invalīds, invaliditāte, ratiņkrēsls
Foto: PantherMedia/Scanpix

Vasara ir laiks, kad gribas ar pilnu krūti skriet, lēkt un baudīt, nemaz nepieļaujot domu, ka varētu atgadīties kaut kas nelāgs. Taču realitātē skaistos izbraucienu ar riteņiem var skrituļslidām var aizēnot kaulu lūzumi, savukārt sliktākajos gadījumos ūdens prieki noslēgties ar paralīzi un turpmāko dzīvi ratiņkrēslā. Lai gan varētu šķist, ka kauli lūst gados vecākiem cilvēkiem, vasarā šādu traumu risks palielinās tieši tā saucamajai "zelta paaudzei".

Vasara traumatisma ziņā paspēj ziemu. Traumatoloģijas un Ortopēdijas slimnīcā (TOS) ik ziemu mēnesī vidēji vēršas 2100 pacientu, savukārt vasarā – ap 2800. Kā sarunā ar portālu "Delfi" skaidrojis TOS ārsts Mārcis Jēgers, siltam laikam un vasarai raksturīgākās ir mugurkaula un kakla traumas, kas, salīdzot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā saglabājas augstā līmenī. "Kaut vai viens invalīds, kurš guvis traumu, lecot reibumā vai skaidrā prātā uz galvas ūdenstilpē, ir par daudz."

Peldsezonā ar kakla traumām, kas gūtas, lēcot ūdeni, tiek nogādāti 7-8 cilvēki. Kā norāda Jēgers, TOS nogādātie visi ir paralizēti ar lielāku vai mazāku paliekošu invaliditāti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!