Kādi ir ieguvumi un kas traucē zīdīt bērnu ekskluzīvi
Foto: Shutterstock
Ja būtu jānovērtē visi ieguvumi, ko no piena gūst bērniņš un arī pati mamma, tos varētu salīdzināt ar milzu dārgumu kalnu – uzturs, imunitāte, emocionāla tuvība un drošs pamats visai turpmākajai bērna dzīvei. Taču statistika rāda – lai arī zīdīšanu uzsāk un līdz sestajai nedēļai turpina vairāk nekā 90 procenti jaundzimušo, tikai 19 procenti Latvijas bērnu saņem ekskluzīvo zīdīšanu pilnus pirmos sešus mēnešus, kā to iesaka Pasaules Veselības organizācija. Kāpēc tik daudz vecāku neizmanto šo dabas doto iespēju? Skaidro sertificēta vecmāte un zīdīšanas konsultante Rīgas Dzemdību nama Zīdīšanas istabā Žanete Eglīte.

Ekskluzīvā zīdīšana nozīmē, ka mammas piens ir vienīgais uzturs, ko bērns saņem. Un līdz sešu mēnešu vecumam bērnam tik tiešām nevajag neko citu – ne ūdeni, ne burkānu suliņu, ne auzu pārslu tumi vai kādu biezputru, kā tas tika uzskatīts pirms vairākiem gadu desmitiem. Ar mammas pienu bērniņš var gan paēst, gan padzerties, gan uzņemt visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīnus un pat antivielas, ja mammai un bērnam gadījies saslimt. Mammas piens pirmajā pusgadā rūpējas par bērna imunitāti. Turklāt ieguvumi no zīdīšanas ir arī pašai mammai – zīdīšana palīdz savilkties dzemdei un veicina formas atgūšanu kopumā, tāpat ir pierādīts, ka zīdīšana mazina risku saslimt ar tādām onkoloģiskām saslimšanām kā krūts un olnīcu vēzis.

"Ikdienas praksē redzams, ka bieži zīdīšanas ilgums ir atkarīgs no mammas informētības un motivācijas, jo, rodoties sarežģījumiem, bieži tie prasa tūlītēju rīcību, domāšanu par ikdienas režīmu, sadarbību ar speciālistu. Tas prasa papildu iekšējos resursus no mammas, kas bērna pirmajā pusgadā var būt izaicinājums. Šādos gadījumos, ja apkārtesošie un speciālisti nav atbalstoši, ir liela iespējamība, ka zīdīšana lēnām beigsies un to aizstās citi alternatīvi risinājumi. Tādēļ ir svarīgi jau pirms bērna dzimšanas nodrošināties ar informāciju, kā arī iespējamiem speciālistu kontaktiem, kur vērsties nepieciešamības gadījumā," saka Žanete Eglīte un min, ka joprojām tiek novēroti arī gana daudz stereotipu un novecojušas informācijas gan sabiedrības, gan mediķu un speciālistu vidū, kas var nelabvēlīgi ietekmēt konkrēto zīdīšanas pieredzi un ilgumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!