Foto: Shutterstock

Gribam to vai nē, bet koronavīrusa izraisītā saslimšana Covid-19 ir un vēl kādu laiku būs sava veida noteicēja pār mūsu ikdienu. Tiesa, lai pēc iespējas ātrāk uzveiktu tās radīto pandēmiju, ikvienam (šobrīd it īpaši) ir jābūt atbildīgam un jādomā ne tikai par savu, bet arī tuvinieku un citu apkārtējo veselību. Un mēs jau zinām, ka nav labāku ieroču cīņā pret koronavīrusu kā sociālā distancēšanās, roku dezinfekcija un sejas aizsargmasku lietošana it visur, kur paredz jaunie Ministru kabineta noteikumi.

Par sociālo distancēšanos mēs zinām – kur vien tas iespējams, starp blakus stāvošo vai sēdošo un tevi jābūt divu metru attālumam. Savukārt, runājot par roku dezinfekciju, vislabākais veids, kā likvidēt baktērijas, ir pareiza roku mazgāšana, kas arī palīdzēs rokas darīt tīras. Šeit gan jāatceras, ka atslēgas vārds ir ''pareiza'' (roku mazgāšana). Lūk, LTV sagatavotā video pamācība, kā pareizi mazgāt rokas:

Taču, tā kā mūsu steidzīgajā ikdienā ne vienmēr ir iespējams tikt pie izlietnes un ziepēm, dezinfekcijas līdzekļi ir lieliska alternatīva, kas nu jau pieejama it visur, kur dodamies. Par to, kā un cik efektīvi dezinfekcijas geli slaktē vīrusus, vairāk vari lasīt šeit. Kas vēl – roku dezinfekcija, neapšaubāmi, kairina ādu, kā rezultātā tā kļūst sausa, kādam arī jutīga un apsārtusi. Šajā rakstā vari uzzināt, kā rīkoties, lai roku āda nesāpētu pēc biežas mazgāšanas un dezinfekcijas.

Runājot par sejas aizsargmasku valkāšanu, tā pēdējā laikā ir izsaukusi ne vienu vien vētrainu diskusiju, jo nu šīs maskas ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa, lai kur mēs dotos. Lai kaut nedaudz atvieglotu tavu ikdienu, turpinājumā esam sagatavojuši sejas aizsargamasku ABC – kā pareizi izmantot, kur iegādāties, kā uzšūt pašam, kā uzglabāt un utilizēt vienreizlietojamās sejas aizsargmaskas.

Kā pareizi lietot sejas aizsargmasku

Vispirms atgādinām, ka, lai arī, tiesa, savā ziņā neērta, ja vien tavs ikdienas darbs neparedz sejas aizsargmaskas valkāšanu, tāpēc esi pie tā pieradusi, tās uzdevums ir nevis pasargāt sevi no inficēšanās, bet gan tā ir solidaritātes izpausme, lai no inficēšanās pasargātu apkārtējos, uzsver Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). SPKC sniedz šādu skaidrojumu par sejas masku lietošanu sabiedrībā:
  • Sejas maskai pilnībā jānosedz sejas daļu no deguna līdz zodam;
  • Pirms sejas maskas uzvilkšanas un noņemšanas janomāzgā rokas ar ūdeni un ziepēm vai arī jāizmanto spirtu saturošu (sastāvā vismaz 70 procenti etalons) roku dezinfekcijas līdzeklis;
  • Noņemot sejas masku, tā jāņem no mugurpuses vai aiz fiksējošas saites, nepieskaroties maskas priekšpusei;
  • Pēc sejas maskas noņemšanas nekavējoties jānomazgā rokas vai jādezinficē tās ar spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli;
  • Ja maska ir vienreiz lietojama, tā ir jāiznīcina drošā veidā, lai nenonāktu apkārtēja vidē. Izmantoto sejas masku ievieto divos aizsietos maisos un tos ievieto konteinerā, kas paredzēts nešķirotiem atkritumiem. To nedrīkst atstāt pie konteinera vai ievietot dalītās vākšanas konteinerā;
  • Pēc katras maskas lietošanas reizes daudzreiz lietojamā sejas maska iespējami drīz jāizmazgā 60 grādu temperatūrā pēc Celsija, izmantojot parastu mazgāšanas līdzekli, vai jāapstrādā ar virsmām paredzēto dezinfekcijas līdzekli;
  • Tiklīdz maska lietošanas laikā kļūst mitra, nepieciešams to aizstāt ar jaunu, tīru, sausu masku;
  • Vienreizlietojamās maskas nedrīkst noņemt daļēji (novilkt uz zoda vai kakla) un pēc tam lietot atkārtoti;
  • Nepareizi lietojot vienreizlietojamās maskas, palielinās risks inficēties;
  • Vienreizlietojamās maskas nedrīkst lietot atkārtoti.

