"Ja mēs runājam par atkarību, tad par cilvēka rakstura vājumu vai iespēju kontrolēt situāciju te vairs nav runas," sarunā ar "Viņa" skaidrojusi narkoloģe Ilze Maksima, piebilstot, ka uzvedību var mainīt un kontrolēt sākuma procesā – laikā, kad atkarība vēl nav izveidojusies. Ja cilvēks šo periodu ir palaidis garām un riski nav pietiekami izvērtēti, iestājas atkarība, kas nozīmē neatgriezeniskas izmaiņas, proti, atgriezties pie konkrētas vielas (vai procesa) neregulāras vai retas lietošanas vairs nav iespējams.
Speciāliste skaidro, ka atkarība ir ļoti grūti konstatējama un sarežģīti ārstējama slimība, jo tai ir gan bioloģiski, gan sociāli, gan psiholoģiski riska faktori. Neskatoties uz medicīnas attīstību, atkarība joprojām nav vienkārši ārstējama, savukārt tās radītās bioloģiskās izmaiņas cilvēka organismā ir neatgriezeniskas.
Turpinājumā, iedvesmojoties no portāla "Huff Post", piedāvājam iepazīties ar pazīmēm, kas var liecināt, ka šķietami nekaitīgā alkohola lietošana pārvērtusies par atkarību.
Nepārtraukti domā par alkoholu
"Viņa" savulaik jau rakstīja – vai alkohols nodarbina tavu prātu un tu mēdz domāt par to, kad varēsi tikt pie nākamā dzēriena? Vai tu prāto par alkoholu arī tad, kad esi darbā vai pavadi laiku ar draugiem vai ģimeni, nevis tikai reizēs, kad gatavojies ballītei? Cilvēki, kam ir veselīgas attiecības ar alkoholu, par grādīgajiem dzērieniem nemēdz šādi domāt.
Nespēj tikt galā ar ikdienišķiem pienākumiem
Pagūt visu darbā, rūpēties par bērniem un uzturēt attiecības ar ģimeni un draugiem ir pietiekami grūti arī bez haosa, kuru radījusi pandēmija. Tāpēc ir pavisam normāli, ja kādreiz aizmirsti vai tev nepietiek laika vai spēka kādiem ikdienišķiem pienākumiem. Taču, ja alkohola lietošana iejaucas starp tavām prioritātēm un pienākumu pildīšanu jebkurā dzīves jomā, tostarp darbu, socializēšanos un pašaprūpi, ļoti iespējams, tev ir problēma.
Dzer, jo tevi nomoka stress
Amanda Brauna, Kolumbijas Universitātes Irvingas Medicīnas centra psihiskās veselības aprūpes māsa, skaidro – stresa brīdī mūsos parādās jaunas un/vai nekontrolējamas emocijas, ar kurām neesam pieraduši apieties, tādējādi emocionālais līdzsvars izjūk. Savukārt, lai pielāgotos stresa radītajām izmaiņām, mēs ķeramies pie kāda no tā pārvarēšanas līdzekļiem, kas palīdz regulēt emocijas un atgūt līdzsvaru.
"Taču ne visi stresa pārvarēšanas mehānismi ir adaptīvi," skaidro Brauna. "Alkohola lietošana ir slikts adaptācijas mehānisms, kas indivīdam laika gaitā var nodarīt lielu kaitējumu."
Dzer, jo tev ir garlaicīgi
Līdzīgi kā alkohola lietošana stresa dēļ, dzeršana, lai tiktu galā ar garlaicību, ir viens no tā dēvētajiem sarkanajiem karogiem, kas var liecināt par atkarību no alkohola, stāsta Endrjū Mendosa, klīniskais psihologs ar specializāciju atkarību ārstēšanā. "Brīdī, kad saki: "Man mājās ir garlaicīgi, tāpēc atvēršu pudeli vīna," tu pārkāp atkarības līniju," skaidro Mendosa.
