Portālā ''Women's Health'' skaidrots – žults, kuru uzkrāj žultsakmens un vēlāk nogādā zarnās, sastāv no taukiem, piemēram, holesterīna. Ja tajā ir pārmērīgs tauku daudzums, laika gaitā izveidojas kristāli, kas salīp kopā un izveido akmeņus, kas var būt dažādos lielumos – sākot no smilšu grauda līdz golfa bumbiņai.
Iespējams, žultsakmeņu apraksts neizklausās sevišķi pievilcīgs, taču patiesībā ļoti liela daļa cilvēku ikdienā dzīvo ar žultsakmeņiem, kurus var dēvēt par ''klusajiem akmeņiem'' tāpēc, ka tie neizrāda nekādas pazīmes par savu klātbūtni. Ņemot vērā, ka tie par sevi neliek manīt un neietekmē cilvēka dzīves kvalitāti, tie nav jāārstē, un visbiežāk tos pamana vien tad, kad citam mērķim tiek veikti dažādi izmeklējumi, piemēram, ultrasonogrāfija.
Tomēr ir cilvēki, kas cieš no žultsakmeņu simptomiem. Pazīmju biežums un smaguma pakāpe katram var atšķirties, taču, ja simptomi reiz sākuši likt par sevi manīt, tie atkārtosies salīdzinoši regulāri, kas nozīmē – nepieciešama ārstēšana, kur visbiežākā ir operācija. Bet tas nebūt nenozīmē, ka tas ir vienīgais ārstēšanas veids. Lai atbrīvotos no žultsakmeņiem, ārsts var tev nozīmēt arī, piemēram, žultsskābes tabletes žultsakmeņu izšķīdināšanai vai šoka viļņu litotripsiju, lai žultsakmeņus sadalītu mazās daļiņās.
Tā kā žultsakmeņi nav joka lieta, turpmākajās rindās piedāvājam iepazīties ar pazīmēm, kas var par tiem liecināt. Un atceries – pie jebkādām aizdomām par veselības problēmām vislabāk nekavējoties konsultēties ar ārstu.
Drudzis, drebuļi un ātra sirdsdarbība
Drudzis, drebuļi un ātra sirdsdarbība kombinēta ar nebeidzamām vēdera sāpēm var vēstīt par to, ka žultspūšļa iztukšošanās ir pilnībā bloķēta, tādējādi izraisot infekciju. Savukārt, ja šos signālus ignorē, infekcija var kļūt arī dzīvībai bīstama. Tāpēc, rodoties aizdomas par žultsakmeņiem, ir ļoti svarīgi nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.
Sāpes vēderā
Lai vizualizētu, kā tas notiek, iedomājies žultsakmeni golfa bumbiņas izmērā, kas mēģina izkļūt cauri kokteiļa salmiņam. Ļoti iespējams, no domas vien vēderā parādās sāpes. Daudziem cilvēkiem var būt žultsakmeņi, taču to radītās sāpes nav tik biežas, spēcīgas un ilgas, ka pacienti izvēlas neveikt operāciju, lai no kaitniekiem atbrīvotos. Tomēr, ja tu izjūti biežas sāpes vēderā, tās ir stipras vai izpaužas kopā ar citiem turpmāk uzskaitītajiem simptomiem, ārsta apmeklējums ir vairāk nekā vēlams.
Slikta dūša, vemšana un grēmas
Svarīgi zināt, ka daudzas žultsakmeņu pazīmes līdzinās dažādiem gremošanas traucējumiem, tostarp grēmām, skābes refluksam vai krampjiem. Taču šīs iemesla dēļ šīm pazīmēm nepievēršam pietiekami daudz uzmanības – drīzāk pieveram uz tām aci. Tomēr, ja gremošanas traucējumus imitējoši simptomi atkārtojas pēc katras ēdienreizes un tos nepalīdz mazināt izkustēšanās, atpūta vai gāzes, tas var signalizēt par žultsakmeņiem, kas bloķē žultspūšļa izeju.
Dzelte un izmaiņas izkārnījumu krāsā
Paturpinot par bilirubīnu – ja organisms to spēj apstrādāt, urīns ir tā ierastajā dzeltenajā krāsā, bet fēces ir brūnas. Taču, ja urīns kļuvis tumšs, neskatoties uz to, ka dienas laikā uzņem pietiekami daudz šķidruma, bet fēces ieguvušas gaišu nokrāsu, tas var signalizēt par žultsvada aizsprostojumu. Arī šo pazīmi nevajadzētu ignorēt, bet gan nekavējoties konsultēties ar ārstu.