Ja arī tu jūti, ka kopš pandēmijas un ārkārtējās situācijas Latvijā sākuma esi sākusi ēst vairāk, nekā tas, iespējams, būtu vēlams, turpinājumā lasi portāla ''Health'' uztura speciālistes un grāmatu autores Sintijas Sasas ieteikumus, kā kontrolēt savus ēšanas paradums.
Našķējies kontrolēti
Pilnībā atturēties no neveselīgajiem, bet tik ļoti kārdinošajiem našķiem ir neiespējami, un tas nemaz nav nepieciešams. Tu joprojām vari izbaudīt savus mīļākos saldumus vai citus našķus, taču dari to kontrolēti, nevis spontāni. Piemēram, ja vēlies pēc pusdienām apēst pāris cepumus, pusdienu porcijā samazini ogļhidrātu daudzumu, ko atspēkos pēcāk apēstie cepumi.
Atceries, ka runa nav par ierobežojumiem vai aizliegumiem, bet gan par līdzsvaru, kas liek justies labi. Nevis par pilnīgu atturēšanos vai pārēšanos, kas var atstāt spiedošu un smagu sajūtu.
Izveido ēšanas grafiku
Piemēram, ja brokasto pulksten 8, pusdienas ēd pulksten 13, bet vakariņo pulksten 18. Vēl viens svarīgs nosacījums ir ēst ne vēlāk kā piecas stundas kopš pēdējās maltītes. Ja nepieciešams, vari telefonā iestatīt atgādinājumu vai pat modinātāja signālu laikā, kad atkal jāpaēd. Tas noteikti palīdzēs atcerēties. Ja tev nebūs ēšanas grafika, visticamāk, maltītes ieturēsi neapdomīgi – ēdīsi par biežu vai par retu, kam var sekot pārēšanās.
Maltītēm jābūt sabalansētām
Mentālās un fiziskās enerģijas uzņemšanai un uzturēšanai maltītē iekļauj labvēlīgos ogļhidrātus. Piemēram, brokastu pārslu un sulas glāzes vietā izdzer smūtiju, kas pagatavots no saujas saldētu vai svaigu zaļumu, pāris karotēm zemesriekstu sviesta un tases saldētu augļu. Mērķtiecīgi izvēloties katru ēdienreizi, organismam tiek nodrošinātas visas tam tik ļoti nepieciešamās vielas, kas var ne tikai stiprināt veselību, bet arī novērst svara pieaugumu.
Pārdomā šķidrumu uzņemšanas paradumus
Ja vēlies lietot alkoholu, mēģini to darīt mēreni (ne vairāk kā divas glāzes dienā) un, ja nepieciešams, samazini tā patēriņu. Kas vēl – neaizmirsti par kalorijām, kuras satur alkohols, kā arī to, ka reibums var palielināt apetīti. Arī tas var novest pie pārēšanās un tādas pārtikas patēriņa, no kā skaidrā prātā izvairies, piemēram, burgera, picas, kebaba.
Zini atšķirības starp fizisko un emocionālo badu
Ja tu pirms neilga brīža esi notiesājusi uzturvielām sabalansētu maltīti un tavs vēders ir ''pilns'', bet tāpat jūti izsalkumu, ļoti iespējams, tavu organismu ir pārņēmusi trauksme vai vientulības sajūta. Ja tu spēj šīs atšķirības atpazīt, mēģini ar savām emocijām tikt galā, neķerot pēc kārtējā našķa. Savukārt ēd bez apkārtējiem traucēkļiem (televizora, datora, grāmatas, telefona u.c.), starp kumosiem ieturi pauzes un ieklausies savā organismā. Brīdī, kad sāc just piepildījuma sajūtu, maltīti vari beigt pat tad, ja šķīvis vēl nav tukšs. Ja palicis kaut kas pāri, to vari ielikt trauciņā un notiesāt vēlāk.