginekoloģi un dzemdību speciālisti Natāliju Andrejevu skaidrojam būtiskāko par menopauzi.

Menopauze ir laiks sievietes dzīvē, kad pēc pēdējām menstruācijām pagājuši ne mazāk kā 12 mēneši un klīniski vērojama olnīcu hormonālās darbības izbeigšanās. Nereti pirms menopauzes iestāšanās sieviete jau vairākus gadus izjūt hormonu radītās pārmaiņas. Šis laiks tiek dēvēts par premenopauzi jeb klimaktēriju, un tā ilgums un izteiktība ir ļoti individuāla.

Parasti sievietēm menopauze iestājas 45–55 gadu vecumā, vidēji no 49 līdz 51 gadam. Ginekoloģe min, ka ir gadījumi, kad novērojamas atkāpes no normas, piemēram, menopauze iestājas priekšlaicīgi – līdz sievietes 40 gadu vecumam. Dažkārt tā ir spontāna, dažkārt dažādu manipulāciju ierosināta – ķirurģiskas iejaukšanās, staru terapijas, noteiktu medikamentu lietošanas dēļ.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!