<a rel='cc:attributionURL' href='https://unsplash.com/@anthonytran'>Anthony Tran</a> / <a rel='license' href='https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/'>cc</a>
Katrai sievietei, visticamākais, ir kāda pazīme, ka tuvojas mēnešreižu laiks. Lielākajai daļai tas nav nekas liels – iespējams, krūtis kļūst nedaudz jutīgākas vai parādās izteikta kāre pēc saldumiem. Bet citām dienas pirms gaidāmā perioda ir neciešami grūtas. Visbiežāk šajā jautājumā nāksies runāt par PMS jeb premenstruālo sindromu – emocionālu, fizisku un psiholoģisku traucējumu kombināciju, kas parādās pēc ovulācijas un parasti beidzas līdz ar menstruālā cikla sākumu.

PMS ir ļoti dažādas pazīmes un simptomi, ieskaitot garastāvokļa svārstības, krūšu jutīgumu, alkas pēc ēdiena, nogurumu, aizkaitināmību un depresiju. Tiek lēsts, ka trīs no katrām četrām sievietēm, kam ir menstruācijas, piedzīvojušas kaut vienu premenstruālo sindromu.

Ginekoloģe un psihoterapeite Gunta Frīdenberga savulaik sarunā ar "Viņa" sacīja, ka sievietes bieži runā ar ārstu par PMS. Tiesa, parasti vizītes mērķis ir cits, tomēr tās laikā sieviete pastāsta par slikto pašsajūtu un tad kopā ar ārstu sāk meklēt risinājumu. Frīdenberga norādīja, ka viņas praksē nav bijis daudz ļoti smagu PMS gadījumu – lielākā daļa sieviešu var mazināt tā simptomus un uzlabot savu dzīvi ar izmaiņām uzturā vai dzīvesveidā. Ārste gan ir saskārusies arī ar smagākiem gadījumiem, kad sievietei nepieciešams sniegt kombinētu terapiju un izrakstīt arī vājus antidepresantus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!