Kas tev jāzina par emocionālo detoksu un kā atbrīvošanās no toksiskām sajūtām var palīdzēt uzlabot garīgo veselību? Lūk, turpinājumā.
Kas ir emocionālais detokss?
Klīniskā psiholoģe Barbara Forda Šabaza portālā ''Healthy'' emocionālo detoksu raksturo kā uzvedības un darbības, kas ''novērš emocijas, kas traucē optimālas garīgās veselības uzturēšanai un ir saistītas ar fizisko veselību.'' Iespējams, izklausās vienkārši, bet patiesībā emocionāli atslēgties no ikdienas var būt grūtāk, nekā tas šķiet. ''Dzīvojot kultūrā, kas vairāk novērtē nodarbinātību, nekā apstāšanos un būšanu ar sevi, mēs darbojamies autopilotā, tādējādi sevi iztukšojot, novēršot uzmanību no apkārt notiekošā un attālinoties no citiem, turklāt galvenokārt no sevis,'' skaidro Šabaza.
Lai gan nav iespējams ātri atbrīvoties no kādas traumas, stresa un izdegšanas, tas tomēr ir izdarāms. Turpinājumā ieteikumi emocionālajam detoksam.
Prāts nav šķirts no ķermeņa
Citi, iespējams, izvēlas straujākas un agresīvākas pārmaiņas, piemēram, kļūst par vegāniem vai apņemas nedēļu katru dienu trenēties. Lai arī kādām pārmaiņām tu lemsi par labu, Viljamsa vēlreiz uzsver saikni starp ķermeni un prātu. ''Ja mēs ēdam labi, mums ir tendence justies labāk fiziski, un, kad mēs jūtamies labāk fiziski, tas palīdz uzlabot garīgo veselību.''
Pirms sāc, izveido plānu un esi klātesoša
Tāpat, lai arī cik grūti dažiem ir neļaut prātam klīst no domas uz domu par uzdevumiem un pienākumiem, kas dienas laikā jāpaveic, Viljamsa uzsver klātesamības lielo nozīmi. Ja tev ir grūti pārstāt domāt, uz brīdi apstājies un mēģini koncentrēties uz to, kas notiek tagad un tev apkārt. Kādas skaņas tu dzirdi? Ko tu redzi? Ko spēj saost? Atpazīstot konkrētā brīža apstākļus, tu būsi vairāk klātesoša.
Atpūties no sociālajiem tīkliem
Nepārtraukti vērojot citu cilvēku dzīves un neizbēgami savu ar tām salīdzinot, laika gaitā tas var būtiski ietekmēt mūsu garīgo veselību un emocionālo labsajūtu. Bet, ja kaut kāda iemesla dēļ uzskati, ka nevari uz kādu laiku pilnībā atteikties no sociālajiem tīkliem, vismaz ierobežo to lietošanu un izmanto tās lietotnes, kas tev nerada stresu. Alternatīva, kurā smelties dažādas idejas un uzzināt par to, kas notiek citu dzīvēs, varētu būt kāda žurnāla iegāde.
Atpazīsti savus netikumus un lūdz palīdzību
Patiesībā pārmērīga alkohola lietošana vai ēšana var arī izraisīt nopietnas problēmas, piemēram, pārēšanos, pārmērīgu svara pieaugumu, alkoholismu un vispārēji pasliktināt veselības stāvokli. Tātad, pirms ķer pēc kārtējās vīna glāzes pēc strīda ar partneri vai čipsu pakas pēc garas un stresa pilnas darba dienas, apstājies un apdomājies. Atpazīsti un atzīsti savu neveselīgo ''draudzību'' un mēģini reflektēt, kas veicina šādu neveselīgu uzvedību.
Tāpat nosaki tos cilvēkus savā dzīvē, kuriem tu uzticies, ar kuriem nekautrējies un nebaidies sazināties, kad tev nepieciešama viņu palīdzība. Tas pats attiecas un garīgās veselības speciālistu – iespējams, tev nepieciešama psihoterapeita, psihologa vai psihiatra palīdzība. Atceries, ka ikvienam daudzkārt dzīvē ir vajadzīga dažāda veida palīdzība, tāpēc nav jākaunas to lūgt.
Pēc emocionālā detoksa, cerams, būs uzvedība, domas, perspektīvas un attieksme, pie kuras tu nevēlēsies atgriezties. Ņem vērā, ka, līdzīgi kā ar diētu vai fizisko detoksu, ja tūliņ pēc tā brokastīs izēd kasti saldējuma, ir ļoti viegli nonākt turpat, kur biji iepriekš. Tāpēc ir svarīgi turpināt piekopt uzvedību, kas tev palīdz attālināties no stresa un spriedzes, kā arī, ja nepieciešams, sākt visu no jauna.