vīrietis sāpes vēderā veselība
Foto: Shutterstock
Apendikss jeb aklās zarnas piedēklis ir tārpveida veidojums pie resnās zarnas sienas vēdera lejas daļā labajā pusē. Savukārt apendicīts ir apendiksa iekaisums. Statistiska rāda, ka aptuveni deviņi procenti vīriešu un septiņi procenti sieviešu kādā dzīves posmā cieš no akūta apendicīta, kas atsevišķos gadījumos var arī apdraudēt cilvēka dzīvību. Lai tas nenotiktu, ir svarīgi prast lasīt ķermeņa signālus, kas var liecināt par apendiksa iekaisumu.

Rīgas Stradiņa universitātes profesors un bērnu ķirurgs Aigars Pētersons ''Viņa'' reiz skaidrojis, ka ''akūts apendicīts ir viena no biežākajām akūtajām vēdera dobuma saslimšanām bērniem. Jāsaka, tā ir biežākā ķirurģiskā saslimšana.'' Viņš arī uzsver: ''Protams, akūts apendicīts ir problēma, kas prasa neatliekamu ārsta konsultāciju!'' Par simptomiem bērniem, kas liecina par apendicītu, un ārstēšanu vairāk uzzini šeit.

Ja aklās zarnas piedēklis iekaist ļoti smagi, tas var plīst, tādējādi apendicīts var būt arī letāls. Ķirurgs Aleksandrs Grīnsteins portālam ''Health'' skaidro, ka apendicīta plīsums parasti notiek vismaz 24 stundas pēc simptomu parādīšanās, taču uzsver, ka ir cilvēki, kam tas var plīst arī trīs dienas pēc pirmajiem signāliem.

Lai arī cik šausminoši apendicīta plīsums izklausās, labā ziņa ir tā, ka visbiežāk ārsti iekaisušo aklās zarnas piedēkli ķirurģiski izņem, pirms apendikss plīsis. Ko būtiski ņemt vērā, domājot par apendicīta ārstēšanu, vienīgais veids, kā iekaisumu pilnībā izārstēt, ir ķirurģiska iejaukšanās, tāpēc no tās apendicīta gadījumā nekā nav iespējams izvairīties. Vairāk par apendicīta ārstēšanu un profilaksi pēc operācijas lasi šajā rakstā.

Gastroenterologs Maikls Peins norāda, ka akūta apendicīta diagnostika var būt sarežģīta, jo ne visi pacienti izjūt vienus un tos pašus simptomus. Tāpat ir arī tādi, kas simptomus neizjūt, bet kādas citas operācijas laikā ķirurgs atklāj aklās zarnas piedēkļa iekaisumu. Tomēr, kā ar jebkuru citu slimību vai iekaisumu, arī akūtam apendicītam ir tam raksturīgākie simptomi, kurus neignorēt un pēc kuru novērošanas vislabāk nekavējoties doties pie ārsta.

Iepriekš ''Viņa'' jau rakstījusi, ka apendicīta izraisītās sāpes var palīdzēt atpazīt, apgulšanās uz muguras, kājas ceļgalu pievilkšana sev klāt, lēna un uzmanīga ar pirkstiem uzspiešana uz vēdera priekšējās sieniņas, rokas neilga paturēšana (sāpes nebūs jūtamas) un strauja atlaišana. Pēkšņas sāpes šajā mirklī liecinās par akūtu apendicītu. Turpinājumā iepazīsties ar dažiem signāliem, kas var vēstīt par apendicītu.

Atceries, ka nevienu diagnozi tev nevajadzētu sev noteikt pašai – ieklausies savā ķermenī, bet, ja novēro kaut ko neierastu, dodies pie ārsta un ļauj speciālistam noteikt konkrētu diagnozi un ārstēšanu.

Sāpes nabas apvidū, kas strauji pastiprinās


Foto: Shutterstock
Apendicīta izraisītās sāpes bieži vien rodas vēdera apakšējā daļā labajā pusē. Pirmā pazīme parasti ir diskomforts blakus nabai, kas pēcāk novirzās uz vēdera lejas daļu. Dažiem cilvēkiem sāpes var rasties dažādās vēdera zonās vai sānos. Kas vēl – sāpes pastiprinās, kustinot kājas vai vēderu, klepojot, šķaudot vai piedzīvojot kādu satricinājumu, piemēram, braucot ar automašīnu pa bedrainu ceļu.
Sāpēm parādoties vēdera lejas daļā, tās var būt ļoti intensīvas. Gastroenterologs Peins atklāj, ka viņa pacienti šīs sāpes nereti raksturo kā sāpes, kuras nekad iepriekš nav izjutuši. Apendicīta radītās sāpes var pat izraut no miega, un, ja parādījušās, tās var kļūt teju neizturamas dažu stundu laikā. Šādas sajūtas pavisam noteikti nedrīkst ignorēt, un medicīniskās palīdzības meklēšana ir obligāta.

Drudzis un drebuļi, gāzes un vēdera uzpūšanās


Foto: Shutterstock
Picas notiesāšana un mīklas radītā sausuma mutē un rīklē noskalošana ar kādu gāzētu dzērienu ikvienam varētu izraisīt vēdera uzpūšanos un gremošanas traucējumus. Taču, ja vēdera uzpūšanās nemazinās arī pēc naktsmiera un gāzes it kā izraisījušas sāpes, kuru intensitāte pieaug, uz šiem simptomiem nevajadzētu pievērt acis. Tāpat, ja sāpju vēderā nav, bet uzpūšanās un šķietami daudz gāzu nepamet tevi vairākas dienas, arī šos signālus nevajadzētu atstāt bez ievērības.
Tāpat apendicīta simptomi var līdzināties vēdera gripas simptomiem – drudzim un drebuļiem. Peins skaidro – ja jūti sāpes vēderā un tava ķermeņa temperatūra nedaudz pārsniedz 37 grādus, visticamāk, tev nav, par ko satraukties. Taču, ja tev ir drudzis ar ķermeņa temperatūru virs 39 grādiem un vēdera sāpes ir tik spēcīgas, ka nespēj piecelties, tas var liecināt par apendicītu.

Vemšana, slikta dūša, apetītes zudums, aizcietējumi vai caureja


Foto: Shutterstock
Apetītes zudums, slikta dūša un neliela vemšana dažu dienu garumā var signalizēt par vēdera gripu. Ja šie simptomi jau pēc dienas sāk mazināties, visticamāk, nav pamata satraukumam. Taču ja tie tikai pasliktinās, parādās drudzis un sāpes vēdera lejas daļā, Peins aicina meklēt medicīnisko palīdzību. Vemšanai ilgstot 12 stundas vai caurejai ilgāk kā divas dienas, zvans ārstam ir obligāts, jo tas var signalizēt par apendicītu.
Paturpinot par gremošanas traucējumiem – apendicīta gadījumā caureja vai aizcietējumi var nebūt izteikti, kā arī visbiežāk kāds no šiem simptomiem parādās pēc pirmajām izjustajām sāpēm vēdera lejas daļā. Taču, ja caureju, kuras laikā izdalās daudz gļotu, piedzīvo kopā ar sāpēm pieminētajā vēdera zonā, vislabāk nekavējoties dodies pie ārsta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!