Mājas aptieciņa katram nedaudz atšķiras – vienam tajā stāv tikai plāksteri, kamēr cits nodrošinājies gan ar dažādiem medikamentiem, gan arī mērierīcēm. Covid-19 pandēmijas laikā arvien lielāku popularitāti gūst pulsa oksimetri jeb ierīces, kas mēra skābekļa piesātinājumu perifērajās asinīs. Vai katram mājās tāds būtu vajadzīgs?
Pulsa oksimetrs ir ierīce, kuru, novietojot uz pirksta, tiek noteikts skābekļa piesātinājums perifērajās asinīs. Tāpat šī ierīce nosaka arī pulsa frekvenci, kas ciparu veidā parādās uz displeja. "Skābekļa piesātinājuma norma perifērajās asinīs veselam cilvēkam ir no 94 līdz 100 procentiem, taču individuālos gadījumos tā var atšķirties, un tad par "individuāli normālu" var tikt uzskatīts arī mazāks skābekļa piesātinājums," skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra "Gaiļezers" pneimonoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja dr.med. Madara Tirzīte. "Šāda situācija pārsvarā novērojama cilvēkiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas ar plaušu iesaisti."
Ja piesātinājums perifērajās asinīs nedaudz samazinās, visticamāk, cilvēks pats to nejutīs, norāda pneimonoloģe. "Jūtamas izpausmes radīsies, ja skābekļa piesātinājums kritīsies būtiski – tad var parādīties elpas trūkums, grūtības elpot, smaguma sajūta krūtīs."