Nervu problēmas, kakla sāpes
Foto: Shutterstock
Ķermenī ir miljardiem nervu. Lielākā daļa no tiem, perifērie nervi, ir kā koka zari, kas izklīst pa visu ķermeni un pārsūta ziņojumus atpakaļ uz stumbru, proti, cilvēka galvas un muguras smadzenēm. Kad viss rit gludi, tavas smadzenes iegūst nepieciešamo informāciju, lai varētu pakustināt muskuļus, atpazīt sāpes un uzturēt iekšējo orgānu darbību pareizu. Bet, kad perifērie nervi tiek sabojāti, tas ir cits stāsts: staigāšana var kļūt izaicinoša, tu vari sākt just nepielūdzamas sāpes vai arī nopietni ievainot sevi, jo, piemēram, nejūti, cik karsta patiesībā ir plīts.

Augsts nervu bojājumu risks novērots tiem, kas slimo ar cukura diabētu un Laima slimību. Tāpat riska zonā atrodas un papildus piesardzība jāievēro cilvēkiem ar autoimūnās sistēmas traucējumiem, tostarp HIV, C hepatītu, reimatoīdo artrītu un citiem. Bez šaubām, nervu bojājumus veicina nelabvēlīgi darba apstākļi, piemēram, ilgstošs darbs ar dažādām ķīmiskām vielām, darbs celtniecībā utt. Tāpat sliktie ieradumi kā pārmērīga alkohola lietošana vai nepietiekams uzturs spēlē lielu lomu. Pie vainas var būt arī atsevišķu medikamentu blaknes. Kā papildus faktorus mēdz piesaukt arī iedzimtību un novecošanos.

"Labā ziņa ir tā, ka nervu bojājumi parasti attīstās lēnām," portālam "Prevention" atklāj neiroloģijas profesore Iša Gupta, MD. Tas nozīmē, ka tos iespējams ārstēt, pirms situācija pasliktinās, bet pareizas diagnozes noteikšana ne vienmēr ir vienkārša. Labākā iespēja? Nekavējoties sazinies ar ārstu, ja rodas kāds no zemāk uzskaitītajiem simptomiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!