Kāda nozīme ir antivielām, kas veidojas pēc Covid-19 vakcinācijas
Foto: Shutterstock
Ar katru dienu pieaug to cilvēku skaits, kas saņem vakcīnu pret Covid-19, kas, savukārt, rada daudz un dažādus jautājumus. Kā veic testus, kas nosaka antivielu klātbūtni organismā? Kā organismā veidojas aizsardzība pret koronavīrusa izraisīto slimību? Uz šiem jautājumiem atbildes meklē turpinājumā.

Covid-19 vakcīnas cilvēka organismā stimulē gan antivielu veidošanos, gan šūnu imunitāti, kurā iesaistītas tādas šūnas kā citotoksiskie T limfocīti jeb galētājšūnas un līdzētājšūnas, informē Zāļu valsts aģentūra. Abi šie imunitātes pamata mehānismi ir vienlīdz nozīmīgi kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19. Turklāt imūnsistēmai piemīt atmiņas funkcija, proti, spēja atpazīt un atcerēties konkrētu slimības izraisītāju (koronavīrusu) un mobilizēt organisma resursus cīņai pret to, stimulējot jaunu antivielu un aizsargājošo šūnu veidošanos pēc saskares ar šo vīrusu. Tas nozīmē, ka, vien noskaidrojot antivielu līmeņa daudzumu organismā, netiek sniegta pilna informācija par vakcīnas nodrošināto aizsardzību pret slimību.

Lai gan pasaulē ir pieejami dažādi testi antivielu noteikšanai (jeb seroloģiskie testi), tos izmanto, lai noskaidrotu, vai cilvēks jau iepriekš bijis inficēts ar Covid-19. Ar testiem vērtē antivielu veidošanu pret vienu vai diviem vīrusa proteīniem – pret pīķa proteīnu (jeb S proteīnu) vai nukleokapsīdu. Pozitīvs tests, nosakot antivielas pret pīķa proteīnu, var norādīt gan uz jau iepriekš iegūtu infekciju, gan uz saskaršanos ar vakcīnu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!