Ja teksta formā ir pagrūti uztvert pareizu sejas aizsargmaskas lietošanu, lūk, Veselības ministrijas izstrādātā video pamācība:

Kur iegādāties un kā uzšūt

Visefektīvākās sejas aizsargmaskas, neapšaubāmi, ir vienreizlietojamās un ikvienā aptiekā iegādājamās. Taču nav iespējams ignorēt faktu, ka, ja tava ikdiena paredz regulāru pārvietošanos sabiedriskajā transportā un uzturēšanos dažādās cilvēku piepildītās lokācijās, vienreizlietojamās sejas maskas var radīt lielus tēriņus. Un, protams, tās arī nav dabai draudzīgas. Kā samazināt tēriņus, būt dabai draudzīgākai, bet joprojām būt atbildīgai? Te lieliska alternatīva būs auduma, tātad daudzreiz lietojamā sejas aizsargmaska.

Ja nav vaļas to šūdināt pašai, šobrīd daudz vietējo uzņēmumu piedāvā iegādāties sevis veidotās, pasūtot tās internetā. Piemēram, auduma sejas aizsargmaskas piedāvā ''Gļučī'', ''ZEME clothing'', ''tavamaska.com'', ''Goody'', ''BURKA'', ''BeanBags.lv'', kā arī tās vari iegādāties vietnē ''Etsy'', kur būs pieejamas gan ārvalstu, gan vietējo tirgotāju šūdinātās. Tiesa, sejas aizsargmasku pasūtīšana internetā paredz arī gaidīšanas periodu līdz masku varēsi turēt rokās. Ja nevēlies gaidīt, vari, piemēram, doties uz universālveikalu ''Stockmann'', audumu veikalu ''Latvijas Tekstils'' vai apģērbu veikalu ''Peek&Klopenburg''. Vai zini vēl kādu vietu, kur iegādāties auduma sejas aizsargmaskas? Pastāsti to komentāros!

Protams, ja tev ir brīvs vakars vai nedēļas nogale un iekrājušies audumi, tu vari sejas masku pagatavot pati arī bez lielām priekšzināšanām apģērba vai tekstilizstrādājumu šūšanā, jo šobrīd internetā ir atrodamas visdažādākās pamācībās visdažādākajās valodās. Arī mēs uzmeklējām ikvienam saprotamu un paveicamu sejas aizsargmaskas pagatavošanas video latviešu valodā. Tev būs nepieciešams:

  • audums (derēs kā vienkrāsains, tā arī ar rakstiem atkarībā no tā, kas tev ir pieejams vai kādu auduma masku vēlies; ja pērc jaunu audumu, šajā ''Campus'' rakstā vari uzzināt, kuri pasargās efektīvāk);
  • šķēres;
  • A4 lapa;
  • diegs;
  • lineāls, mērlente;
  • krīts, pildspalva;
  • šujmašīna, ja ir pieejama;
  • adata.

Šajā video lūko, kā visus materiālus izmantot:

Kā uzglabāt sejas aizsargmasku

Foto: Shutterstock
Lai sejas masku valkāšana patiesi būtu iedarbīga, tās arī pareizi jāuzglabā ne tikai esot ceļā, bet arī mājās. Vislabākā vieta, kur sejas maskas glabāt ir atsevišķā atvilktnē, elpojošā konteinerā vai maisiņā, iesaka portālā ''HuffPost''. Galvenais uzdevums ir sejas maskas mājās turēt kaut kur nostāk no priekšmetiem vai virsmām, kurām pieskaries salīdzinoši bieži un, visticamāk, ar nemazgātām rokām. Tāpat tās nevajadzētu uzglabāt kopā ar jau reiz lietotajām. Savukārt, ja tev ir grūtības ikreiz pirms došanās ārpus mājas atcerēties masku paņemt, atstāj zīmīti koridorā vai, ja iespējams, masku uzglabā pamanāmā vietā pie mitekļa izejas durvīm.

Ja nedzīvo viena un visiem mājiniekiem ikdienā jāvalkā sejas aizsargmaskas, ja iespējams, katra cilvēka maskas turiet atsevišķi. Tādā veidā izvairīsities no dažādu baktēriju un vīrusu sajaukšanās un viena otra aplipināšanu ar kādu no saslimšanām. Taču, ja tas nav iespējams, protams, varat visas sejas aizsargmaksas uzglabāt vienuviet. Šādā gadījumā labs variants, kā maksimāli izvairīties no baktēriju un vīrusu mikstūras, ir viena atbildīgā izvirzīšana, kurš ik dienu ar tīrām rokām katram izdalīs pa sejas maskai, kā arī tās ikdienā dezinficē un vispārīgi rūpējas par masku uzglabāšanu.

