saule, UV starojums, iedegums, aizsardzība, ādas vēzis, melanoma, veselībasaule, UV starojums, iedegums, aizsardzība, ādas vēzis, melanoma, veselība
Foto: Shutterstock
Maijs ir vispasaules ādas vēža mēnesis, kad noris aktīvas kampaņas sabiedrības informēšanai par ādas vēža risku un izvairīšanos no šīs viltīgās slimības. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem pasaulē ik gadu no melanomas mirst aptuveni 50000 cilvēku. Lai arī dermatologi pastāvīgi atgādina par ādas vēža bīstamību, tuvojoties pludmales un āra darbu sezonai, ārsta padoms ir īpaši vērtīgs. Dermatoloģe Anda Apine ("Veselības centrs 4" filiāles "Anti-Aging Institute", "Dermatoloģijas klīnika") stāsta par melanomas un citu ādas vēža tipu riska faktoriem, diagnostiku un ārstēšanu.

Ādas vēža veidi

Ādas vēzis ieņem pirmo vietu visu vēža formu topā. Un, lai gan "baltais" jeb nemelanomas ādas vēzis lielākoties neveido metastāzes, tā augšana plašumā un dziļumā turpinās, kamēr vien netiek uzsākta ārstēšana. "Baltais vēzis" var veidoties no jebkuras ādas epidermas šūnas. Visbiežāk sastopamais ādas vēža veids ir bazālo šūnu karcinoma (bazalioma), veidojot pakāpeniski augošu nelielu sārtu traipu vai spīdīgu mezgliņu. Pareizi ārstējot, veidojums gandrīz nekad neatgriežas tajā pašā vietā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!