Dace Zavadska
Foto: LETA

Cilvēka papilomas vīruss (CPV) ir vīruss, kas inficē ādas un gļotādu dziļākos slāņus. Kopā konstatēti vairāk nekā 100 CPV tipi, no kuriem 13 ir īpaši bīstami, jo var izraisīt priekšvēža un vēža attīstību. Pret vairākiem šā vīrusa tipiem ir izstrādāta vakcīna. Uz vecāku biežāk uzdotajiem jautājumiem atbild Rīgas Stradiņa universitātes profesore, bērnu infektoloģe un Bērnu vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska.

Vai var pasargāties no CPV, lietojot prezervatīvu? Citiem vārdiem – ja savām meitām mācu par drošām intīmajām attiecībām, vai varētu iztikt bez vakcinēšanās?

Risku inficēties ar CPV iespējams mazināt, lietojot prezervatīvu, taču tas pilnībā no šā vīrusa nepasargā, jo CPV var nodot tālāk partnerim, saskaroties ne tikai ar gļotādām, bet arī ar ārējo dzimumorgānu ādu. Jo vairāk visas dzīves laikā ir partneru, jo lielāka iespēja inficēties ar CPV. Jo agrāk sāk dzīvot dzimumdzīvi, jo mazāk nobriedusi ir dzimumorgānu gļotāda, jo tā ir uzņēmīgāka pret dažādām seksuāli transmisīvām infekcijām (STI), tostarp CPV. Tāpēc diemžēl atšķirībā no citām onkoloģiskām slimībām dzemdes kakla vēzis sievietēm un CPV izraisītie audzēji vīriešiem ir sastopami arī jaunā vecumā, pat no 25 līdz 30 gadiem. No inficēšanās ar biežākajiem CPV augsta riska tipiem pasargā tikai vakcīna.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!