atļukušas ausis otoplastika
Foto: Shutterstock
Atstatus stāvošas jeb atļukušas ausis nav retums, taču pārsvarā tās nerada fizisku diskomfortu vai draudus veselībai. Visbiežāk šī iezīme ir iedzimta, nereti izlaižot kādu paaudzi, un dzīves laikā atļukušas ausis praktiski nav iespējams iegūt. Lai arī salīdzinoši bieži sastopama, šī īpatnība joprojām kalpo par iemeslu izsmieklam un zobgalībām, it sevišķi bērnu lokā. Problēma īpaši saasinās pusaudža gados, kad mainās bērna emocionālā pasaule, saasinās reakcija uz jebkādu kritiku, tiek pievērsta pastiprināta uzmanība paša un citu ārienei. Šajā laika posmā šķietami sīkumi var sagādāt emocionālas ciešanas, kuras, atstātas novārtā, var ieilgt un pārvērsties nopietnos kompleksos.

"Veselības centrs 4" filiāles "Dermatoloģijas klīnika" plastikas ķirurģe Laura Liepiņa kā vienu no visbiežāk veiktajām plastikas operācijām bērniem un jauniešiem min ausu formas korekcijas operāciju – otoplastiku, kas tiek veikta, lai "pieglaustu" no galvas atstatus stāvošas ausis. Kā norāda ārste, ja atstatus stāvošās ausis bērnam sagādā psiholoģisku diskomfortu, iespējams, neliela plastikas operācija būs īstais risinājums, lai šo jautājumu atrisinātu uz visiem laikiem. Par emocionālā stāvokļa uzlabošanos pēc bērnībā veiktas ausu plastikas operācijas liecina arī daudzi akadēmiskie pētījumi.

Vasaras brīvlaika sākumā nākamais mācību gads šķiet vēl tālu. Tomēr dažus jautājumus ieteicams risināt krietni pirms skolas gaitu atsākšanas, īpaši tos, kas saistīti ar ķirurģisku iejaukšanos – arī, ja tā tiek veikta estētisku iemeslu dēļ.

Liepiņa skaidro, ka otoplastika tiek izmantota gan atļukušu ausu korekcijā, gan rekosntruktīvajā ķirurģijā, lai atjaunotu traumētu auss gliemežnīcu vai atjaunotu oriģinālo auss formu pēc dažādām estētiskajām modifikācijām – "tuneļiem", implantiem u.tml. Šo operāciju iespējams veikt jebkurā vecumā, tomēr bērniem otoplastiku ieteicams veikt ne agrāk kā 6-7 gadu vecumā. Nereti vecāki par labu operācijai lemj vēl pirms atvases skolas gaitu sākuma, aiztaupot bērnam iespējamos pārdzīvojumus, saskaroties ar klasesbiedru komentāriem. Ārste uzsver, ka bērna ausis vēl turpina veidoties, un agrākā vecumā nav iespējamas objektīvi novērtēt to stāvokli. Svarīgs ir arī drošības faktors – pēcoperācijas periodā bērnam jābūt pietiekami uzmanīgam, lai sevi netraumētu. Bērnībā veikta ausu plastikas operācija netraucē normālai ausu augšanai un neietekmē audu jutību, dzirdi vai līdzsvara sajūtu. Protams, pirms lemšanas par labu operācijai vecākiem jāapspriežas ar bērnu, jānoskaidro, vai bērns tai piekrīt un izprot, jāpastāsta arī par zināmu miera režīmu pēcoperācijas laikā.

Otoplastikas operācija ir īsa – tā ilgst no vienas līdz pusotrai stundai lokālā (pieaugušajiem) vai vispārējā (bērniem) anestēzijā. Pirms operācijas ausis tiek fotografētas, novērtētas, veikti mērījumi. Lai mainītu ausu attālumu no galvas, izmantojot iegriezumu un šuvju kombināciju, tiek koriģēta auss skrimšļa forma – auss tiek pozicionēta harmoniskākā leņķī. Operācijas laikā iegriezums tiek veikts aiz auss, padarot neredzamu pēcoperācijas rētu. Bērnībā, kad auss skrimslis ir maksimāli elastīgs, vajadzīgā rezultāta panākšanai nepieciešams mazāk manipulāciju. Pieaugušo vecumā, kad skrimslis ir kļuvis mazāk padevīgs, operācija kļūst nedaudz sarežģītāka.

Tūlīt pēc otoplastikas operācijas pacients var doties mājās, bet jāievēro vairāki pēcoperācijas nosacījumi. Šie faktori īpaši jāņem vērā bērnu vecākiem, izlemjot par labu operācijai – pēcoperācijas periodā bērnam būs jāvelta papildu uzmanība. Pāris dienas pēc otoplastikas ausis var būt jutīgas un pietūkušas. Pēc operācijas divu nedēļu garumā visu diennakti jāvalkā spiedošs pārsējs, kas nodrošina pareizu auss formas ieņemšanu un operācijas rezultātu nostiprināšanos. Pēc tam pārsējs jāliek tikai uz nakti. Divus mēnešus pēc otoplastikas jāizvairās no situācijām, kas var traumēt ausis, piemēram, dažādi kontaktsporta veidi, formas tērpu īpatnības un tamlīdzīgi. Pilnībā ausis sadzīs pēc sešiem mēnešiem, bet, atbildīgi ievērojot ārsta ieteikumus, pacients ierastajā dzīves ritmā var atgriezties jau divas nedēļas pēc operācijas.

Tieši relatīvi ilgā pēcoperācijas perioda dēļ vairumam bērnu un jauniešu ausu korekcijas operācijas tiek veiktas vasaras brīvlaika sākumā, samazinot traumu risku, skolas kavēšanu un iespējamo neērtības izjūtu klasesbiedru priekšā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!