Insultam nav 'lokdauna'. Zibenīga reakcija svarīga arī pandēmijas laikā
Foto: Shutterstock
29. oktobrī pasaulē atzīmē Insulta dienu. Tas ir pēkšņs smadzeņu asinsrites traucējums, kas parasti ir saistīts ar smadzeņu vielas bojājumiem un funkciju traucējumiem un kura gadījumā ļoti svarīga ir zibenīga reakcija. Kāpēc savlaicīga vēršanās pēc palīdzības arī pandēmijas laikā ir nozīmīga, skaidro nozares eksperti un speciālisti.

Asoc. profesors Guntis Karelis, Rīgas Austrumu Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs: "Lai arī šis laiks ir nopietns pārbaudījums mediķiem, tomēr mūsu ārstu komanda turpina darbu, ik dienu ārstējot insulta pacientus un glābjot dzīvības. Jāatzīst, ka iedzīvotāju zināšanas par akūtu insultu pēdējo gadu laikā uzlabojas, tomēr joprojām atsevišķos gadījumos ātra simptomu atpazīšana un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes izsaukšana notiek novēloti.

Insultam ir raksturīgi pēkšņi vai strauji attīstījušies simptomi, kas katram pacientam var izpausties atšķirīgi, jo saistīti ar smadzeņu bojājuma atrašanās vietu un plašumu. Akūts vienas ķermeņa puses nespēks, nejutīgums vai notirpums, mutes kaktiņa noslīdējums vienā sejas pusē, attēla dubultošanās, apjukums, runas, redzes un rīšanas traucējumi ir biežākās pazīmes, kas liecina par insultu."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!