skumjas vientulība pārdomas
Foto: Shutterstock
Pēc tam, kad ģimeniskie, jautrie un smieklu pilnie decembra svētki aizvadīti un lielais troksnis pierimies, nākas atgriezties realitātē. Un te nu mēs esam – janvāra vidū, iespējams, ar ne visai lustīgu garastāvokli, turot rokās jau pirmās šī gada neveiksmes. Vai pie vainas varētu būt gada depresīvākā diena, kas iekritusi tieši šodien, 17. janvārī?

"Blue Monday" jeb "Zilā pirmdiena" ir diena, kuru dēvē par depresīvāko visā gadā. Par šo dienu pasaule pirmo reizi izdzirdēja 2005. gadā. Precīzu skumjās pirmdienas datumu aprēķina pēc noteiktas formulas, ņemot vērā tādus faktorus kā parādi un iespējas tos atmaksāt, laikapstākļi, aizvadītais laiks kopš Ziemassvētkiem, neveiksmes, cenšoties izpildīt jaunā gada apņemšanās, un vēlmi situāciju mainīt. Jāteic gan, ka šai "matemātiskajai formula" nav zinātniski pamatojuma. "Medical News Today" gada depresīvāko dienu sauc par mītu, norādot uz to kā mārketinga triku, kas palīdz reklamēt un pārdot preces un pakalpojumus. Tāpat tiek uzsvērts, ka šos lielumus ir neiespējami noteikti, tāpēc aprēķins nebūt nav zinātnisks.

Kā raksta "Independent", aprēķinu formulas autors ir psihologs Klifs Arnāls. Viņš nāca klajā ar šo konceptu pēc ceļojumu firmas "Sky Travel" ierosinājuma, kuri pēcāk izmantoja sevis pasludināto gada depresīvāko dienu, lai popularizētu ziemas sezonas piedāvājumus. Pēcāk Arnāls gan pats atzinies, ka formulas pamatā ir pseidozinātne, un viņš nekad nebija vēlējies kādai dienai un janvārim piedēvēt tik lielu drūmumu. Tā vietā Arnāls gribējis cilvēkus iedrošināt un uzmundrināt šo periodu saskatīt kā iespēju dzīvē kaut ko mainīt vai izmēģināt. "Vienalga, vai runa ir par jaunu karjeras ceļu, jauniem draugiem, mešanos jaunā hobijā vai piedzīvojumos, janvāris ir ļoti piemērots laiks, lai pieņemtu lielus lēmumus," tā Arnāls.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!