Paģiras dažādiem cilvēkiem ir atšķirīgas, bet parasti tās izraisa galvassāpes, nelabumu, nogurumu un dehidratāciju. Dehidratācija ir viens no galvenajiem paģiru simptomu cēloņiem. Tāda ir alkohola daba, jo grādīgie dzērieni ir urīndzenoši, kas nozīmē, ka, tos patērējot, tu biežāk apmeklē labierīcības, tādā veidā nākamajā rītā jau attopies krietni atūdeņojies. Paģiras var apgrūtināt koncentrēšanās spējas, aktivizēt aizkaitināmību un jutību pret gaismu – tā nav laba kombinācija, ja plāno maksimāli izmantot dienu, nevis pavadīt to gultas skavās.
Kā norādīts portālā "Woman's Health", grādīgais arī rotaļājas ar imūnsistēmas citokīniem, ķīmiskajiem "kurjeriem", kas var izraisīt akūtu iekaisumu, tas ir, sāpes galvas reģionā un citur. Ja tu izvēlēsies savu organismu "lutināt" ar burbonu, nevis, teiksim, degvīnu, nebrīnies, ka galva pēc dzeršanas, iespējams, būs smagāka. Parasti tumšākajos grādīgajos dzērienos, kuru atzīme pietuvojas 40 grādiem (un lielākajā daļā alus un tumšajā vīnā) ir vairāk ķīmisku vielu, kas var saasināt paģiras. Turklāt, smēķēšana skādi var padarīt daudz lielāku.
Acīmredzami, katrs cilvēks ir atšķirīgs, tādēļ arī alkohola ietekme uz ķermeni ikkatram ir citādāka. Narkoloģe Ilze Maksima skaidrojusi, ka alkohola iedarbība var atšķirties gan pēc dzimuma, vecuma un svara, gan arī pēc tā, kas ir darīts (vai gluži pretēji – nedarīts) pirms ballītes. Piemēram, cik fiziski vai garīgi smaga ir bijusi darba diena, vai pirms tam ir sportots, vai ir bijusi atpūta, laba maltīte un lietots pietiekami daudz šķidruma un tamlīdzīgi. Savukārt alkohola mazināšana asinīs visiem notiek vienādā ātrumā – aptuveni 0.12–0.15 promiles stundā.
Svinībās grādīgo dzērienu patēriņš ne vienmēr tiek skaitīts, tāpat arī gulēto stundu skaits, tāpēc bieži vien gadās, ka pēc kārtīgas ballītes cilvēks pamostas gana mundrs. Bet šīs sajūtas var būt mānīgas un īslaicīgas, jo pēc brīža nogurušās smadzenes vairs nespēj pildīt savu funkciju, stāsta Maksima. Tāpēc noteikti pēc kārtīgām svinībām nevajadzētu nākamajā rītā steigt sēsties pie auto stūres. Atceries, ka neviens notikums nav tik neatliekams, lai riskētu ar savu un, iespējams, arī citu veselību un pat dzīvību.
Kā "ārstēties"
Pajautā ducim cilvēku, kā izārstēt paģiras, un saņemsi divpadsmit dažādas atbildes. Ēd taukainu ēdienu, dzer kafiju, ieripini mutē kādu bezrecepšu pretsāpju līdzekli...
Skaidrs kā diena, ka labākais līdzeklis pret paģirām ir turēšanās pa gabalu no grādīgajiem dzērieniem, tomēr gadās, ka to saprotam tikai tad, kad ir jau par vēlu. Cenšoties uzlabot savu pašsajūtu, cilvēki ir gatavi darīt ļoti dažādas lietas, no kurām daļa neko nedos, bet citas, piemēram, "uzlāpīšanās" ar jaunu alkohola devu, var pat kaitēt.
"Nav tādas burvju mikstūras, kas atbrīvos no paģirām," portālam "Web MD" saka Džordžs Kobs, Amerikas Nacionālā alkohola pārmērīgas lietošanas un alkoholisma institūta direktors. Vienīgais veids, kā izvairīties no slābanuma, galvassāpēm un nelabuma sajūtas, ir dzert mazāk.
Bet, ja zini, ka tev nav pa spēkam atturēties no kādas glāzītes vai vairākām, tad tālāk lasāmie ieteikumi, kas apkopoti iedvesmojoties no portāliem "Health" un "Everyday Health", varētu palīdzēt nākamajam rītam būt vieglākam.
