plaušas veselība elpceļi saslimšana
Foto: Shutterstock
Kurš gan nav kaut reizi piedzīvojis tik spēcīgas iesnas, ka normāla gaisa ieelpošana šķiet vien senas un vairs nekad neatgūstamas atmiņas. Tādās reizēs pavisam noteikti īpaši novērtējam mūsu plaušu darbību un domājam vispārēju elpceļu veselību. Taču par to vajadzētu domāt ne tikai brīdī, kad jau esam sastapušies ar kādu saslimšanu, bet jau savlaicīgi, lai novērstu dažkārt pat dzīvībai bīstamas veselības problēmas.

Šobrīd, kad pasaulē joprojām valda koronavīrusa pandēmija, rūpēties par elpceļu veselību ir svarīgāk nekā jebkad. Labā ziņa ir tā, ka tas nebūt nav sarežģīti. Turpinājumā, iedvesmojoties no portāla ''Health'', piedāvājam iepazīties ar vienkāršiem un ikdienišķiem ieradumiem, kas var palīdzēt uzlabot un stiprināt veselīgu plaušu darbību.

Atmet smēķēšanu

Neapšaubāmi, tu to jau esi dzirdējusi ne vienu reizi vien, bet ir vērts to atkārtot atkal un atkal – ja esi smēķētāja, laiks kaitīgo ieradumu atmest. Tas ir pirmais plaušu vēža nāves cēlonis un galvenais plaušu infekciju un slimību, tostarp hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS, riska faktors. Tabakas smēķēšana vai pasīva dūmu ieelpošana veicina plaušu pašattīrīšanos. Tādējādi toksīni un vēzi izraisošās daļiņas iekļūst elpceļos un alveolās, kas asinis apgādā ar skābekli un palīdz organismam atbrīvoties no oglekļa dioksīda.

''Smēķēšana sagrauj dažus no šiem mazajiem šķēršļiem un barjerām, kas atrodas plaušās, lai tās aizsargātu,'' skaidro Patrīcija Fina, MD, profesore un Ilinoisas Universitātes Medicīnas katedras vadītāja. Runājot par e-cigaretēm, 2018. gadā Amerikas Savienoto Valstu ziņojumā secināts – elektronisko cigarešu kārtridži satur un izdala potenciāli toksiskas vielas. Piemēram, akroleīnu, kas ir izplatīta sastāvdaļa un ir saistīta ar plaušu vēža izraisīšanu.

Izvairies no mikrobiem


Foto: Shutterstock
Mutes piesegšana klepus un šķavu laikā ir parasta pieklājības norma, kā arī tā ir nepieciešama higiēnas ievērošanai. Pat viena mutes aizsegšana var palīdzēt novērst vīrusu izplatīšanos, kas izraisa gripu, saaukstēšanos un nopietnākas elpceļu slimības. Tādējādi iespējams arī izvairīties no pneimonijas, kas bieži vien attīstās kā elpceļu saslimšanas komplikācija. Šāda rīcība ir īpaši svarīga šobrīd, kad vēl koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 nav pilnībā kontrolēta un novērsta.

Vēl viens paņēmiens, kā vari samazināt baktēriju, kas izraisa plaušu infekcijas, izplatīšanos, ir regulāra roku mazgāšana un uzturēšanās mājās, kad esi saslimusi, vai izvairīšanās no cieša kontakta ar citiem, kam ir elpceļu infekcija. Jāsaprot, ka pneimonija var attīstīties jebkuram, bet īpaši neaizsargāti ir cilvēki gados, bērni un tie, kuri cieš no hroniskām slimībām, piemēram, astmu vai HOPS.

Dodies pastaigā


Foto: Shutterstock
Vispārējai veselības labklājībai pieaugušajiem, kas necieš no kādas saslimšanas vai slimības, ik nedēļu vajadzētu nodoties 150 minūšu garām vidēji intensīvām vai 75 minūšu garām intensīvām fiziskajām aktivitātēm. Ikviena izkustēšanās, kas palielina tavas sirdsdarbības ātrumu, ir būtiska, neatkarīgi no tā, vai tā ir peldēšana, riteņbraukšana, dārzkopība vai ātra pastaiga.

