ērce
Foto: Shutterstock
Silto gaisa temperatūru dēļ šī ziema ne reizi vien mūs ir pārsteigusi. Uzvaras parkā ziedošās sakuras pavisam noteikti bija viens no patīkamajiem pārsteigumiem, taču sociālajos tīklos cilvēki sākuši dalīties ar kaut ko nepatīkamāku – fotogrāfijām, kurās redzamas pamodušās ērces. Lai gan pērn ērču aktivitāte sākās februāra beigās, neviļus rodas jautājums – vai šogad tā nav sākusies krietni agrāk?

Par šī brīža ērču aktivitāti, ērču pārnēsātajām infekcijām un profilaktiskajiem pasākumiem stāsta Slimību profilakses un kontroles centra Komunikācijas nodaļas Sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tettere. ''Siltā ziema, kas pašlaik valda Latvijā, ir atmodinājusi tikai atsevišķas ērces, kas nozīmē, ka, ejot dabā, jābūt uzmanīgiem. Ziemā, neatkarīgi no tā – ir sniega vai nav, ir ērču aktivitātes ievērojama samazināšanās. Varētu būt sastopami tikai atsevišķi aktīvi eksemplāri. Bet jāpatur prātā, ka Latvijā ērces vienmēr ir bijušas un arī tagad kāda var gadīties.

Parasti augstāka inficēšanās iespējamība ir ērču pacēluma periodos – pavasarī un rudenī. Teorētiski gan inficētas ērces ir iespējams atrast visu gadu. Latvijā ir trīs infekcijas, ar ko iespējams saslimt no ērču kodumiem: ērču encefalīts, pret kuru ir vakcīna (pērn reģistrēti 250 saslimšanas gadījumi),
Laima slimība (pērn reģistrēti 483 gadījumi) un ērlihioze (2019. gadā – 15 gadījumi), pret kurām vakcīnu nav.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!