Novecošanās ir nenovēršams process, un ar laiku tās iespaidā mūsu organisms mainās arvien vairāk. Taču, domājot par kaulu veselību, kuru arī ietekmē gadu ''augšana'', tu vari to palēnināt un stiprināt kaulu veselību, ieviešot izmaiņas savā dzīvesveidā. Turpmākajās rindās iepazīsties ar dažiem paņēmieniem, kā to izdarīt.
Tomēr atceries – kaulu veselība nav joka lieta, tāpēc, ja jūti neierastas sāpes, neskatoties uz to, vai esi kritusi vai citādi traumējusi savas ekstremitātes, vislabāk meklēt speciālista palīdzību, kas veiks nepieciešamās pārbaudes, lai noteiktu sāpju vai, iespējams, kustību traucējumu iemeslu.
Kaulu audu veidi
Vispirms nedaudz par anatomiju. Ir divi kaulu audu veidi, kas, cilvēkam novecojot, zaudē masu, bet ar atšķirīgu ātrumu, skaidrots portālā ''Prevention''.
Trabekulārais kauls ir iekšējā režģa konstrukcija, kas kaula šķērsgriezumā izskatās kā sūklis. Kalcijs, kas atrodas trabekulārajā kaulā, tiek piegādāts asinīm brīžos, kad tā līmenis ir zems. Šie kaulu audi sāk zaudēt savu masu no aptuveni 30 gadu vecuma, tāpēc arī gados jauniem cilvēkiem ir svarīgi ievērot kaulu stiprinošu dzīvesveidu.
Savukārt kortikālais kauls ir samērā ciets ārējais apvalks, kas pārklāj katru kaulu. Un tas sāk nodilt apmēram 40 gadu vecumā.
Ēd kalcija bagātus produktus
Tomēr ņem vērā, ka kalcija daudzums, ko ķermenis absorbē, var atšķirties. Interesanti, ka, ēdot maltīti, kas satur vairāk nekā 500 miligramu kalcija, tavs ķermenis absorbēs daudz mazāk nekā tad, ja patērēsi mazāku daudzuma šī minerāla. Tāpēc vislabāk uzņemto kalcija daudzumu visas dienas laikā sadalīt, kur katrā maltītē tiek iekļauts kāds minerāla bagāts produkts, piemēram, sēklas, siers, jogurts un citi produkti.
Jāpiebilst, ka vislabāk kalciju uzņemt no pārtikas produktiem nevis no uztura bagātinātājiem vai papildinātājiem. Nesenā desmit gadus ilgā pētījumā, kurā piedalījās 1567 cilvēki, atklājās, ka, lai arī normāls kalcija daudzums uzturā samazina sirds slimību risku, tiem, kas lietoja kalcija uztura bagātinātājus, bija par 22 procentiem lielāks sirds slimību risks.
Nodarbojies ar spēka un svaru celšanas treniņiem
Turklāt šādas fiziskās aktivitātes var būt neatsveramas, lai novērstu kaulaudu zudumu gados vecākiem cilvēkiem. Pētījumi, kuros piedalījušies vīrieši un sievietes gados, kas regulāri nodarbojās ar svaru celšanu, rāda – fizisko aktivitāšu ietekmē palielinās kaulu minerālu blīvums un stiprums, savukārt samazinās kaulu iekaisumu risks.
Tāpat spēka treniņi ir labvēlīgi ne tikai muskuļu masas palielināšanai, bet arī var palīdzēt mazināt kaulaudu zudumu jaunām un vecāka gada gājuma sievietēm, tostarp tādām, kas cieš no osteoporozes vai osteopēnijas.
Izvairies no zemu kaloriju diētām
Lai uzturētu kaulus stiprus un veselīgus, nepieciešams ievērot sabalansētu uzturu, kas nodrošina vismaz 1200 kalorijas dienas laikā. Uzturā jāiekļauj daudz olbaltumvielu un pārtiku, kas bagāta vitamīniem un minerālvielām, kas palīdz stiprināt kaulu veselību. Tādi produkti ir spināti, ķirbju sēklas, liellopu gaļa, garneles, valrieksti un citi.