Klīniskais psihologs brīdī, kad izjūti garlaicību vai nemieru, iesaka doties pastaigā, ievērojot nepieciešamos drošības pasākumus, vai piezvanīt draugam vai ģimenes loceklim. Taču ņem vērā – ja nav nevienas alternatīvas, kas var tev palīdzēt cīnīties ar garlaicību, un tu vienmēr izvēlies meklēt glābiņu pudelē, visticamāk, tev ir problemātiskas attiecības ar alkoholu.
Dzer darba laikā
Alkohola un narkotiku atkarības ārstēšanas centra galvenais klīniskais speciālists Braiens Vinds skaidro: "Ja tu strādā no mājām un uzskati, ka dzert darba laikā ir pavisam normāli, tu rūgti maldies. Neskatoties uz to, ka ir mainījusies darba vieta, nav mainījušies tavi pienākumi un darba kārtība, tāpēc arī darbu no mājām tev vajadzētu uztver tāpat kā darbu birojā. Savukārt, ja tu dzer, lai spētu pārvarēt kārtējo darba dienu, tā ir zīme – tev ir problēma."
Uztraucies, vai tev mājās ir pietiekami daudz alkohola
Jau rakstījām, ka šobrīd alkohola iegāde Latvijā savā ziņā ir atvieglota – to iespējams iegādāties, nepieceļoties no dīvāna un pasūtot internetā. Dažas dienas pēc ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas valstī un lūguma pašizolēties sasparojās dažādi komersanti, kas piedāvā sava produkta iegādi ar interneta starpniecību un bezkontakta piegādi uz mājām. To starpā ir arī alus brūži, vīna darītavas un specializētie alkoholisko dzērienu veikali. Kāpēc gan neizmantot iespēju, ja pat Saeima to atļāvusi?
Narkoloģe Ilze Maksima norāda, kāpēc: "Tā ir ļoti liela problēma, jo alkohola iegādes pieejamības palielināšana ir liela kļūda, nepārdomājot sabiedrības veselības sekas. Kategoriski nostājos pret atvieglojumiem alkohola iegādes ziņā. Te es negribu runāt par totālu tirdzniecības aizliegumu, bet gan par apgrūtinātu alkoholisko dzērienu iegūšanu, kas mazinātu spontānus un impulsa vadītus pirkumus. Alkohola lietošana tomēr vērtējama kā paškaitējums."
Nejūties fiziski labi
Speciālisti vēl piebilst, ka alkoholisma brīdinājuma zīmes var būt arī vispārīga un slikta sajūta dzeršanas dēļ, traucēts miegs, ēšanas paradumu maiņa un motivācijas trūkums izkustēties. Tāpēc vēlams šos organisma signālus neignorēt, bet gan meklēt to cēloni, kā arī strādāt pie tā, lai no problēmas atbrīvotos.
Vēlies atmest dzeršanu, bet nespēj to izdarīt
Tāpat, lai arī, iespējams, kaunies no savas problēmas, tuvinieki var tev palīdzēt, ne tikai sniedzot emocionālo atbalstu, bet arī palīdzot uzmeklēt tev piemērotāko ārstēšanās veidu. Nepieciešams tikai mīļajiem cilvēkiem uzticēties un atklāties, ja zini, ka pašas spēkiem palīdzību nespēsi atrast.
Taču atceries – ikviens šobrīd piedzīvo vēl nepieredzētu situāciju, daudziem tā var šķist biedējoša un izaicinoša. Un mēs visi izmantojam dažādas situācijas pārvarēšanas vai pārdzīvošanas stratēģijas, kur dažas ir veselīgākas nekā citas. Ja šajā laikā alkohols tev ir kļuvis par uzticamu "draugu", tas nebūt uzreiz neatspoguļo tavu raksturu, inteliģenci vai spēju tikt galā ar grūtībām. Ikvienam dažreiz ir vajadzīga palīdzība, tāpēc nebaidies to meklēt.