Nedzēs uguni ar uguni
Kaut arī doma par "asiņaino Mēriju" varētu tev iet pie sirds, bezalkoholiska šī dzēriena versija būs daudz labāka izvēle grūtajā pēcsvētku rītā. Alkohols var īslaicīgi palīdzēt paģiru simptomiem, bet ilgtermiņā tas īstenībā var visu saasināt. Paģiras liek justies briesmīgi, jo alkohols ir toksisks, tāpēc ir jādod savam ķermenim iespēja atgūties. Jāteic, ka par šo pat zinātnieki strīdās, jo daži paģiru pazinēji stingri turas pie pārliecības, ka kāds vieglais alutiņš, sidriņš vai kokteilis no rīta ir labākās zāles. Nedrīkst aizmirst, ka glāzes cilāšana nākamajā dienā var izraisīt vēl sliktākas otrās dienas paģiras.
Uzņem daudz šķidruma
Atkārtoti hidratē ķermeni. Neatkarīgi no tā, vai tas patiešām var saīsināt paģiru ilgumu, vai nē, tas ir fakts, ka alkohola lietošana veicina šķidruma zudumu un ka atkārtota tā uzņemšana ir būtiska, lai ķermenī atgrieztos līdzsvars. Tāpēc dienu pēc trakās dzeršanas ballītes dzer daudz ūdens. Ķermenis pats pateiks priekšā, cik daudz to vēlas uzņemt. Dažreiz pietiks pat ar dažiem malkiem ik pēc kāda laika.
Papildus ūdenim izotonisks sporta dzēriens var būt ļoti efektīvs veids, kā aizstāt šķidrumus un dot tik ļoti nepieciešamo enerģiju. Šie dzērieni satur ogļhidrātus, kas lēnām no jauna rada enerģiju, turpinoties dienai. Sporta dzērieni ir laba izvēle, jo tie nodrošina elektrolītus un nātriju, kuru dehidratācijas dēļ ir zemāki par optimālo līmeni.
Vēl viena laba lieta, ko dzert, ir augļu sula, vislabāk pavisam svaiga. Vitamīni un minerālvielas dos mundrumu. Augļu sulās parasti ir daudz fruktozes, kas ir cukurs, kas ietekmē enerģijas līmeni, kā arī aknu darbību. Augļu sulās bieži ir arī daudz C vitamīna, kas bieži tiek zaudēts dzeršanas laikā atvieglojoties tualetē. Laba izvēle būs, piemēram, tomātu sula, apelsīnu sula un kokosriekstu ūdens.
Svarīgi – izvairies no dzērieniem ar kofeīnu. Piemēram, kafija var tevi nevis rehidratēt, bet gan vēl vairāk dehidratēt. Protams, ja kafija ir neatņemama tavas dienas sastāvdaļa, vienu ne tik stirpi pagatavotu tasīti noteikti vari iedzert, bet nevajadzētu pārspīlēt ar daudzumu. Kofeīns sašaurina asinsvadus un paaugstina asinsspiedienu, kas arī var saasināt paģiru simptomus.
Ēd saprātīgi
Daži cilvēki uzstāj, ka atslēga uz atbrīvošanos no paģirām ir brangas, treknas brokastis vai daudz ogļhidrātu, kas "uzsūks" alkoholu ķermenī. Tomēr patiesībā tavam galvenajam mērķim vajadzētu būt pazemināta barības vielu līmeņa papildināšanai.
"Plānas", uz buljonu balstītas zupas nodrošina barības vielas un nātriju, vienlaikus tās viegli apstrādāt kuņģim. Tādi ēdieni kā grauzdiņi un krekeri arī var būt laba izvēle, ja kuņģis bēdājas, turklāt, tie var arī palīdzēt paaugstināt cukura līmeni asinīs. Par sliktu nenāks "piešaut" arī kādu lāsīti citrona sulas. Taukains, trekns ēdiens, piemēram, cepts bekons, frī kartupeļi utt., par ko daži liek roku uz sirds paģiru remdēšanas jautājumā, nereti var vēl nomocīt jau tā protestējošo kunģi. Tomēr noder apdomāt olu pagatavošanu, jo tās ir bagātas ar olbaltumvielām un barības vielām, kas var noderēt oganisma atjaunošanās procesā.