Trenējoties tev, trenējas arī tavas plaušas – palielinās ķermeņa apgāde ar skābekli un notiek ātrāka atbrīvošanās no oglekļa dioksīda, tādējādi arī sirds taviem muskuļiem spēj piegādāt vairāk skābekļa. Tiesa, pēc izkustēšanās var rasties aizelšanās sajūta, bet tev nevajadzētu justies tā, it kā tev trūktu gaisa. Ja pēc sportošanas novēro sajūtas, kas līdzinās smakšanai, labāk pēc iespējas drīzāk konsultējies ar ārstu.

Elpo dziļi


Foto: Shutterstock
Dziļās elpošanas vingrinājumu izpilde var uzlabot tavu plaušu darbības efektivitāti, uzturēt tās veselīgas un palīdzēt iemācīties labāk elpot cilvēkiem, kas cieš no elpceļu slimībām. Viens no dziļās elpošanas vingrinājumiem, kuru vari izmēģināt, ir: ieelpo dziļi caur degunu, bet izelpo caur muti, lūpas turot tā, it kā tu grasītos nopūst sveci. Ņem vērā, ka izelpai vajadzētu būt divas līdz trīs reizes garākai nekā ieelpai.

Vēl vari izmēģināt tā dēvēto elpošanu no vēdera. Apgulies uz muguras, uzliec vienu roku uz krūtīm, bet otru – uz ribām. Ieelpojot caur degunu, pievērs uzmanību savam vēderam, kā tas šķietami ''uzpūšas''. Izelpojot caur muti tāpat kā iepriekšējā vingrinājumā, sasprindzini vēdera muskuļus un ļauj tiem ''iegrimt'' sākotnējā stāvoklī. Šis vingrinājums trenē tavu diafragmu, tādējādi nodrošinot labāku plaušu ventilāciju.

Rūpējies par tīrību


Foto: Shutterstock
Putekļu ērcītes, mājdzīvnieku blaugznas un pelējums: ja šie un vēl citi netīrumi ''slēpjas'' tavās mājās, tie var izraisīt alerģiju un astmu vai pasliktināt esošos elpceļu saslimšanu simptomus. ''Paklāji ir daudzu iekštelpu alergēnu rezervuārs,'' brīdina Fina. Par laimi, ir gana daudz, ko vari darīt tu, lai samazinātu kairinātāju iedarbību mājās.

Reizi nedēļā karstā ūdeni mazgā gultas veļu. Ja iespējams, neļauj mājdzīvniekiem gulēt uz gultas un citām mēbelēm. Aizkarus nomaini pret žalūzijām un atbrīvojies no gultas pārvalka, lai samazinātu virsmu skaitu, kurās var iedzīvoties putekļu ērcītes. Mazgā un sūc grīdu. Laikus salabo kādu pilošu krānu un ierīko gaisa ventilatorus. Atbrīvojies no sapelējušiem priekšmetiem, kurus vairs nav iespējams nomazgāt.

Piedomā pie sava uztura


Foto: Shutterstock
Uzturs, kas bagāts augļiem un dārzeņiem, ir veselīgs sirdij un labvēlīgs zarnām, kā arī var palīdzēt novērst hroniskas plaušu slimības. Kādā Zviedrijā veiktā pētījumā, kurā piedalījās smēķētāji un tie, kas šo kaitīgo ieradumu atmetuši, secināts – tiem, kas ikdienā ēda vairāk augļu un dārzeņu, ir mazāks HOPS attīstības risks. Āboli, bumbieri, zaļumi un paprika pētījumā parādās, kā labākie aizsardzības nodrošinātāji. Un jo vairāk šo veselīgo uztura sastāvdaļu, jo lielāks ieguvums veselībai.

Tāpat krustziežu dārzeņiem, piemēram, rukolai, brokoļiem, Briseles kāpostiem un lapu kāpostiem, varētu būt vēža apkarošanas priekšrocības, lai arī ar tiem saistīti pētījumi par plaušu vēzi ir ļoti dažādi. Nesens Japānā veikts pētījums liecina – krustziežu dārzeņi var samazināt plaušu vēža risku nesmēķētāju vidū. (Bet, ja tu esi smēķētāja vai izbijusi šī ieraduma piekritēja, nepaļaujies uz to, ka šo dārzeņu vitamīni palīdzēs arī tev. Dažādos pētījumos parādās – beta-karotīna piedevas ir saistītas ar lielāku plaušu vēža risku smēķētāju vidū.)

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!