Protams, maska ir arī kaut kur jāuzglabā, dodoties ceļā, jo tā ir jālieto tikai atsevišķās vietās. Te svarīgi zināt, ka nedrīkst sejas masku vienkārši iemest somā, lai tā tur vāļājas starp maku, telefonu, atslēgām un visu citu, kam ikdienā daudz pieskaries un ar nemazgātām rokām. Šāda uzglabāšana var arī masku deformēt vai sabojāt. Tā vietā uzglabā to plastmasas vai papīra maisiņā un šo maisiņu ieliec somā. Tādējādi maska paliks tīra, arī sausa, un ir mazāka iespēja, ka tā tiks sabojāts.

Ja tava ikdiena paredz vairāku masku valkāšanu visas dienas garumā, atceries, ka lietotās un nelietotās jāuzglabā atsevišķi – katra savā maisiņā. Kas vēl – noteikti būs gadījumi, kur, piemēram, brauc sabiedriskajā transportā un no pieturas dodies uz veikalu. Gan sabiedriskajā, gan veikalā maska ir jāvalkā. Ja starplaiks no vienas vietas uz otru ir īss, bet nevēlies tajā valkāt masku, vari to noņemt un ievietot maisiņā, bet vēlams elpojošā, lai īsajā starplaikā tā nesamitrinās vēl vairāk, tādējādi saaudzējot daudz baktēriju. Kad nonāc otrā lokācijā, izņem masku un nēsā vēlreiz.

Visu beidzot, nedrīkst aizmirst par auduma masku regulāru mazgāšanu, un tu vari to mazgāt kopā ar citiem apģērbiem veļas mazgājamajā mašīnā. Ja masku mazgā ar rokām, vispirms to piecas minūtes pamērcē balinātājā, iesaka Amerikas Slimību kontroles un profilakses centrs. Kas vēl – mazgā auduma masku, cik drīz iespējams, nevis uzglabā to krietnu laiku, piemēram, plastmasas maisiņā. Jo ilgāk tā atradīsies maisiņā, jo vairāk baktēriju tā saražos. Tāpat atgādinām – vienreizlietojamās maskas ir vienreizlietojamas, tāpēc nemaz nemēģini tās izmazgāt un lietot atkārtoti!

Atceries, ka sejas aizsargmaskas lietošana vienmēr jāpapildina ar citiem profilakses pasākumiem – jau iepriekš minēto sociālo distancēšanos un roku dezinficēšanu!

Kā utilizēt vienreizlietojamās sejas aizsargmaskas

Foto: Shutterstock
Runājot par auduma sejas masku iegādi un šūšanu paša spēkiem, jau minējām, ka šāda maska ir krietni labāka alternatīva medicīniskajai vienreizlietojamajai sejas aizsargmaskai attiecībā pret ietekmi uz dabu un saražoto atkritumu daudzumu. Taču pilnībā izvairīties no vienreizlietojamo sejas masku lietošanas nav iespējams, tāpēc ir svarīgi rūpēties par pareizu to utilizāciju. ''Zaļā josta'' skaidro, ka šīs maskas nedrīkst izmest dalītās vākšanas atkritumu konteineros, jo tās pārstrādei nav piemērotas. Maskas klasificējamas kā sadzīves atkritumi, kuri jāizmet parastajā sadzīves atkritumu konteinerā.

Tāpat pret tām jāizturas kā pret jebkuru atkritumu – jārūpējas, lai maskas nenonāktu apkārtējā vidē. Piemēram, izmetot konteinerā, jāraugās, lai tās neaizlido pa gaisu izmešanas brīdī vai pēc tam. ''Zaļā josta'' arī aicina pirms maskas utilizēšanas to pārgriezt un no tās izņemt metāla cilpiņu, lai tiktu samazināts risks, ka šajās cilpās varētu sapīties putni.

Paturpinot par vienreizlietojamo sejas aizsargmasku utilizēšanu, jāsaprot, ka tā atšķirsies iedzīvotājiem, kas ar infekcijas slimībām nesirgst, bet maskas lieto personīgajai veselības aizsardzībai, un cilvēkam, kas zina, ka ir slims, vai ir aizdomas, ka ir slims ar kādu infekcijas slimību. Pirmajā gadījumā sejas maskas pēc izlietošanas jāizmet atkritumu tvertnē, bet, ja tādas nav tuvumā, masku jāaiznes uz mājām, kur var droši izmest savā atkritumu tvertnē. Nav nepieciešams masku ievietot papildus iepakojumā vai nogaidīt zināmu laiku līdz izmešanai.

Savukārt otrajā gadījumā cilvēka izmantotā maska tiek klasificēta kā bīstamie atkritumi. Šādu masku, kas ir bijusi ciešā saskarē ar infekciozu slimnieku, nedrīkst izmest publiskos atkritumu konteineros vai dabā. Šādos gadījumos maska, kā arī citi slimnieka infekciozie atkritumi, jāievieto drošā, neplīstošā iepakojumā vai/un noteiktu laika periodu jāveic atkritumu uzglabāšana, lai mazinātu infekciju izplatīšanās risku.

Vairāk informācijas vari meklēt ''Zaļā josta'' mājaslapā, klikšķinot te.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!