meitene, lapsene, kodumu, dzēliens, vasara, puķes, ziedi
Foto: Shutterstock
Vasaras laikā daudzi no mums saskaras ar kukaiņu dzēlieniem. Vairākumā gadījumu tas rezultējas ar vairākas stundas garām sāpēm un diskomfortu dzēliena vietā. Var pievienoties apsārtums, nieze, pietūkums dzēliena vietā. Tā ir normāla reakcija uz kukaiņu dzēlienu. Tomēr dažiem cilvēkiem ir alerģija pret kukaiņu indi, un reakcijas pēc dzēliena var būt daudz nopietnākas.

Tādā gadījumā organismā veidojas antivielas imūnglobulīni E (IgE) pret kukaiņu indi, un katra indes deva izraisa alerģiskus simptomus, dažkārt pat anafilaksi, kas ir dzīvībai bīstama alerģiska reakcija, tieši tāpēc par to ir svarīgi sniegt informāciju un zināšanas iedzīvotājiem, portālā "Veselapasaule.lv" uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķi. Ar nesen izveidotā portāla veidotāju saskaņojumu piedāvājam arī portāla "Cālis" lasītājiem plašāk uzzināt par to, cik nopietni dažreiz būtu jāuztver kāda kukaiņa kodums.

Vai visi kukaiņu dzēlieni var izraisīt anafilaktiskas reakcijas? Visi kukaiņi, kuri dzēliena laikā ievada cilvēka organismā indi, var būt anafilaktiskas reakcijas izraisītāji. Latvijā visbiežāk tās ir lapsenes (Vespula – latīņu val.) un bites (Apis mellifera – latīņu val.), bet var būt arī kamenes un sirseņi. Anafilakse nevar attīstīties, piemēram, no odu kodumiem, jo odi neizdala indi. Taisnība, no odu kodumiem var būt izteikta lokāla tūska, nieze, apsārtums, pat nātrene ap koduma vietu, bet visi šie simptomi lokalizējas tikai ap skarto vietu. Šajā gadījumā sistēmiska reakcija nevar attīstīties.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!