Kāpēc dažus faktus, notikumus un stāstus atceries gadiem, kamēr citi no prāta izskrējuši jau nākamajā dienā? Atmiņas spēcināšanas un koncentrēšanās spēju tēmu eksperti šķetinājuši Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumā "Revidents".
Neiroloģe Anželika Gudreniece skaidro, ka vidēji katrs cilvēks spēj atcerēties septiņas vienības. "Ja mēs nosaucam vai apskatāmies un mēģinām iegaumēt [attēlus, skaitļus vai vārdus] vizuāli, vidēji varam atcerēties septiņus un plus mīnus divus [simbolus]," uzsver Gudreniece. Vērts piebilst, ka, trenējot atmiņu, šo skaitli var palielināt. Taču, lai gan šī prasme augs, spēja atcerēties, piemēram, vārdus, paliks tāda pati. Šī iemesla dēļ pēc iespējas vairāk jāveic dažādi atmiņas treniņi.
Psihiatrs un Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra ambulatorā centra "Veldre" vadītājs Māris Taube norāda, ka cilvēki lielākoties vislabāk atceras emocionāli piesātinātas pieredzes: "Kaut kas tāds iespaidīgs – vai tas ir salūts vai vēl kas. Tās ir lietas, kas paliek atmiņā, kas trenē šīs kognitīvās spējas, un tas ir ļoti labi. Tās [emocionāli spilgtās pieredzes] tiešām ir jāattīsta – vai tie ir kādi jauni iespaidi, jaunas vietas."