HIV AIDS
Foto: Shutterstock

1. decembris gan Latvijā, gan citviet pasaulē tiek atzīmēts kā Pasaules AIDS diena. Tā ir diena, kad atceramies par tiem, kas slimībai zaudējuši, kad iedrošinām tos, kas dzīvo ar diagnozi HIV pozitīvs, kad pasakāmies tuviniekiem un draugiem par atbalstu un palīdzību. Tāpat tā ir diena, kad īpaši atgādinām par HIV vīrusa esamību un aicinām ikvienu neizturēties pret savu veselību pavirši. Lai tu pasargātu sevi un savus mīļos, ir būtiski saprast, kas ir šī slimība, kā tieši ar to var inficēties un kāda ir šī brīža statistika.

HIV/AIDS gadījumi Latvijā tiek reģistrēti kopš 1987. gada. Pirmie HIV gadījumi gan Latvijā, gan citviet pasaulē tika atklāti vīriešiem homoseksuāla dzimumkontakta rezultātā, skaidro Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Trīs gadus vēlāk – 1990. gadā atklāja pirmo gadījumu, kad sieviete inficējusies ar HIV heteroseksuāla dzimumkontakta ceļā. Desmit gadus kopš reģistrācijas uzsākšanas dzimumkontakti bija izplatītākie inficēšanās veidi, un jauni HIV gadījumi tika atklāti salīdzinoši reti.

1997. gadā HIV infekcija sāka izplatīties injicējamo narkotiku lietotāju vidū, tādējādi kopīgu narkotiku injicēšanas piederumu lietošanas rezultātā ļoti strauji auga HIV inficēto gadījumu skaits. Savukārt 2001. gadā Latvijā tika reģistrēts visaugstākais rādītājs – 807 HIV gadījumu. Lai gan kopš augstā kāpuma ik gadu jauno gadījumu skaits samazinās, būtiski atzīmēt – statistikā tiek atspoguļots tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaits, kas nozīmē – patiesā situācija, iespējams, ir daudz skaudrāka. Tāpat, neskatoties uz jauno gadījumu skaita samazināšanos, Latvija Eiropas Savienībā (ES) ir viena no vadošajām attiecībā uz jaunajiem HIV gadījumiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!