Kālijs ir galvenā barības viela, kas tiek zaudēta dehidratācijas ceļā, tāpēc, izvēloties pārtikas produktus, kas bagāti ar to – vispazīstamākie ir banāni un kivi, bet arī kartupeļi, lapu zaļumi, sēnes un žāvētas aprikozes – palīdzēsi atjaunot tā līmeni.Tāpat ir ieteicams lietot produktus, kas bagāti ar antioksidantiem. Tev noderēs ogas, augļi un dažādi dārzeņi, kā arī tumšā šokolāde un rieksti.
Centies vēl pagulēt
Vienkārši sakot, miegs ir labākais veids, kā tikt galā ar paģirām, tāpēc tā trūkums var padarīt paģiru simptomus vēl neciešamākus. Vispiemērotākais veids, kā rīkoties ar paģirām nākamajā dienā, ir pietiekams ķermeņa atpūtas laiks, lai attīrītu to no toksīniem, atjaunotu šķidruma daudzumu un barības vielu līmeni un mazinātu diskomfortu.
Ņem vērā, ka paģiras var ilgt līdz 72 stundām; būtībā, jo vairāk "spēlēsies" ar grādīgo, jo ilgāk maksāsi ar pašsajūtu. Varbūt tev nav greznības veselu dienu (vai vairāk) veltīt atpūtai, kad pielavījušās paģiras, taču pat īss atpūtas laiks vai tā dēvētais "skaistuma miedziņš" var dot labumu.
Alkohols izjauc diennakts ritmu un novērš normālu miega stāvokli; maz ticams, ka pēc tam, kad izdzēri neskaitāmas glāzes alkoholisku dzērienu, nonāksi dziļā, mierīgā miegā. Savukārt, slikts miegs ir saistīts ar nemieru, aizkaitināmību un nomāktu garastāvokli, un alkohols kā depresants visu tikai pasliktina.
Tver svaiga gaisa malku
Paģiru laikā var rasties kārdinājums visu atstāt novārtā un atteikties izkāpt no gultas vai no dīvāna. Taču, ja cīnīsies pretī un kaut mazās devās un lēni darbosies par spīti visam, vari pieķert sevi pie sajūtas, ka simptomi ir mazinājušies. Paģiru noliegšana var būt spēcīgs veids, kā mēģināt pārliecināt smadzenes, ka viss ir kārtībā.
Turklāt, dziļi ieelpot svaigu gaisu, nekad nav slikta ideja, un tas var tikai palīdzēt tava ķermeņa atjaunošanās procesā. Ja ir skaista saulaina diena, paņem tumšas brilles, lai novērstu gaismas jutīgumu, un ļauj dabas skaistumam uzlabot nepatīkamo noskaņojumu un pašsajūtu.
Rāma pastaiga, var aktivizēt vielmaiņu un palīdzēt "skalošanas" procesā. Atceries, ka tomēr arvien būs jūtama dehidratācija, tāpēc pa rokai turi dzeramo ūdeni un nepārcenties aktivitātēs.
Izmēģini ingveru, lai atvieglotu nelabumu un kumelītes, lai mazinātu trauksmi
Ārsti un dietologi ir vienisprātis, ka ingvers ir viens no labākajiem dabiskajiem līdzekļiem kuņģa darbības traucējumu nomierināšanai, kas bieži ir paģiru simptoms.Tiek uzskatīts, ka ingvera ķīmiskie savienojumi palīdz mazināt sāpes kuņģī un veicina gremošanu. To uzņemt vari dažādos veidos, piemēram, pievienojot tējai vai iejaucot svaigu ingveru veselīgā kokteillī vai smūtijā.
Dažiem paģiras izraisa trauksmi, kas emocionāli ir tikpat grūti izturama un pārvarama kā paģiru fiziskie simptomi. Ja tas neizklausās pazīstami, iespējams, tas tāpēc, ka nemierīgums mūs visus ietekmē atšķirīgi. Pētījumā, kas publicēts 2019. gada martā, pētnieki atklāja, ka kautrīgiem cilvēkiem dienā pēc alkohola lietošanas ir lielāks trauksmes līmenis.
Kumelīšu tēja būs lielisks palīgs, lai nomierinātu visas emocionāli nomācošās sajūtas, ko rada dzeršana, un pētījumi atbalsta šī smaržīgā auga izmantošanu nemierīguma mazināšanai. Divkāršs bonuss: kumelīte var palīdzēt kļūt mierīgākam un atvieglot kuņģa darbības traucējumus.